Zemeljski plin in obnovljivi viri, partnerstvo ali konkurenca?

Zemeljski plin in obnovljivi viri, partnerstvo ali konkurenca? Poleg izgradnje plinovoda z Madžarsko in podpisa pogodbe z ruskim Gazpromom, je med pomembnejšimi hrvaškimi projekti na plinskem področju terminal utekočinjenega zemeljskega plina na otoku Krk, projekt, ki ga je država že pred dvema letoma označila kot strateškega. Realizacija omenjenih in nadaljnjih projektov je v času gospodarske krize sicer velik izziv, kljub temu stremi Hrvaška k doslednemu razvoju plinskega trga, skupaj z diverzifikacijo varno in zanesljivo oskrbo s tem energentom, so bili uvodni poudarki 25. Mednarodnega znanstveno-strokovnega plinskega srečanja v Opatiji. Rdeča nit prvega dne konferenca je bila zemeljski plin v kombinaciji z obnovljivimi viri energije.

Poleg izgradnje plinovoda z Madžarsko in podpisa pogodbe z ruskim Gazpromom, je med pomembnejšimi hrvaškimi projekti na plinskem področju terminal utekočinjenega zemeljskega plina na otoku Krk, projekt, ki ga je država že pred dvema letoma označila kot strateškega. Realizacija omenjenih in nadaljnjih projektov je v času gospodarske krize sicer velik izziv, kljub temu stremi Hrvaška k doslednemu razvoju plinskega trga, skupaj z diverzifikacijo varno in zanesljivo oskrbo s tem energentom, so bili uvodni poudarki 25. Mednarodnega znanstveno-strokovnega plinskega srečanja v Opatiji. Rdeča nit prvega dne konferenca je bila zemeljski plin v kombinaciji z obnovljivimi viri energije.

185 trilijonov kubičnih metrov, številka naraste na 451 trilijonov z rezervami plina iz skrilavca – poleg tega je plin najboljši trajnostni (fosilni) vir danes in v dogledni prihodnosti, sta dve sporočili International Gas Union, ki ju je povzel Hans Riddervold. Zemeljski plin lahko tako zamenja premog, primeren je za različne oblike transporta, navsezadnje pa je že danes razširjen v gospodinjstvih, dobro dopolnitev predstavlja tudi z obnovljivimi viri energije, dodaja Riddervold.

Prof. dr. Frano Barbir s Fakultete za elektrotehniko, strojništvo in pomorske arhitekturo je spregovoril o gorivnih celicah, kot eni izmed neštetih tehnologij, ki obljublja veliko. Poleg visoke učinkovitosti pri proizvodnji električne energije (40 do 50 odstotkov, celo do 70 odstotkov pri hibridnih elektrarnah s parnimi ali plinskimi turbinami), tudi skoraj ničelne emisije. »Prav tako so primerne za kogeneracijo, odlikuje jih tiho delovanje in modularnost, kar omogoča njihovo neposredno uporabo v stavbah. » Vse to so po Barbirjevih besedah značilnosti, ki jih povzdigne med tehnologije, ki bodo omogočile decentralizirano proizvodnjo in kogeneracijo. Med izzivi je sogovornik med drugim izpostavil izboljšanje materialov (za zmanjšanje korozivnosti) in življenjsko dobo…..


Celoten članek: http://energetika.net/novice/clanki/zemeljski-plin-in-obnovljivi-viri-partnerja-ali-konkurenta

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI