Ljubljana Vlada je včeraj že potrdila dvig trošarine na električno energijo z enega evra na kar 12,1 evra za megavatno uro, kar smo v Dnevniku napovedali že minuli teden. Zvišala se bo tudi trošarina na plin, samo predelovalna industrija pa naj bi zaradi višjih cen energentov po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) beležila 103 milijone evrov dodatnih stroškov.
Načrt vlade, s katerim bi znesek pobrane trošarine na električno energijo na letni ravni povišala s 6,9 milijona evrov, kolikor je pobrala lani, na 127 milijonov evrov, kolikor načrtuje prihodnje leto, je med drugim presenetil direktorja za zahodno in srednjo Evropo pri EFT Group Tomaža Orešiča. »Z vidika elektrogospodarstva je lahko problematičen, če bo takšna dodatna obremenitev cene električne energije posredno vplivala na odločanja o višini omrežnine. Ta je namreč popolnoma avtonomna kategorija in je odvisna predvsem od opredeljene kvalitete oskrbe z električno energijo in od zahtevanih investicijskih vlaganj v gradnjo in obnovo omrežij,« je opozoril Orešič.
V GZS poudarjajo, da bo nepričakovani dvig močno poslabšal konkurenčnost slovenskega gospodarstva, saj se za konkurente v Evropi energija ceni, pri nas pa se z dvigom trošarin polni proračunsko luknjo. »Edini komentar, ki ga imamo, je ta, da je to še eden izmed ukrepov, ki dodatno obremenjujejo poslovanje in poslabšujejo konkurenčnost,« je povedal predsednik uprave MLM Branko Žerdoner. Podjetju se bo strošek električne energije po pričakovanjih za prihodnje leto, ko naj bi porabili do 25.000 megavatnih ur električne energije, povečal s 25.000 na več kot 300.000 evrov. »Stroške povečane trošarine nismo upoštevali v nobenem dokumentu. To je dodatna obremenitev stroškov poslovanja, ki je ne bo mogoče prevaliti v naše končne cene,« dodaja Žerdoner.