Ekologija je za marsikatero podjetje tržna niša prihodnosti; na velenjskem Inštitutu za ekološke raziskave dokazujejo, da je tudi dobičkonosna
Eden večjih projektov podjetja je raziskovanje možnosti za zajem in skladiščenje ogljika v Sloveniji, že štiri leta pa opravljajo kemijske in biološke raziskave vode in mulja za akumulacijske bazene hidroelektrarn Moste, Mavčiče, Medvode in Vrhovo.
Razvojno usmerjena podjetja iščejo in odpirajo nove tržne niše, ki jim pomenijo tudi poslovni izziv. Svetel primer takšnega podjetja je velenjski Inštitut za ekološke raziskave (ERICO). Lani so samo z laboratorijskim delom ustvaril milijon evrov prihodkov, polovico z reševanjem ekoloških vprašanj v slovenski energetiki.
Direktor podjetja, ki zaposluje 58 ljudi, od tega veliko število kemikov in kemijskih tehnologov, Marko Mavec pojasnjuje, da med drugim sodelujejo v projektu raziskovanja možnosti za zajem in skladiščenje ogljika v Sloveniji, letno pa v okviru lastnega izobraževalnega programa o trajnostnem razvoju učijo približno 12 tisoč otrok.
Mavec dodaja, da bodo letos nadaljevali delo pri pripravi trajnostnega modela upravljanja Šaleških jezer, ki so se po njegovih besedah iz okoljske poškodbe spremenila v razvojno priložnost. Kot še pravi, morajo pri razvoju upoštevati dvojnost: rabo vode kot vira za elektroenergetiko in rabo jezer ter objezerskega prostora za rekreacijsko in turistično dejavnost.
“Ko bo v okviru tega projekta pripravljen model upravljanja jezer in bodo določene smernice za rabo vodnih in obvodnih površin, se bodo naročniki, med katerimi so obe šaleški občini, TEŠ in premogovnik, lahko odločili o nadaljnjih aktivnostih na tem območju,” navaja…