V skupini VELUX že skoraj 80 let ustvarjajo boljše življenjsko okolje za ljudi po vsem svetu tako, da jim skozi streho prinašajo kar največ dnevne svetlobe in svežega zraka. V tem času so že velikokrat orali ledino in tudi letos so se lotili posebnega izziva: v celoti nameravajo izničiti svoj pretekli ogljični odtis, ki so ga ustvarili od ustanovitve leta 1941, in sicer 5,6 milijona ton CO2.
Ogljični odtis - trajna ogljična nevtralnost
Cilj – da do 100. obletnice postanejo trajno ogljično nevtralno podjetje – bodo dosegli v sodelovanju s svetovnim skladom za naravo WWF (World Wide Fund for Nature) in z njihovimi projekti za gozdove, s katerimi naslavljajo podnebne spremembe, spodbujajo omejevanje krčenja naravnih habitatov in s tem ohranjajo biotsko raznovrstnost.
S pogledom, uprtim v prihodnost, se skupina VELUX zavezuje k pomembnemu zmanjšanju izpustov ogljika tako v poslovanju podjetja kot v celotni vrednostni verigi, ki obsega neposredne izpuste iz lastnih ali nadzorovanih virov (objekti podjetja, prevozna sredstva podjetja ipd.). »Naši načrti za prihodnost, s katerimi prevzemamo odgovornost za dejanja v preteklosti, so v skladu s cilji pariškega podnebnega sporazuma in smelo začrtano smernico glede omejevanja globalnega segrevanja za 1,5 stopinje Celzija do konca stoletja,« pojasni Katja Ličen Pajenk iz podjetja VELUX in doda, da je trajna ogljična nevtralnost pionirska zaveza, ki so jo v skupini razvili v parnerstvu z WWF International, da bi z skupaj prevzeli odgovornost tako za pretekle kot tudi za prihodnje izpuste ogljika. Sestavni del zaveze je poleg trajne ogljične nevtralnosti tudi ohranjati naravne gozdne habitate in njihovo neprecenljivo floro in favno za sedanje in prihodnje rodove.
Sestavni del zaveze je poleg trajne ogljične nevtralnosti ohranjati naravne gozdne habitate ter njihovo floro in favno za sedanje in prihodnje rodove.
Trajnostna strategija 2030
Sodelovanje z WWF je v skladu s Trajnostno strategijo 2030 skupine VELUX, ki vključuje zavezo, da bo ob pomoči znanstveno utemeljenih ciljev določila cilje za zmanjšanje izpustov. V luči preoblikovanja poslovanja bo skupina VELUX spodbujala naložbe v energijsko učinkovitost pri proizvodnji, prehod na obnovljive vire energije in nabavo 100-odstotno obnovljive električne energije, poleg tega bodo bistveno spremenili tudi način izbire in nabave materialov.
Izvršni direktor skupine VELUX David Briggs je ob podpisu zaveze poudaril, da se naš planet sooča z resno podnebno in naravno krizo, kar zahteva nevsakdanje delovanje: »V skladu z vrednotami naše družbe si prizadevamo narediti več kot drugi, zato smo razvili Trajno ogljično nevtralnost. Gre za zavezo, ki vključuje 20-letno partnersko sodelovanje s svetovnim skladom za naravo WWF, v okviru katerega bomo nevtralizirali in s tem izničili pretekle izpuste ogljika do leta 2041. Pomembno bomo zmanjšali tudi naše prihodnje izpuste CO2 in spodbudili naše dobavitelje, da storijo podobno. Upamo, da bomo s tem spodbudili tudi druga podjetja, da bodo postala trajno ogljično nevtralna in s tem prispevala k trajnostni prihodnosti za vse nas.«
Zaveza skupine VELUX k trajni ogljični nevtralnosti vključuje naložbe v gozdove, s katerimi naslavljajo podnebne spremembe, spodbujajo omejevanje krčenja naravnih habitatov in s tem ohranjajo biotsko raznovrstnost.
Naložbe v projekte za gozdove
Trajno ogljično nevtralnost nameravajo doseči z naložbami v projekte za gozdove in biodiverziteto, ki so jih pri WWF razvili za naslednjih 21 let posebej za VELUX. V sodelovanju in s podporo lokalnih skupnosti bodo tako pripomogli k ustavitvi uničevanja habitatov ter preprečevali krčenje gozdnih površin in degradacijo okolja po vsem svetu. Marco Lambertini, generalni direktor WWF, poudarja, da je v času, ko vplivi podnebnih in naravovarstvenih kriz postajajo vse bolj izraziti, nujno zavzemanje in ukrepanje za ustvarjanje trdnejše in trajnostne prihodnosti: »Zaveza k trajni ogljični nevtralnosti je pomemben zgled, ki naj mu sledijo tudi drugi. Sprejetje zaveze je v skladu z odgovornostjo do okolja in naravnovarstveno pozitivno prihodnostjo, ki bo temelj za doseganje vseh ciljev trajnostnega razvoja. Upamo, da bomo skupaj zgradili temelje tudi za druge organizacije, da bodo postale trajno ogljično nevtralne in dvignile merila za naravovarstveno in podnebno delovanje na globalni ravni.«
Podpis zaveze je šele prvi korak na poti do boljšega okolja, varstva narave in tudi do bolj racionalnega upravljanja človeških virov.
Prva gozdna projekta bodo izvedli v Ugandi in Mjanmaru. V Ugandi bodo pozornost namenili obnovi degradiranih gozdov, zasaditvi novih gozdnih površin in zaščiti naravnih gozdov s širokim naborom ukrepov. V okviru projekta bodo pogozdovali tudi na farmah, kmetijsko-gospodarskih sistemih in plantažah zunaj zavarovanih območij. S tem bodo zadostili povpraševanju po različnih lesnih proizvodih in obenem zmanjšali pritisk na naravne gozdove. S projektom v Mjanmaru pa bodo pomagali ohraniti edinstveno biotsko raznovrstnost okrožja Tanintharyi.
V skupini VELUX želijo spodbuditi tudi druga podjetja, da bodo postala trajno ogljično nevtralna in s tem prispevala k trajnostni prihodnosti za vse nas.
Pretekli ogljični odtis - minus 5,6 milijona ton CO2
Kako so v skupini Velux izračunali svoj pretekli ogljični odtis? Glede na to, da trenutno na svetu ni standardizirane metodologije za izračun preteklega ogljičnega odtisa, saj ni veljavnih faktorjev izpustov in podatkov o porabi energije v preteklosti, so v Veluxu razvili metodo za izračun izpustov ogljika v celotni življenjski dobi podjetja, ki temelji na priznanem protokolu Greenhouse Gas Protocol Corporate Standard o toplogrednih plinih in se nanaša na pretekle podatke. Metodologijo, vključno z osnovnimi predpostavkami, so neodvisno potrdili strokovnjaki organizacij Carbon Trust in WWF.
Pri pripravi metodologije so opredelili tri področja. Prvo področje obsega neposredne izpuste iz lastnih ali nadzorovanih virov, kot so objekti in prevozna sredstva podjetja. Drugo področje obsega posredne izpuste iz proizvodnje kupljene električne energije, industrijske pare, ogrevanje in hlajenje, ki ga porabi podjetje. Tretje področje pa obsega vse druge posredne izpuste, ki se pojavijo v vrednostni verigi podjetja, kot so kupljeni viri in storitve, upravljanje in odvoz odpadkov.
Zaveza skupine Velux je pomemben korak na poti k doseganju ciljev pariškega sporazuma za zmanjšanje izpustov in globalnega segrevanja za 1,5 ˚C.
Povezane vsebine