V okviru EKODOM skupine, g. Mircho H. Mavrin, vodi mednarodno ekipo ekspertov na področju IR tehnologije in prezračevanja. Na sejmu DOM bo premierno predstavljen prvi slovenski proizvod IR ogrevanja.
IR ogrevanje je globalno uveljavljeno dlje od toplotnih črpalk, kaj je razlog, da se v Sloveniji prej ni izdeal konkurenčen IR panel?
Obstaja več razlogov. Narejenih je bilo veliko prototipov IR panelov. Prednost, oziroma naša težava je v tem, da trgu želimo ponuditi le najboljše sodobne naprave za ogrevanje. Množično se pojavlja veliko število ponudnikov, vendar so razlike v kakovosti IR panelov zelo velike. Mnogo znamk je takih, ki zavajajo, da so proizvajalci, a le preoblečejo generične proizvode v svojo embalažo. Tovrstni IR paneli zaradi vprašljivega porekla in kvalitete mečejo slabo luč na vse resne proizvajalce. Praviloma se prodajajo le preko spleta, brez predhodnega ogleda in energetskega izračuna.
Ko izbiramo IR panel je potrebno biti posebej pozoren na valovno dolžino, ki jo panel oddaja in sposobnost, da bo to valovno dolžino skozi celotno življensko dobo panela obdržal. Poudariti moram, da nekvalitetni sevalniki oddajajo veliko elektrosmoga in vibracij, ki so za človeka lahko zelo škodljive.

Sunboks Power iQ, zimski vrt, zasebna hiša, Ljubljana
|
Ob izrednem povpraševanju po IR ogrevanju v svetu smo dobili dodaten zagon in stopili v stik z razvojnim teamom ameriškega proizvajalca SUNBOKS, ki ga tudi zastopamo v Sloveniji, mu predstavili naš razvoj in strateške rešitve. Nad našimi predlogi so bili navdušeni, tako je stekla prva skupna proizvodna linija v Sloveniji.
Kje imate proizvodne prostore?
Proizvodni prostori se nahajajo v Trzinu, kjer si proizvodnjo lahko tudi ogledate.
V vašem razvojnem teamu je strokovnjak za prezračevanje Milan Kuster iz podjetja LUNOS, kakšna je povezava?
Skupaj razvijamo rešitve prezračevanja: ugodno in dovršeno kot nikoli doslej. Prezračevanje je eden od področji o katerem se bistveno premalo govori. Smo v trendu energetskih sanacij stavb, kar je dobro. Ampak, ko neprodušno zapremo stene z izolacijo in objekte zatesnimo z vrhunskimi okni in vrati, se pojavi težava z kvaliteto zraka, težave s plesnijo in vlago. Plod sodelovanja bo predstavljen v drugi polovici letošnjega leta.
Je ogrevanje z IR paneli združljivo s kontroliranim decentralnim prezračevanjem?
V stavbah, ki imajo akutno težavo z vlago, IR ogrevanje, kjub temu, da IR panel izsušuje stene, priporočamo t.i. kontrolirano prezračevanje, ki dejansko pomeni popolno zamenjavo izrabljenega zraka s svežim zrakom. Z besedo »kontrolirirano« ponazorimo zgolj potrebno zamenjavo zraka; »ne preveč in ne premalo«. Vemo, da le svež zrak nase absorbira odvečno vlago in nečistoče, ter da ga v večini naših prostorov dejansko primanjkuje. Zaradi načina življenja je v praksi nemogoče primerno prezračevanje. Odpiranje oken je potratno, posledično skozi okna prezračevanje povzroči vdor umazanije in za zdravje škodljivega prahu, poleg tega odpiranje oken ne prepreči hrupa. Pri enem prezračenju izgubimo več toplote, kot ob delovanju prezračevalnega sistema v 24 urah.

Prezračevanje Lunos e2, montažna hiša, Medvode
|
Lahko decentralni prezračevalni sistem vgradimo v obstoječi objekt?
Kontrolirano prezračevanje lahko na preprost način vgradimo v vsak obstoječ objekt. V kolikor se odločimo za sistem z rekuperacijo (npr. Lunos e2) pa bomo tudi bistveno znižali stroške za ogrevanje, saj so prihranki tudi do 40%. Vgradnja decentralnega prezračevalnega sistema je enostavna, vzdrževalnih stroškov ni, filtre dvakrat letno operemo pod tekočo vodo, poraba energije pa je za obratovanje zanemarljiva. Pridobiti je možno je tudi 25% subvencijo Eko sklada.
Vsak ogrevalni sistem ni nujno ustrezen, če hiša ni energetsko sanirana. Kaj v tem primeru?
V Ekodom skupini smo z arhitekti in projektanti razvili inovativno aplikacijo EIPO - Energetski izračun porabe objekta. Dileme med izbiro toplotne črpalke, IR panelov, klime, peči na biomaso ali prezračevanja sedaj ni več.
Podobni članki