V skupini VELUX že skoraj 80 let ustvarjajo boljše življenjsko okolje za ljudi po vsem svetu tako, da jim skozi streho prinašajo kar največ dnevne svetlobe in svežega zraka. V tem času so že velikokrat orali ledino in tudi letos so se lotili posebnega izziva: v celoti nameravajo izničiti svoj pretekli ogljični odtis, ki so ga ustvarili od ustanovitve leta 1941, in sicer 5,6 milijona ton CO2.

Ogljicni odtis

Ogljični odtis - trajna ogljična nevtralnost

Cilj – da do 100. obletnice postanejo trajno ogljično nevtralno podjetje – bodo dosegli v sodelovanju s svetovnim skladom za naravo WWF (World Wide Fund for Nature) in z njihovimi projekti za gozdove, s katerimi naslavljajo podnebne spremembe, spodbujajo omejevanje krčenja naravnih habitatov in s tem ohranjajo biotsko raznovrstnost.

S pogledom, uprtim v prihodnost, se skupina VELUX zavezuje k pomembnemu zmanjšanju izpustov ogljika tako v poslovanju podjetja kot v celotni vrednostni verigi, ki obsega neposredne izpuste iz lastnih ali nadzorovanih virov (objekti podjetja, prevozna sredstva podjetja ipd.). »Naši načrti za prihodnost, s katerimi prevzemamo odgovornost za dejanja v preteklosti, so v skladu s cilji pariškega podnebnega sporazuma in smelo začrtano smernico glede omejevanja globalnega segrevanja za 1,5 stopinje Celzija do konca stoletja,« pojasni Katja Ličen Pajenk iz podjetja VELUX in doda, da je trajna ogljična nevtralnost pionirska zaveza, ki so jo v skupini razvili v parnerstvu z WWF International, da bi z skupaj prevzeli odgovornost tako za pretekle kot tudi za prihodnje izpuste ogljika. Sestavni del zaveze je poleg trajne ogljične nevtralnosti tudi ohranjati naravne gozdne habitate in njihovo neprecenljivo floro in favno za sedanje in prihodnje rodove.

Ogljicni odtis gozdovi

Sestavni del zaveze je poleg trajne ogljične nevtralnosti ohranjati naravne gozdne habitate ter njihovo floro in favno za sedanje in prihodnje rodove.


Trajnostna strategija 2030

Sodelovanje z WWF je v skladu s Trajnostno strategijo 2030 skupine VELUX, ki vključuje zavezo, da bo ob pomoči znanstveno utemeljenih ciljev določila cilje za zmanjšanje izpustov. V luči preoblikovanja poslovanja bo skupina VELUX spodbujala naložbe v energijsko učinkovitost pri proizvodnji, prehod na obnovljive vire energije in nabavo 100-odstotno obnovljive električne energije, poleg tega bodo bistveno spremenili tudi način izbire in nabave materialov.


pasica aplikacija

Izvršni direktor skupine VELUX David Briggs je ob podpisu zaveze poudaril, da se naš planet sooča z resno podnebno in naravno krizo, kar zahteva nevsakdanje delovanje: »V skladu z vrednotami naše družbe si prizadevamo narediti več kot drugi, zato smo razvili Trajno ogljično nevtralnost. Gre za zavezo, ki vključuje 20-letno partnersko sodelovanje s svetovnim skladom za naravo WWF, v okviru katerega bomo nevtralizirali in s tem izničili pretekle izpuste ogljika do leta 2041. Pomembno bomo zmanjšali tudi naše prihodnje izpuste CO2 in spodbudili naše dobavitelje, da storijo podobno. Upamo, da bomo s tem spodbudili tudi druga podjetja, da bodo postala trajno ogljično nevtralna in s tem prispevala k trajnostni prihodnosti za vse nas.«

Ogljicni odtis nalozba v gozdove

Zaveza skupine VELUX k trajni ogljični nevtralnosti vključuje naložbe v gozdove, s katerimi naslavljajo podnebne spremembe, spodbujajo omejevanje krčenja naravnih habitatov in s tem ohranjajo biotsko raznovrstnost.

