Bralec: Zanimam se za višino investicije v lastno sončno elektrarno za srednje veliko hišo, z namenom postati neodvisen od dobave elektrike elektro podjetja? Kako je s proizvodnjo in učinkovitostjo pozimi in v oblačnem vremenu?

Za lastno, neodvisno oskrbo z električno energijo iz solarnega sistema potrebujemo predvsem podatke o mesečni/letni porabi in porabnikih, ki živijo v hiši.  Na osnovi definiranja porabnikov, porabe in minimalne zahtevane ali želene avtonomije sistema (avtonomija je »rezerva energije« v baterijskem sklopu, ki omogoča brezhibno napajanje porabnikov v primeru slabega vremena, ali okvar, brez dodatnega vira energije; Ponavadi se izraža v dnevih), se naredi simulacija obratovanja in izračun potrebe po električni energiji po posameznih obdobjih. V kolikor gre za bivalni objekt, torej konstantno porabo čez celo leto,  je potrebno nameniti precej pozornosti brezhibnemu in zanesljivemu delovanju tudi v slabših pogojih. Na osnovi izračuna potrebe po električni energiji, se pripravi izračun velikosti PV sistema, ki je potreben, da bi zagotavljal dovolj energije čez celo leto. Ob tem je potrebno upoštevati vse lokalne pogoje na mikrolokaciji in pogoje pod katerimi bo ta sistem deloval. Glede na prosto razpoložljivo površino se ugotovi, če je zahtevano velikost PV sistema možno namestiti na objekt. 


V zimskem času sistem proizvede bistveno manj energije kot v poletnem času, poraba pa je običajno višja. Zato mora biti PV sistem ustrezno (pre)dimenzioniran ali pa omogočati priklop dodatnega vira, kot je to npr. plinski ali dizel agregat, ki lahko kompenzira manjke potrebe po el. energiji. Pogosto se že v osnovi  pri dimenzioniranju PV samostojnih sistemov predvidijo komponente, ki omogočajo različne dodatne (rezervne) vire energije,  ter  agregat, ki lahko kompenzira zimsko porabo ali pa tudi
delno porabo v poletnih mesecih. Kombinirana izvedba namreč omogoča manjši PV sistem in lahko poceni izvedbo, potrebno je vzeti v zakup pogostejše delovanje agregata ter posledično več hrupa in izpuhov.

Cene večjih, zanesljivih samostojnih sistemov lahko zaradi svojih specifik precej varirajo, tipično se gibljejo  nekje med 6.000  in 8.000 EUR po Kwp inštalirane moči brez DDV, lahko pa tudi več.  Vsekakor za točnejšo oceno stroška in velikosti sistema, potrebujemo bistveno več podatkov.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.