Mopedi in motocikli z bencinskim motorjem imajo izjemno slab vpliv na okolje. Takšni so rezultati raziskave švicarskega inštituta, ki je primerjal sestavo izpuhov 8 različnih motornih koles in 17 različnih tipov avtomobilov. Meritev so izvedli v laboratoriju, pri tem pa simulirali različne načine vožnje motociklov in avtomobilov. V švicarskih mestih sorazmerno majhna flota bencinskih motociklov izbruha kar 16 krat toliko toplogrednih plinov kot vsi avtomobili skupaj, ki so registrirani v državi.

 

17 krat manjša poraba

Vsak ki za pot na delo zamenja avto z električnim skuterjem ali kolesom, bo na vsakem kilometru proizvedel za 17 krat manj toplogrednih plinov kot avto, v katerem prav tako sedi samo ena oseba. Če bi Švicarji vsa motorna kolesa zamenjali z električnimi, bi se poraba elektrike pri njih povečala za samo 0,1%. Neogret motor avta na kratkih progah je še večji onesnaževalec, saj povprečna dolžina vožnje v mestu znaša 5 km.

 

Dvokolesnik je hitrejši, prihrani čas, ki bi ga porabili za iskanje parkirnega mesta, zastoje pa praviloma lahko obvozi. Če porabo elektrike preračunamo v bencin, porabi na 100 km E-kolo 1 deciliter, E- skuter pa 5 dl bencina, pri tem pa sta oba še neslišna.

 

Trajnost in reciklaža baterij

Z nikelj– kadmijevimi lahko prevozimo okrog 500 kratni doseg, s svinčenimi pa 300 kratni doseg E– kolesa. Če ima E- kolo doseg 20 km, lahko z nikelj- kadmijevimi prevozimo 500 x 20 km = 10.000 km preden jih bo potrebno menjati. Pogostejša uporaba podaljša baterijam življenjsko dobo. Izrabljene baterije ob nakupu novih prodajalec vrne nazaj v proizvodnjo, kar je veliko bolje kot z majhnimi gospodinjskimi baterijami, ki jih odmetavamo v smeti. Za obnovo iztrošene baterije pa bo proizvajalec porabil 1, 25 kWh energije in 11 l vode. Prehod na električno mobilnost je že danes možen in nujen, vse strašljive zgodbice o tem, kako bo zaradi električnih vozil zmanjkalo elektrike pa so brez osnove.

 

skuter_1
Bencinski skuter je deset krat večji onesnaževalec okolja kot električni
skuter_2
Mestna vožnja je dolga povpreèno 5 km, E- skuter je zato tiha in varčna alternativa

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.