Image
Slika 1

V večini sodobnih industrijskih ali obrtniških obratov delo brez uporabe krp za brisanje sploh ni možno. Pri tem je mišljena proizvodnja, kjer je potrebno stroje ali njihove dele očistiti pred montažo ali zaključkom vsakega postopka.

Odmetavanje je predrago

Uporabniki so izračunali, da nabava starih krp in njihovo odlaganje na deponije preveč stane. Krpa umazana s strojnim oljem ali barvo je poseben in nevaren odpadek in mora svojo pot zaključiti na deponiji. Pooblaščena podjetja ta odpad zbirajo, uporabnik pa plača krpo, odvoz in odlaganje. Če krpo na ta način odstranimo bo uporabniku povzročila kar trikrat večje stroške, kot pa če se odloči za pranje. Tudi inšpekcijske službe skrbno bedijo nad ravnanjem z nevarnimi snovmi, zato odmetavanje ali skrivno sežiganje že zaradi visokih kazni odpade.

Posebne bombažne krpe

Nove pralne krpe so na pogled podobne majhnim brisačam ter izdelane in tkane na poseben način. So vpojne in se med seboj ločijo po barvni črti, ki označuje področje uporabe. Označene z rdečo so primerne za avtoservise, zelene za grafično industrijo, modre pa za obdelavo kovin. V podjetja ali obrate prihajajo in odhajajo v posebnih, nepredušno zaprtih  zabojnikih, v katerih so varno skladiščene. Po uporabi pooblaščeno podjetje zabojnik odpelje, krpe pa operejo v specializirani pralnici, ki je opremljena s čistilnimi napravami in deluje ekološko neoporečno. Oprane krpe se nato spet pojavijo pri uporabniku in krog je sklenjen.

Nevarna embalaža
Barve, laki, topila in njihovi ostanki spadajo med posebne odpadke. Stroški za odstranjevanje posod lahko pri večjih porabnikih na leto zrastejo do neverjetnih vsot, zato je premišljeno ravnanje še kako na mestu. Ena od možnih rešitev je prehod na vodne barve, vendar to povsod še ni možno. Pametni uporabniki zato svojo embalažo osušijo, da izhlapijo vsa topila in da v posodah ostane največ 5% vsebine. Če sta oba pogoja izpolnjena se prej nevarni odpadek spremeni v običajnega, ki ga lahko odložimo na običajni deponiji, kar je tudi veliko ceneje. Živimo v času, ko si pospešenega onesnaževanja in sipanja strupov v okolje ne moremo več privoščiti, zato je primerno ravnanje z odpadki najmanj, kar lahko storimo zase in za druge. •

 

slika 1: Umazane čistilne krpe v zatesnjenem kontejnerju odpeljejo na pranje

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.