S 1. junijem se bodo po vsej Evropski uniji začeli obremenitveni testi jedrskih elektrarn. Oblasti se namreč želijo prepričati, ali je 143 jedrskih elektrarn v EU res varnih tudi v primeru, če jih prizadeneta potres ali poplava, če pride do človeške napake ali če nanje strmoglavi letalo. Po jedrski tragediji v japonski Fukušimi bo tako Evropska komisija v četrtek poslancem predstavila kriterije, v skladu s katerimi bodo testi potekali.
![]() Je EU pripravljena na izredne dogodke v svojih jedrskih elektrarnah? |
Sicer strokovnjaki ne bodo preverjali, kako varne so jedrske elektrarne pred terorističnimi napadi. Kot ob tem dodaja nemški poslanec Herbert Reul (EPP), bo o varnostnih ukrepih v primeru terorističnega napada na elektrarne razpravljala posebna delovna skupina. "Predvsem je pomembno, da bodo testi tudi v resnici opravljeni," poudarja poslanec.
Bodo preizkusi dovolj strogi?
Njegov kolega Jo Leinen (S&D, Nemčija), predsednik odbora Parlamenta za okolje, pa meni, da bi morali biti teroristični napadi v testih upoštevani. "Ker testov v zvezi s terorizmom in kibernetskimi napadi ne bo, bosta vrednost in pomen testov znatno nižja," opozarja Leinen. Z njim se strinja tudi švedska poslanka Lena Ek (ALDE), ki pravi, da so testi premalo strogi, dvomi pa tudi v njihovo neodvisnost in preglednost.
"Države članice so tiste, ki bodo odločile o tem, katere elektrarne bodo podvrgle testom. Testi ne bi smeli spregledati pomanjkljivosti starih jedrskih reaktorjev v EU," opozarja poslanka nemških Zelenih Rebecca Harms in dodaja, da bi bilo treba obremenitvene preizkuse opraviti tudi za skladišča jedrskih odpadkov.
Grkinja Niki Tzavela (EFD) pa meni, da pravo vprašanje ni, ali so testi dovolj strogi, ampak se je treba vprašati, ali se morda ni bolje jedrski energiji kar odpovedati. "Po Fukušimi je jasno, da je jedrska tehnologija nevarna in nepredvidljiva," opozarja poslanka, medtem ko britanski konservativec Giles Chichester meni, da se zaradi čisto drugačnega geografskega položaja v Evropi podobna nesreča kot na Japonskem ne more zgoditi. Kljub temu pa nemška poslanka Sabine Wils (GUE/NGL) meni, da so le zaprte jedrske elektrarne varne jedrske elektrarne.
In če testa elektrarna ne opravi uspešno?
V primeru, da jedrska elektrarna testa ne prestane, se lahko država članica odloči, kako bo ukrepala. Zaprtje torej ni obvezno. Poslanec Reul se s tem strinja: "Prva rešitev bi morala biti posodobitev elektrarne, šele če ta ni mogoča, bi morali razmišljati o zaprtju." Podobno meni tudi Leinen, poslanka Ekova pa opozarja, da testi ne bi smeli biti papirnati tigri. Evropska komisija si sicer prizadeva prepričati države v soseščini EU, kot so Švica, Rusija, Ukrajina in Armenija, naj tudi same preizkusijo svoje jedrske elektrarne, saj radioaktivnost, ki se sprosti ob nesrečah, ne pozna meja.