Vetrne turbine, sončne celice in preostali obnovljivi viri so v letu 2013 na globalni ravni zagotovili kar 22 odstotkov električne energije, piše v poročilu Mednarodne agencije za energijo.

 

"Delež, ki ga k svetovni proizvodnji električne energije prispevajo obnovljivi viri, še naprej strmo raste. V letu 2013 je področje trajnostne proizvodnje elektrike celo eksplodiralo," so sporočili iz pariškega sedeža Mednarodne agencije za energijo (IEA).

Glede na leto 2012 je delež ekološke pridelave elektrike sicer zrasel le za odstotek (z 21 na 22), a so se v zadnjem letu konkretno zvišale tudi svetovne energetske potrebe.

 

vetrnice

Glede na podatke Mednarodne agencije za energijo (IEA) je področje obnovljive energije v letu 2013 eksplodiralo.

 

Za zeleno energijo skoraj 200 milijard evrov

Svetovna gospodarstva so samo lani v raziskave in razvoj obnovljivih virov energije vložila skoraj 200 milijard evrov. Proizvodnja elektrike z vetrnicami, solarnimi paneli, hidroelektrarnami in biomaso se je posledično izenačila z izkoriščanjem naravnega plina, ki v nasprotju z lanskoletnimi napovedmi IEA ni doživelo eksponentne rasti.

 

Mračne napovedi za prihodnost

Čeprav kar 14 odstotkov največjega gospodarstva na svetu – gospodarstva ZDA – zaradi lanskega povečanja kapacitet sončnih elektrarn poganjajo obnovljivi viri, IEA napoveduje, da se zeleni energiji onkraj Atlantika v prihodnjih petih letih ne obeta nič dobrega.Podpora alternativam fosilnim gorivom in naravnemu plinu v ZDA (pa tudi v nekaterih drugih delih sveta) namreč strmo pada, saj je davčnih olajšav za vlaganje in razvoj obnovljivih virov energije, ki so poskrbele za njihovo eksplozijo v letu 2013, čedalje manj.

 

termoelektrarna

"Če delež obnovljivih virov energije ne bo zrasel vsako leto, se našemu planetu v prihodnjih desetletjih slabo piše."

 

IEA medtem še naprej opozarja na neizogibne posledice nadaljnjega izkoriščanja fosilnih goriv in zapostavljanja bolj ekoloških rešitev. "Če delež obnovljivih virov energije ne bo zrasel vsako leto, se našemu planetu v prihodnjih desetletjih slabo piše."

 Vir: www.siol.net

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.