Vam je poznano? Neugodje v poletnem času brez klimatske naprave in velika poraba energije za ogrevanje v zimskem, zlasti v vetrovnem obdobju. Če je vaše bivališče podstrešno stanovanje, ali živite v hiši z uporabno podstreho, potem morda v začetku poletja že vključujete klima napravo, ali pa si jo vsaj zaželite, in brskate po netu o informacijah, kot sva skoraj vsako poletje počela midva.

 Ureditev podstresja v stanovanje

 

Kako urediti podstrešje v stanovanje?

Zasnežena streha je ob vsakokratnem na novo zapadlem snegu v dnevu, dveh pokazala vse svoje pomanjkljivosti. Toplotni mostovi so postali vidni. Poleg površine sončnih sprejemnikov sončne energije se je kopnina vsakič prav kmalu pojavila na mestih, kjer so strešna okna, še prej pa smo pričeli zapažati posamezne vdolbine na sicer enakomerno razprostrti beli snežni prevleki.

 Ureditev podstresja v stanovanje toplotni most

 

Sanacija kompletne strehe

Sanacija strehe se je pričela že pred leti iz notranje strani, ko je poleg 14 cm izolacije iz steklene volne, večinoma nemeščene med špirovci, delno pod njimi, streha dobila še 8 cm toplotno izolacijsko oblogo iz notranje strani, ki jo je bilo moč obdelati kot masiven strop. Kritina je v treh desetletjih že skoraj dotrajala in to je bil dodatni razlog za sanacijo strehe še z zunanje strani.

 Ureditev podstresja v stanovanje notranja izolacija

 

Kako se lotiti sanacije starega ostrešja?

Slovenska ostrešja grajena pred 30 in več leti so bila grajena z masivnim ostrešjem, s presekom špirovca 12/14 cm brez logike statika (problem nesušenega lesa), pa vendar z logiko prakse. Vitkejši špirovci npr. 8/16 ali tako imenovani plohasti špirovci s presekom 6/18 cm bi bili precej nosilnejši, toplotni mostovi izoliranih ostrešij manjši, konstrukcija lažja, cenejša, vgradnja večje debeline toplotne izolacije med špirovci možna. Toda, to bomo upoštevali pri novogradnjah, zdaj pa izolirajmo staro ostrešje s presekom špirovcev 12/14 cm, da ne bomo potrebovali klimatske naprave. Vsekakor je poleg izolacije med špirovci, ter pod njimi, potrebno namestiti še dobršno debelino po špirovcih.

 Ureditev podstresja v stanovanje sanacija strehe

 

Kako smo pričeli z obnovo

Po odstranitvi kritine, letev in strešne lepenke, ki je igrala vlogo sekundarne kritine, se je pokazala vsa realnost izolacije, kar je od nje ostalo po 30 letih. Ponekod, kjer je bila uničena toplotna izolacija, je bila poškodovana tudi parna zapora, ki smo jo nato zatesnili. Parna zapora v sistemu strehe, kot smo ga zastavili, ni nujno potrebna, saj sendvič streha uravnoteženo prepušča vlago tako v eni kot v drugi smeri, odvisno od vremenskih razmer zunaj, ter temperatur in vlage v prostoru. Pomembna pa je njena vloga zrakotesnosti, še posebej na spojih med steno in strešino, ob strešnih oknih, ob raznih prebojih na strehi (dimniki, oddušniki), če želimo imeti energijsko zelo učinkovito stavbo.

 

Nameščanje toplotne izolacije in sekundarne kritine

Dodali smo kvalitetno volneno izolacijo in tako zapolnili prostor, ki je prej služil prezračevanju.

Postopno smo nameščali dolge plošče trdne MAESTRO izolacije, ki je namensko izdelana z robovi na pero-utor za enostavnejšo uporabo na strehah tudi v primeru vetrovnega vremena, ki lahko oteži nameščanje sicer izjemno lahkih, a dolgih izolacijskih plošč.

 Ureditev podstresja v stanovanje streha izolacija

 

Delo je hitro napredovalo,  izkušeni mojstri so zaporedno nameščali MAESTRO izolacijo, posebno reflektivno membrano, ki služi tudi kot pomožna kritina, ter vzdolžne letve za formiranje zračnega kanala in strešne letve. Reflektivna membrana je bila izbrana z razlogom, da reflektira, odbija sevalno toploto in tako še znižuje vpliv zunanje temperature.

Pomemben je detajl pritrjevanja vzdolžnih letev in sicer se vijaki usmerijo izmenično pravokotno na strešino in v smeri rezultante sil sesanja vetra in obtežbe snega, saj vijaki delno prebadajo toplotno izolacijo in so obremenjeni tudi na upogib in strig. Posebno pozornost so izvajalci posvetili detajlom prebojev strehe, strešnim oknom in dimniku, obrobam, med nameščanjem kritine pa še zračnikom, ki naj bi bili nameščeni med vsemi špirovci in čim višje proti slemenu.

 

1. faza sanacije doma končana

Sledi še ponovna namestitev sončnih kolektorjev in stekla na rastlinjak ob vznožju strehe in prvi del energijske sanacije naše hiše je končan. Sledi sanacija fasade, da bova z možem brez večjih stroškov vzdrževanja, predvsem pa ugodno v svojem domovanju sredi zelenja preživela preostali del najinega življenja.

 Ureditev podstresja v stanovanje menjava kritine 

Nabrali smo nekaj praktičnih izkušenj, predvsem pa jasne osnove za projektne rešitve sanacije obstoječih streh ali izvedbo novih energijsko zelo učinkovitih bivalnih podstrešij. Temperatura na podstrešju se čez dan, ko se je zunaj dvignila tudi na 36°C, je ostala na ugodnih 24°C. Seveda pa ponoči odpremo okna, saj nimamo rekuperacije zraka.


Povezane vsebine


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.