»Predstavljati si nepredstavljivo« je podnaslov dela avtorjev Schwarza in Randalla, ki sta za ameriško vlado izdelala poročilo o scenariju bodočih podnebnih sprememb in njihovem vplivu na ameriško nacionalno varnost. V poročilu se nahaja tudi oris bodočih svetovnih razmer, ki seveda tudi vplivajo na varnost in razmere v državi. Obiskala sta vodilne klimatologe in sorodne znanstvenike ter zbrala njihova mnenja. Poročilo na dvaindvajsetih straneh je nabito s podatki, zato bomo predstavili le manjši del. Zanimivo in poučno je slediti razmišljanjem strategov, ki poizkušajo predvideti, kaj se bo dogajalo na raznih kontinentih.
Dogodki v razpredelnici so predvidevanja- vzrok pa so klimatske spremembe
Uvodne trditve
Dvig globalne temperature v 21. stoletju je potrjeno dejstvo. Dosedanje spremembe se nenehno stopnjujejo, zato tak razvoj pričakujemo tudi v prihodnje. Predvidevamo pa, da bo večina narodov sposobna premagati težave. Zadnje raziskave kažejo, da lahko pregrevanje vodi v nenadno upočasnitev glavnih oceanskih tokov, kar lahko povzroči ostrejše zime, nenaden in velik padec vlažnosti rodovitne zemlje in pojav močnih vetrov v regijah, ki so do sedaj veljale za rodovitne, kar bi lahko povzročilo zdesetkanje svetovne proizvodnje hrane. Če bodo priprave na te pojave prepozne ali nezadostne, bo rezultat velik padec nosilne kapacitete Zemlje v smislu števila prebivalcev.
Krokodili po 84 milijonih let poznajo recept za preživetje
Raziskave tudi kažejo, da dvig globalne temperature preko določenega praga povzroči škodljive vremenske razmere, ki bodo relativno hitre in trdovratne, ter povzročile v nekaterih predelih padec povprečnih temperatur od 2,5 do 5°C v samo enem desetletju. Paleoklimatski dokazi pričajo, da tako spremenjeni klimatski vzorci lahko trajajo od sto do tisoč let, kot se je to dogodilo pred 8200 leti, ko se je oceanski tok prav tako zaustavil.
Zaščita ozemelj
ZDA in Avstralija bosta najverjetneje zgradili različne zaščitne sisteme okrog svojih ozemelj, saj imata dovolj virov in zalog za dosego samozadostnosti. Zaradi klime, bogastva, tehnologije in bogatih virov lahko ZDA preživijo krajša obdobja slabših letin in neugodnih vremenskih razmer brez katastrofalnih izgub. Nadzor nad zunanjimi mejami ozemlja bodo okrepili, da bi lahko zadržali val nezaželenih stradajočih imigrantov s Karibskih otokov, pred čimer strategi že dolgo svarijo. Meje naj bi zadržale tudi naval iz Mehike in Južne Amerike. Dobava energije bo lahko zagotovljena samo z ekonomsko, politično in moralno vprašljivimi posegi, računajo pa na nuklearke, obnovljive vire, vodik in dobre odnose z državami bližnjega vzhoda.
Obdobje do leta 2030 označujejo predvsem predvidene selitve
Nadležni spopadi zaradi ribiških pravic, kmetijske podpore in pomoči zaradi katastrof bodo postali stalnica mednarodnih odnosov. Napetosti med ZDA in Mehiko bodo narasle, ko bodo Amerikanci začeli ovirati prost pretoka reke Kolorado, da bi vodo zadržali za namakanje svojega ozemlja. Kljub stalnim napetostim bodo ZDA v primerjavi z drugimi državami v razmeroma dobrem položaju. Težko obvladljivi problemi, ki jim bodo priča državljani, bodo hkrati povzročali popuščanje rastočih vojaških napetosti v svetu.
Napoved za severno poloblo
Pripraviti se bo potrebno na padec povprečnih temperatur do 5°C v Aziji in Severni Ameriki ter do 6°C v severni Evropi. Povprečne temperature v Avstraliji, Južni Ameriki in Južni Afriki bodo narasle do 4°C. Evropi in Severni Ameriki grozijo daljša sušna obdobja. Zimski viharji in padavine postanejo silovitejši, Zahodna Evropa in severni Pacifik pa se nahajata pod udarom ojačanih vetrov.
Geopolitična destabilizacija
Posledice nenadnih klimatskih sprememb vplivajo na politično okolje ter vodijo v spopade, bitke in celo vojne zaradi pomanjkanja virov. Prvi je pomanjkanje hrane, ki je posledica zmanjšane sposobnosti globalnega kmetijstva, drugi je pomanjkanje pitne vode zaradi spremenjenih kondenzacijskih vzorcev, pri čemer se bodo menjavala obdobja poplav in hudih suš. Tretji je prekinjena dobava energentov zaradi močne poledenitve morij in ojačenih viharjev.
Ker se bodo globalni viri zmanjšali, bo to povzročilo povečanje napetosti, ki bodo povzročile defenzivno in ofenzivno obnašanje. Narodi, ki bodo imeli vire za izvedbo, bodo svoja ozemlja spremenili v virtualne trdnjave in vire zadržali za sebe. Narodi z manj ugodnim položajem, zlasti tisti s starimi spori s svojimi sosedi, lahko povzročijo spopade za dostop do hrane, čiste vode ali energije. Nastala bodo nova nenavadna zavezništva, katerih glavni cilj bo pridobivanje virov za preživetje, religija, ideologija ali narodni ponos pa bodo postale nepomembne kategorije.
Poročilo se nahaja na mizah strategov v Pentagonu
Politiki, ali berete?
Homogene države, na primer Japonska, ki se ponašajo tudi z visoko stopnjo socialne kohezije, bodo spremembe lažje premagale. Pri tem je mišljena tudi sposobnost vlade in prebivalcev za doseganje učinkovitega in hitrega uveljavljanja spremenjenega obnašanja, kar so Japonci dokazali že do sedaj. Države, katerim raznolikost že danes povzroča težave, na primer Indija, Južnoafriška Republika ali Indonezija, bodo imele pri uvajanju novega reda velike probleme. Pri tem bo ključna prilagodljivost in nadzorovan dostop do vsakovrstnih virov. Verjetno bo najbolj neprijeten del prehoda skozi spremembe dejstvo, da ne bomo nikoli zagotovo vedeli, kje v prehodnem obdobju se nahajamo in koliko let bo potrebno še potrpeti, da se razmere vrnejo v staro dobro stanje.