Drobilec bioloških odpadkov

Vprašanje:Vladimir: Zanimam se za mobilno napravo (traktorski priključek ali prikolico za traktor), ki zmelje, stiska in oblikuje biološke odpadke v obliko palice debele 3-4 cm. Ko tak stiskanec gre iz naprave, se vsake toliko (recimo 20 cm) zlomi i

 

Vprašanje:
Vladimir: Zanimam se za mobilno napravo (traktorski priključek ali prikolico za traktor), ki zmelje, stiska in oblikuje biološke odpadke v obliko palice debele 3-4 cm. Ko tak stiskanec gre iz naprave, se vsake toliko (recimo 20 cm) zlomi in pade dol kot poleno. Tako dobimo lahko poceni kurivo in očistimo polje. Ko omenjam biološke odpadke mislim na tisto, kar ostane na polju po žetvi (pšenica, koruza, leseni drobni deli in drugo).


Odgovor:

Ideja je odlična, opisali ste briketirni stroj, ki ga poganja traktor, s čimer ni nič narobe. Problem je v tem, da je potrebno zmlete lesne ali poljske ostanke pred stiskanjem posušiti, tako da je vsebnost vlage samo okrog 6%, česar pa ni tako enostavno doseči. Če bi stiskali material, ki ima višjo vlažnost, bi ga sicer spravili skozi tunel briketirke, vendar bi na izstopni strani spet razpadel. Vzrok je voda, ki je v lesni masi, in se med stiskanjem spremeni v paro ter stiskanec na izstopni strani dobesedno razžene. Kar pomeni, da v opisanem sistemu mletja in stiskanja manjka učinkovit sušilnik, če drobir nebi bil dovolj suh. Tak sušilnik pa zasede veliko prostora in je velik porabnik toplotne energije. Prevoznega briketirnega stroja s priklopom na traktor po našem vedenju ne izdeluje še nihče, zato je rešitev v nabavi stabilne briketirke in prevozu drobirja do nje.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE