Neskladja: zakoreninjeni pogledi in znanstvena dognanja

Strokovnjaki menijo, da je za razumevanje podnebnih sprememb potrebnega kar nekaj fizikalnega znanja, ki pa ga žal veliko državljanov nima. Pasivnost in nezainteresiranost ljudi je za problematiko segrevanja ozračja in izpustov v sodobnem svetu, preprosto prevelika.

 

suša

 

Ker nas podnebne spremembe na prvi pogled neposredno ne ogrožajo do tega nimamo izoblikovanega primernega varovalnega odziva, kar pa bi nam škodovalo v tem trenutku, pa bi se najverjetneje odzvali takoj. Ni čudno, da smo ob tej resni problematiki zmedeni, ko pa recimo na eni strani ameriški predsednik narodnim parkom podeli dovoljenje za prodajanje vode v plastenkah, v Keniji pa recimo prepovejo uporabo plastičnih vrečk.

 

 

         
    Ne glede na to, ali o nevarnem segrevanju ozračja verjamete znanstvenim izsledkom ali ne, bomo čutili posledice vsi, čedalje resneje opozarjajo klimatologi in naravovarstveniki.    
         

 

 

Vsak od nas lahko pomaga

Vsak od nas prispeva k globalnemu ogrevanju, toda vsak lahko tudi pomaga pri njegovem reševanju. Pomagamo lahko, ko se odločamo kaj bomo kupili, koliko električne energije bomo porabili, kakšen avtomobil bomo vozili in kako bomo živeli. Lahko se odločimo in lastno izpuščanje ogljikovega dioksida zmanjšamo celo na nič.

O svetovni nevarnosti ogrevanja ozračja in kako lahko ukrepamo govori pomenljiva knjiga Neprijetna resnica nekdanjega podpredsednika ZDA, Al Gora, ki z različnimi poljudnimi metodami opozarja na nevarne posledice izpustov in poskuša ovreči zmotna prepričanja, ki nas zavirajo primerno ukrepati. V knjigi nazorno oriše najpogostejša zmotna prepričanja, med drugim tudi to, da veliko podnebnih skeptikov meni, da se podnebje pač s časom spreminja, ter da so spremembe, ki jih danes opazujemo, le del naravnega cikla, ter da je segrevanje lahko koristno, saj zime ne bodo več tako mrzle in bo vegetacija bujnejša.

 

 

         
    Energijski strošek v
Sloveniji za zavrženo hrano letno znaša
550 kWh na prebivalca.
   
         

 

 

Grdo ravnanje s hrano v Sloveniji

Če ne bi zavrgli nič hrane, ne bi potrebovali šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. “Ne smemo pozabiti, da moramo hrano pridelati, jo razvažati, nato pakirati, hladiti in na koncu še kuhati,” pravi sogovornica in dodaja, da je energijski strošek za zavrženo hrano okoli 550 kilovatnih ur na prebivalca letno. “Ko gledamo z energetske plati, je ta izguba primerljiva z dodatnimi viri elektrike, ki jih na vsak način želimo imeti, kot je na primer Teš 6.”

Zavrženo hrano je mogoče pretvoriti tudi v izgubljene količine vode: z enim zavrženim hamburgerjem, na primer, zavržemo tolikšno količino vode, kot bi je zadostovalo za 90 minut tuširanja. “Na dan je to 200 litrov na prebivalca, na koncu leta pa pridemo do več milijonov kubikov vode, ki jo dejansko zavržemo s tem, ko smo zavrgli hrano. In to je očem skrito, na to pogosto ne pomislimo,” dodaja Lučka Kajfež Bogataj.

Po podatkih statističnega urada se količine zavržene hrane od leta 2013 povečujejo. V letu 2015 smo v Sloveniji zavrgli 150 tisoč ton hrane, skoraj polovico v gospodinjstvih. To pomeni, da je vsak Slovenec v koš vrgel 73 kilogramov hrane, kar znese 163 EUR, še leta 2013 je bilo zavržene hrane 131 tisoč ton ali 64 kilogramov na prebivalca.

Vir: MMC TV, oddaja KODA

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.