Problem, ki smo ga ustvarili z zavoji za enkratno uporabo, od plastenk do vrečk in kavnih lončkov, je presegel vse meje zdrave pameti.

»Veliko pacifiško odlagališče«, pluje med Havaji in Kalifornijo in ima površino 1,6 milijonov kvadratnih kilometrov. Nizozemski raziskovalci so vzeli več kot milijon vzorcev s tega področja in ugotovili, da je ta ploskev v resnici 16 krat večja, samo da ni toliko vidna. Najmanj polovica vse plastike v oceanih odpade na odvržene ribiške mreže, ostalo je embalaža. Idej za prestrezanje plastike je veliko, vendar so to bolj vizije kot pa resnični projekti. V resnici nihče ne ve, kako bi se tega lotili, saj je že vnaprej jasno, da očiščenje na nekdanjo čistost ni možno. Preden se lotimo čiščenja pa je potrebno najprej preprečiti dotok plastike v morja.

Tja prihaja na tri načine. Prvi je z odpadki s kopnega, ki jih nismo zajeli z zbiranjem. Ti pridejo v reke, od tu pa v morja. Deset največjih rek, med njimi Jangce, Indus, Rumena reka, Nil, Ganges in druge so reke, ob katerih živi največ prebivalcev planeta. V rekah bi plastiko veliko lažje zajeli, vendar se še nihče ne namerava lotiti te naloge. Drugi dotok je domači umivalnik. Vanj izpljunemo ostanke zobne paste, ki je polna plastičnih mikrokroglic, ki so dodane za boljše drgnjenje zob. Sledijo polomljena mikrovlakna iz pralnih strojev, pri čemer so tkanine iz flisa prave plastične bombe, saj bi drobna vlakna lahko odstranili samo s specialnimi filtri. Tem sledijo še plastični higienski robčki, ki ne razpadejo, so izjemno žilavi in glavni vir zamašitev odtokov ter težav v čistilnih napravah. Tretji vir so nepregledna odprta smetišča, s katerih veter odnaša plastiko naokrog. Strašljive so fotografije obal sveta, na katere še ni stopila človeška noga, kljub temu pa so prekrite s plastičnimi odpadki.   

 

embalaža plastika onesnaženje

 

Sodoben in razgledan kupec, tudi če bi hotel, nima izbire. V sodobni trgovini izdelka, ki ni pakiran v plastiko, skoraj sploh ni. Proizvajalci danes pakirajo vedno manjše količine živil, mnogi zavoji ne zadoščajo niti za običajno malico. Vedno manj izdelka se torej nahaja v vedno več plastike. Poskus nakupa hrane brez embalaže je propadel, saj tudi »starinskih« trgovin, ki prodajajo izdelke v razsutem stanju danes več ne najdemo.

Podobno kot proizvajalce avtomobilov države ščitijo proizvajalce plastike, saj slednji zagotavljajo desettisoče delovnih mest. Plastičarji se strinjajo z novimi zakoni, ki predpisujejo celo do 90 odstotno stopnjo recikliranja do 2022, saj se njih ne dotikajo. Vsi prisegajo na sodobne reciklirne naprave, ki z infrardečimi skenerji prepoznajo vrsto plastike in jo nato ločujejo s curki komprimiranega zraka. Največja motnja pa so kosi embalaže, v katere uporabniki natlačijo druge plastične odpadke, da bi zmanjšali prostornino v košu. Takih kep pa stroji ne morejo prepoznati in ločiti. Nato se v zakonodaji pojavijo še nasprotujoči predpisi, na primer, da prehrambenih proizvodov ni dovoljeno pakirati v reciklirano, ampak samo v svežo plastiko, ki je izdelana neposredno iz nafte.

Prva rešitev ki se ponuja je papir, ki je bil dolga stoletja vodilno pakirno sredstvo in bi to lahko postal tudi danes. Iz njega lahko izdelamo vse, od nakupovalne vrečke, do slamice in jogurtnega lončka. Z različnimi postopki ga lahko naredimo skoraj prozornega, zato bi lahko postal vsaj del običajne embalaže. Gore plastenk bi se lahko samodejno vrnile v trgovine, če bi za njih dobili vrnjeno kavcijo, vendar se tega zaradi logistike noče nihče lotiti. Rešitev je še več, vendar so vse malo dražje in malo bolj komplicirane od današnjega štancanja ali napihovanja vseh vrst plastike.

 

pasica aplikacija

 

Zanimivo pa je, da se v vseh namerah in predpisih ne pojavi plastika, izdelana iz naravnih materialov, na primer koruznega škroba, ki po določenem času razpade in je okoljsko neoporečna. Vstop te plastike na trg sploh nebi bil problem, saj imajo skoraj vsi prehrambeni proizvodi kratek rok uporabnosti. Kar pomeni, da bi bioplastično embalažo že zdavnaj zavrgli, preden bi se pokazali prvi znaki razpadanja hrane v njej. Zdi se da proizvajalci in zakonodajalci vse delajo s figo v žepu in da je naftno – plastični lobi močan. Vse to me spominja na film Ala Gora, ki je v Neprijetni resnici »pozabil« omeniti klavno živino, zlasti govedo, ki ima večji okoljsko negativni vpliv kot ves svetovni promet. Krave med presnovo izrigujejo metan, ki je 23 krat bolj toplogredno učinkovit kot CO2.

Danes je zadnji čas, ko bi morali politiki in odločevalci pogledali plastiki v oči in v temeljih spremeniti način obravnave ter začeli reševati vzroke, ne pa trmasto vztrajati na odpravljanju posledic. Čas, ko bomo dobesedno jedli plastiko, je namreč tik pred vrati. 

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.