Podjetja moramo opozoriti na razpis za učinkovito rabo električne energije za podjetja.
Kot pravi Kristina Kočet iz svetovalnega podjetja TikoPro , podjetja pri odločanju o prijavi še kar čakajo na boljše čase, čeprav je dokazano, da se jim naložba splača ne glede na to, ali dobijo nepovratna sredstva ali ne.
Višina sofinanciranja znaša od 30 do 40 odstotkov upravičenih stroškov naložbe in se dodeljuje kot državna pomoč. Upravičenci so podjetja (tudi espeji), ki nameravajo izvesti začetno naložbo v projekte, ki omogočajo učinkovito rabo električne energije. Gre za naložbe v vgradnjo novih učinkovitih električnih naprav in regulatorjev ter krmilno regulacijsko opremo, in sicer: nabavo in vgradnjo elektromotorjev EU-standarda IE3, frekvenčnih pretvornikov na stare elektromotorne naprave, novih naprav (črpalk, ventilatorjev, kompresorjev za pripravo zraka in hladilnih kompresorjev) ter novih svetilnih naprav za energetsko učinkovito notranjo in zunanjo razsvetljavo.
Težave s pogoji
Kar zadeva razpisne pogoje, so v praksi nekatere težave, nanje pa opozarja Tjaša Milošič (TikoPro):
- Glavni pogoj za podjetja, katerih naložba zajema aplikacije elektromotornih sistemov in opreme s pogonsko močjo nad 15 kilovatov, je izdelava analize, ki jo opravi strokovna svetovalna institucija. “Ta naj bi bila nepotrebna in le podaljša čas priprave dokumentacije ter zviša stroške prijavitelja.”
Kot pojasnjujejo na ministrstvu za gospodarstvo (MG), ki je razpisnik, se neredko posamezno podjetje zadovolji zgolj z analizo variant z investicijo ali brez te. Zato je najmanj za vse aplikacije elektromotornih sistemov in opreme s pogonsko močjo enako ali več od 15 kilovatov tehnični pogoj, da mora strokovna svetovalna institucija izdelati predhodno analizo z oceno upravičenosti naložbe. Dopustni sta tudi presoja in morebitna dopolnitev lastne strokovne ocene prijavitelja od strokovne svetovalne institucije, kar lahko prijavitelj upošteva kot dodatno alternativno rešitev…