Za dosego podnebnih ciljev in ohranjanje energetske varnosti do leta 2040, bo treba nadomestiti ali nadgraditi 80 milijonov kilometrov električnih omrežnih povezav po vsem svetu. To ugotavlja prva globalna študija Mednarodne agencije za energijo, ki obenem opozarja na nujnost širjenja in izboljšanja distribucijskih električnih omrežij tudi v Sloveniji.
Pomembnost električnih omrežij
Kljub temu, da električna omrežja predstavljajo hrbtenico oskrbe z električno energijo, poročilo Electricity Grids and Secure Energy Transitions – Analysis – IEA (Električna omrežja in varna energetska tranzicija). opozarja, da jim ne posvečamo dovolj pozornosti. Z naraščanjem potreb po elektriki zaradi rasti obnovljive proizvodnje, elektrifikacije prometa in ogrevanja ter opuščanja fosilnih goriv postaja ključno vzpostaviti močna, robustna in pametna omrežja.
Potreba po obnovi in širitvi električnega omrežja
Če želimo doseči energetske in podnebne cilje, bo treba porabo elektrike v tem desetletju povečati za 20 % hitreje kot v prejšnjem desetletju. Poročilo poudarja, da brez obnove in širitve omrežij na globalni ravni ne bomo dosegli teh ciljev. Sodobna digitalna omrežja so ključna za zagotavljanje energetske varnosti med prehodom na čisto energijo.
Težave med proizvodnjo in porabo
Več kot 3.000 GW projektov obnovljivih virov proizvodnje elektrike čaka na priključitev na električno omrežje. Polovica teh jih že v fazi, ko bi bil potreben le še priklop in predstavljajo ker petkratno zmogljivost priključenih vetrnih in sončnih elektrarn, priključenih leta 2022. Investicije v električne omrežja praktično stagnirajo, kar ogroža energetski prehod in podnebne cilje.
Potrebne spremembe zakonodaje
Spremembe zakonodaje so ključne za hitrejše umeščanje projektov v prostor. Enostavnejši postopki gradnje in obnove ter dolgoročno načrtovanje omrežij so nujni za hitrejše umeščanje projektov.
Potreba po povečanju naložb
Naložbe v omrežja se bodo morale do leta 2030 podvojiti, da bi dosegli podnebne in energetske cilje. Poročilo opozarja na stagnacijo v državah v razvoju in zmerno rast investicij v razvitih gospodarstvih. Za uspešen prehod na čisto energijo bomo potrebovali usklajene naložbe in odpravo ovir v vseh regijah.