Pomembnost recikliranja je jasna vsem. Odlagališča so polna do roba, čeprav danes vemo, da bi lahko skoraj 70% odpadkov že danes reciklirali. Obstaja pa nekaj predmetov, ki jih nikoli ne smemo vreči v smeti, ampak vedno odložiti v posebne zbiralnike. Zbiranje, čiščenje in varno odstranjevanje odpadkov plačujemo z različnimi položnicami za odvoz smeti ali čiščenje odpadnih vod vsak mesec. Zato tudi s tega vidika odmetavanje v naravo ni niti etično niti ekonomično, saj smo odstranjevanje že plačali, torej ga tudi izkoristimo.

 

5 STVARI KI NE SMEJO V SMETI

 

Varčne sijalke in fluorescentne svetilke na notranji strani cevi vsebujejo naparjeno živo srebro, nižja cena običajno pomeni več srebra v njih. Potrebno je paziti, da jih ne zlomimo, odlagamo pa jih v zbiralnike, ki se običajno nahajajo v trgovinah, kjer smo jih kupili. V grlu vsake sijalke se nahaja še startna elektronika, ki prav tako vsebuje strupene snovi.

Litij-ionske baterije so v resnici akumulatorji, ki se nahajajo v vseh sodobnih prenosnih napravah, od vrtalnikov, preko telefonov do prenosnikov. Kemikalije v njih same po sebi niso nevarne, med razpadanjem ali pregrevanjem pa lahko zaradi kemičnih reakcij nastane zelo strupen alkilfluorofosfat, zaradi česar spadajo v posebne zbiralnike.

Elektronski sklopi vsebujejo več ali manj strupenih sestavin v posameznih sestavnih delih, poleg tega pa še dragocene in redke kovine, zato se nebi smeli nikoli znajti na odlagališčih. V to skupino spadajo vse sodobne avdio in video naprave, računalniki, skenerji, telefoni, kamere, alarmne naprave, skratka vse, kar ima vgrajeno elektroniko. Odlagamo jih v posebne zabojnike ali vračamo v trgovine, kjer smo jih kupili.

Avtomobilske tekočine vseh vrst so bolj strupene kot mislimo. Gorivo, motorno in zavorno olje, olje za krmilni sistem, antifriz in celo čistila za steklo ne smejo priti v kanalizacijo ali podtalnico. Ostanke zbiramo in oddajamo na deponijah, kjer zbirajo nevarne snovi.

Barve, laki, premazi, firneži, zlasti zaščitni premazi za les, razredčila in odstranjevalci barve, vse to spada med strupene in okolju nevarne materiale. Pločevinke s staro barvo, na kateri se nahaja skorja zasušene barve, nikoli ne vržemo v smeti ampak vedno odlagamo na posebnih mestih ali deponijah za nevarne snovi.


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.