Scenarij bodočih pojavov, ki ga sestavljajo znanstveniki, ni preveč rožnat. Strokovnjaki ETH Zürich še trdijo, da politiki in eksperti pozabljajo na pomembno dejstvo. Če hočemo preprečiti nevaren razvoj bližajočih pojavov, moramo nanje ves čas opozarjati, ne pa da čakamo in jih samo opazujemo, ko se bodo zgodili.
Počasno izločanje ogljika
Razlog za tako dolgo razdobje vračanja planeta v »normalno« stanje je, da se glavni povzročitelj, ogljikov dioksid, po naravni poti zelo počasi izloča iz atmosfere. Trajalo bo stoletja da bodo oceani in kopenska biosfera posrkali viške, ki smo jih nakuhali. Trenutno velja splošno mnenje, da se bo stanje, takoj ko bomo zmanjšali emisije, začelo nemudoma popravljati. Na žalost to ne drži. Ko pade količina ogljika v zraku, se efekt tople grede zmanjša in Zemlja bo toploto lažje sevala v vesolje. Temu pa ne bodo sledili ogreti oceani, ki se še dolgo ne bodo ohladili, ampak se bodo samo malo počasneje ogrevali naprej. Posledica tega zamika je dejstvo, da še v tisoč letih ne bo prišlo do opaznega vračanja temperature na sedanje stanje.
Pri izdelavi klimatskih modelov so se raziskovalci omejili samo na pojave, ki jih dobro razumejo. Topljenje ledenikov in polarnega ledu na primer, v napovedih rasti morske gladine ni upoštevano, saj je dogajanje povezano s preveč neznankami. Vendar bo samo ogrevanje morja povzročilo povečanje volumna vode, posledica pa bo 0,6 do 1,9 metrsko povišanje gladine. Stopljeni ledeniki lahko gladino dvignejo še za 0,2 do 0,7 m, topljenje Grenlandije in Antarktike pa bi povzročilo rast gladine za več dodatnih metrov.
Kislejši oceani
Ker bodo oceani dolgoročno absorbirali do 80% ogljikovega dioksida, bodo zaradi tega postali bolj kisli in plankton in ne bo mogel več tvoriti svojih oklepov. Slednji se nahaja na začetku prehranjevalne verige in je za uravnotežen ekosistem nepogrešljiv. Temu bo sledila sprememba cirkulacije izhlapevanja in padavin, suhi predeli bodo še bolj suhi, pojavili pa se bodo tudi novi. Padavine v suhih področjih se bodo zmanjšale za 20 do 30%, zaradi česar bo imelo probleme kmetijstvo, motena bo preskrba z vodo in povečana nevarnost požarov.
Potrebni so koreniti ukrepi
V priporočili mednarodne okoljske agencije IPCC iz leta 07, se vsebnost CO2 v zraku nebi smela dvigniti preko meje 450 ppm. To je stanje, kateremu se lahko človeštvo še prilagodi, brez prevelikih pretresov. Če pa hočemo to doseči, je potrebno v dveh desetletjih popolnoma spremeniti naš energetski sistem in emisije fosilnih goriv spraviti na nulo. Naloga je težka, saj smo od 2000 do 2005 emisije povečali za 3%. Kljub poskusom zajemanja CO2 in skladiščenja pod zemljo, so to samo meglene ideje, za katere ni znano, ali so sploh izvedljive. Če se delovanje človeštva nadaljuje v tem stilu, bomo sistem porušili za naslednjih 1000 let. Enostavno ni pošteno, da bomo naslednjim 30 generacijam povzročili ogromno škodo, proti kateri bodo nemočni.