V Evropi ta trenutek deluje 134 nuklearnih elektrarn. Največ jih imajo Francozi 59, Angleži 19, Nemci 17, Švedi 10, Španci 8, Belgijci 7, Čehi 6. V seštevku so tudi Švicarji s 5 nuklearkami. Brez nukleark so Danci, Grki, Irci, Lihtenštajnci, Luxemburžani, Norvežani in Avstrijci, Italijani pa so svoje 4 izključili že davno. Če je bil Černobil posledica neumnosti, Fukušima pa naravnega pojava, bo v Evropi vzrok bodoče morebitne nesreče starost naprave, o tem ni dvoma.
Tretjina elektrike v EU priteče iz nukleark |
Francoski »incident« brez primere
Nuklearka Fessenheim se nahaja v Franciji ob nemški meji, aprila 2014 pa so francoskim nadzornim organom (ASN) sporočili, da je prišlo do manjše okvare in zaustavitve. Prišlo naj bi do vdora vode, ki je poškodoval del električnih instalacij, zato so reaktor ustavili. Nato je agencija ASN v svojem sporočilu za javnost razložila, da je voda vdrla v elektroomaro v nenuklearnem delu, v enega od dveh ločenih krmilnih sistemov. Pri tem so poudarili, da je drugi sistem nemoteno deloval dalje in da sta bila obratovanje in izklop ves čas varna. Nemški raziskovalni novinarji so že takrat zahtevali dodatne razlage, vendar francoska agencija na vprašanja ni odgovorila.
V resnici je bil dogodek izredno resen, kar so novinarji izvedeli šele čez leto. V nuklearki se je zataknila mehanika za izvlek reaktorskih palic, temperatura v reaktorju pa je narasla čez dovoljeno mejo. Na sestanku kriznega štaba so se odločili da reaktor zalijejo vodo z dodatkom bora, ki ga je zaustavil. Mediji so po tem razkritju citirali mnenje neodvisnega nuklearnega strokovnjaka, ki je potrdil, da tako resnega dogodka v Evropi do sedaj še nismo imeli. Nuklearka Fessenheim je tudi najstarejša francoska elektrarna, zato Nemci že dolgo zahtevajo njeno dokončno zaustavitev.
Nevarnost kibernetičnih napadov
Po letošnjem terorističnem napadu v Bruslju so začasno zaustavili tudi njihova dva reaktorja Doel in Tihange. Vzrok je najden videomaterial, z načrtom za vdor in krajo nuklearnega materiala za gradnjo umazane bombe. Ugotovili so še, da je bivši uslužbenec nuklearke padel na islamistični strani v Siriji, drugi pa je po vračilu z bojišča obtožen terorističnega združevanja. Povečala se je tudi nevarnost računalniških napadov, zato je Obama organiziral že četrto dvodnevno srečanje ameriških in EU strokovnjakov za varovanje pred vdori. Angleži so samo letos prepoznali 450 poskusov vdorov v sisteme zračne kontrole, bolnišnic, obrambnih sil ter energetskih in vodnopreskrbovalnih objektov. Nuklearke pa je potrebno pred temi grožnjami zaščititi v svetovnem merilu, saj so posledice nepredvidljive.
Povezane vsebine