Z obnovljivimi viri energije v desetih letih do tisočev delovnih mest

Z obnovljivimi viri energije v desetih letih do tisočev delovnih mest Ljubljana – Če bo Slovenija dosegla načrte glede izrabe obnovljivih virov energije, bo v obdobju do leta 2020 dobila skoraj 11.500 novih delovnih mest, prav tako pa naj bi se znatno znižala količina škodljivih izpustov in sicer za skoraj 1,7 milijona ton na leto. Ta podatka izhajata iz nacionalnega akcijskega načrta za obnovljivo energijo, ki je te dni končal javno obravnavo.

Ljubljana – Če bo Slovenija dosegla načrte glede izrabe obnovljivih virov energije, bo v obdobju do leta 2020 dobila skoraj 11.500 novih delovnih mest, prav tako pa naj bi se znatno znižala količina škodljivih izpustov in sicer za skoraj 1,7 milijona ton na leto. Ta podatka izhajata iz nacionalnega akcijskega načrta za obnovljivo energijo, ki je te dni končal javno obravnavo.

Če bo hotela doseči zaveze na področju obnovljivih virov energije, pa Slovenijo v naslednjih letih čakajo veliki koraki. Do leta 2020 si je država namreč zadala cilj, da bo delež obnovljivih virov energije (voda, veter, sonce…) v celotni strukturi energetske porabe dvignila s sedanjih 16 na optimističnih 25, kar je za pet odstotnih točk več od cilja, ki si ga je za enako obdobje zastavila EU.


Da se bo Slovenija doseganja tega cilja lotila ambiciozno, priča tudi napoved gospodarskega ministra Mateja Lahovnika izpred meseca dni, da bo v prihodnjih dveh letih zgrajenih 500 objektov, ki bodo izkoriščali obnovljive vire energije. Sem sodijo male hidroelektrarne, pa tudi na primer stanovanjske hiše, ki imajo na strehah nameščene sončne kolektorje.


Vodja sektorja za učinkovito rabo in obnovljive vire energije v direktoratu za energijo Hinko Šolinc pravi, da je slovenski cilj ambiciozen le navidezno, saj je skupni cilj Evropske unije 20 odstotkov, izhodiščno stanje pa je bilo leta 2005 11 odstotkov. “V Sloveniji je bilo izhodiščno stanje 16 odstotkov, zato je cilj postavljen malo višje. Pri državah, kot sta na primer Avstrija in Švedska, kjer je izhodiščno stanje višje od našega, je tudi cilj postavljen višje, vse skupaj pa je usmerjeno v to, da bo na ravni EU dosežen cilj 20 odstotkov vse porabe energije iz obnovljivih virov.”…



Celoten članek:  http://eko.dnevnik.si/sl/Iz+tiskanih+izdaj/289/Z+obnovljivimi+viri+energije+v+desetih+letih+do+tiso%C4%8Dev+delovnih+mest

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE