Klasično ogrevanje deluje na način, da ogreje zrak v prostoru prek konvekcijskih tokov. Ko se radiator segreje, neposredno ogreje zrak v bližini, ki se nato dviguje. Ko se ogret zrak začne ohlajati, se spusti na tla. Ta proces, ki ga poznamo kot konvekcijsko ogrevanje, se ponavlja.
Infrardečo toploto pa oddaja grelnik. IR-toplota neprekinjeno potuje skozi zrak, dokler ne »udari« ob predmet, ki jo absorbira. Predmeti v prostoru se segrejejo in ogrejejo zrak v prostoru. Medtem ko je pri klasičnem ogrevanju prostor neenakomerno ogret, je pri infrardečem prav zaradi vseh toplih površin toplota v prostoru enakomerneje razporejena, kar dvigne bivalno udobje na visoko raven. Počutje je veliko boljše, ni kroženja zraka, zato je bivanje v teh prostorih veliko prijaznejše tudi do alergikov.
Prednosti infrardečega ogrevanja sta prepoznali družina Pahor de Maiti in gostinka Danica Langus z Gorenjske, kjer so zimske razmere običajno še bolj ostre
V Mojstrani je manjše gostišče Aljažev hram, ki je med planinci zelo priljubljeno. Gostišče velikosti 54 m2 se je do februarja 2018 ogrevalo z električnimi radiatorji skupne električne moči 8 kW. Kljub znatni vgrajeni moči in visokim stroškom ogrevanja je bilo pozimi v gostišču hladno. Lastnica se je odločila za sodoben način ogrevanja in izbrala inovativne IR-panele podjetja easyTherm s posebno keramično površino. V dveh prostorih so tako nameščeni štirje paneli skupne moči 3,3 kW, kar je znatno manj kot prej. Lastnico gostišča Danico Langus je v nakup prepričal strokoven pristop ekipe Energo - Jug.
»Direktor Dušan Jug si je ogledal prostore, nam svetoval, pripravil izračun potrebne moči in to z garancijo. Navdušena sem nad montažo brez večjih posegov in preprosto uporabo termostata, predvsem pa me izjemno veseli, da mi je po 20-ih letih dela v gostišču končno prijetno toplo in da so stroški ogrevanja znatno manjši. Tudi počutje v prostorih je zdaj drugačno, čeprav tega ne znam opisati z besedami,« še doda lastnica.
Družina Pahor de Maiti je izbirala način ogrevanja mansarde hiše že med načrtovanjem prenove prostorov in tehtala med različnimi možnostmi. Na koncu so se odločili za IR-panele, saj na ta način ni bilo treba izvesti vgradnje strojnih instalacij za ogrevanje. S štirimi paneli easyTherm s skupno močjo 1.700 W zdaj ogrevajo štiri spalne prostore v skupni izmeri 60 m².
Prostore čez dan ogrevajo na 21 °C (ponoči je temperatura s termostatom regulirana za dve stopinji manj). »Položnica za elektriko se je na mesečni ravni v povprečju zvišala za vsega 40 evrov. Toplota, ki jo oddajajo paneli easyTherm je prijetnejša od panelov drugih proizvajalcev, ki smo jih testirali, občutek toplote pa je primerljiv s tistim v prostoru z lončeno pečjo, ki jo imamo v bivalnem delu hiše.«
V Sloveniji blagovno znamko easyTherm zastopa podjetje Energo - Jug, d. o. o., Mestni trg 2, 3230 Šentjur, www.dusanjug.si, telefon 051 39 33 07.
Povezane vsebine