Naložbe v projekte za gozdove

Trajno ogljično nevtralnost nameravajo doseči z naložbami v projekte za gozdove in biodiverziteto, ki so jih pri WWF razvili za naslednjih 21 let posebej za VELUX. V sodelovanju in s podporo lokalnih skupnosti bodo tako pripomogli k ustavitvi uničevanja habitatov ter preprečevali krčenje gozdnih površin in degradacijo okolja po vsem svetu. Marco Lambertini, generalni direktor WWF, poudarja, da je v času, ko vplivi podnebnih in naravovarstvenih kriz postajajo vse bolj izraziti, nujno zavzemanje in ukrepanje za ustvarjanje trdnejše in trajnostne prihodnosti: »Zaveza k trajni ogljični nevtralnosti je pomemben zgled, ki naj mu sledijo tudi drugi. Sprejetje zaveze je v skladu z odgovornostjo do okolja in naravnovarstveno pozitivno prihodnostjo, ki bo temelj za doseganje vseh ciljev trajnostnega razvoja. Upamo, da bomo skupaj zgradili temelje tudi za druge organizacije, da bodo postale trajno ogljično nevtralne in dvignile merila za naravovarstveno in podnebno delovanje na globalni ravni.«

Ogljicni odtis pot do boljsega okolja in varstva narave

Podpis zaveze je šele prvi korak na poti do boljšega okolja, varstva narave in tudi do bolj racionalnega upravljanja človeških virov.

Prva gozdna projekta bodo izvedli v Ugandi in Mjanmaru. V Ugandi bodo pozornost namenili obnovi degradiranih gozdov, zasaditvi novih gozdnih površin in zaščiti naravnih gozdov s širokim naborom ukrepov. V okviru projekta bodo pogozdovali tudi na farmah, kmetijsko-gospodarskih sistemih in plantažah zunaj zavarovanih območij. S tem bodo zadostili povpraševanju po različnih lesnih proizvodih in obenem zmanjšali pritisk na naravne gozdove. S projektom v Mjanmaru pa bodo pomagali ohraniti edinstveno biotsko raznovrstnost okrožja Tanintharyi.

Ogljicni odtis nalozba v gozdove trajnostna prihodnost

V skupini VELUX želijo spodbuditi tudi druga podjetja, da bodo postala trajno ogljično nevtralna in s tem prispevala k trajnostni prihodnosti za vse nas.

Pretekli ogljični odtis - minus 5,6 milijona ton CO2

Kako so v skupini Velux izračunali svoj pretekli ogljični odtis? Glede na to, da trenutno na svetu ni standardizirane metodologije za izračun preteklega ogljičnega odtisa, saj ni veljavnih faktorjev izpustov in podatkov o porabi energije v preteklosti, so v Veluxu razvili metodo za izračun izpustov ogljika v celotni življenjski dobi podjetja, ki temelji na priznanem protokolu Greenhouse Gas Protocol Corporate Standard o toplogrednih plinih in se nanaša na pretekle podatke. Metodologijo, vključno z osnovnimi predpostavkami, so neodvisno potrdili strokovnjaki organizacij Carbon Trust in WWF.

Pri pripravi metodologije so opredelili tri področja. Prvo področje obsega neposredne izpuste iz lastnih ali nadzorovanih virov, kot so objekti in prevozna sredstva podjetja. Drugo področje obsega posredne izpuste iz proizvodnje kupljene električne energije, industrijske pare, ogrevanje in hlajenje, ki ga porabi podjetje. Tretje področje pa obsega vse druge posredne izpuste, ki se pojavijo v vrednostni verigi podjetja, kot so kupljeni viri in storitve, upravljanje in odvoz odpadkov.

 


Zaveza skupine Velux je pomemben korak na poti k doseganju ciljev pariškega sporazuma za zmanjšanje izpustov in globalnega segrevanja za 1,5 ˚C.

logo velux


Povezane vsebine


Velux
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.