Zakaj kot pogonsko gorivo v prometu uporabljati zemeljski plin?
Prvi razlog je skrb za okolje, saj že iz same kemične sestave zemeljskega plina izhaja, da so emisije ogljikovega dioksida in drugih škodljivih snovi v okolje bistveno nižje kot pri konvencionalnih pogonskih gorivih. Emisije ogljikovega dioksida so manjše za vsaj 20%, prav tako so nižje emisije dušikovih oksidov. Glede na velik problem onesnaženosti nekaterih mestnih središč s prašnimi delci PM10, ki so zdravju zelo škodljivi, pa je bistvena prednost zemeljskega plina, da so emisije prašnih delcev do 98% nižje od dizelskih motorjev.
![]() |
Vsekakor je pomemben razlog tudi cena, saj so stroški goriva za prevožen kilometer do 50 % nižji od stroškov za bencin.
Avtomobili na stisnjen zemeljski plin
Zemeljski plin kot pogonsko gorivo se lahko uporablja v Ottovih in tudi Dizelskih motorjih. V Sloveniji si kupci jeklenih konjičkov že lahko zaželijo izvedenke z agregati gnanimi na zemeljski plin oz. t.i. CNG izvedenke le teh. (op.p. Compressed natural gas)
CNG vozila združujejo napredno tehnologijo motorjev s prednostmi visoko energijskih goriv. Načeloma lahko vsak Otto (bencinski) motor deluje na zemeljski plin, vendar je prednosti zemeljskega plina kot goriva moč izkoristiti zgolj z optimiziranim bencinskim motorjem. Tako nam lahko ti motorji ponudijo zavidljivo moč, majhno porabo ter nizke vsebnosti škodljivih emisij izpuha.
Tehnologija Dual-Fuel (slo. Dvojno gorivo) omogoča uporabo zemeljskega plina velikim dizelskim motorjem v težkih vozilih (tovornjaki, avtobusi,..). Pri Dual-Fuel motorjih zemeljski plin nadomesti do 90% uporabe dizelskega goriva, pri čemer se izpusti CO2 zmanjšajo za kar 25 % ob nezmanjšani moči motorja.
![]() Okolju prijazni avtomobili. (Foto: Sašo Branilovič) |
Polnilna tehnika
Male naprave za počasno polnjenje vozil z zemeljskim plinom se v svetu pojavljajo s kratico VRA (ang. vehicle refueling appliance). Namenjene so domači ali interni uporabi, z njimi pa je možno polnjenje flote do največ 5 osebnih vozil. Pomanjkljivost teh naprav je predvsem dolgotrajno polnjenje, saj polnjenje osebnega avtomobila traja do nekaj ur.
Javne hitro polnilne postaje so namenjene javni uporabi in zagotavljajo možnost polnjenja vozil enega za drugim. Tovrstno polnilno postajo si obetamo tudi v Mariboru.
Več na www.energetika-mb.si