Za električne avtomobile bodo po Sloveniji in državah nekdanje Jugoslavije postavljali polnilne točke
Ljubljansko podjetje MGV svojo prihodnost vidi v zeleni energiji – v gradnji mreže polnilnic za električne avtomobile ter v vetrnih in sončnih elektrarnah.
“Šest vetrnic smo hoteli prodati v Zgornjo Savinjsko dolino, a nismo nikjer dobili meteorološkega podatka o tem, koliko vetra piha v pasu med letom, brez tega pa ne moremo izračunati, ali se postavitev vetrnice splača,” pravi Bojan Verč, lastnik in direktor MGV.
Zelena energija – vir zaslužka
Nov, perspektiven vir zaslužka so našli v projektih zelene energije. Od maja v portoroški marini testirajo hibridni kontejner za proizvodnjo elektrike iz sončne in vetrne energije, pravi Bojan Verč, lastnik in direktor MGV. Ta kontejner proizvede do 50 kilovatnih ur elektrike iz obnovljivih virov in manjšim odjemalcem tako omogoča avtonomno preskrbo, zato je po Verčevih besedah primeren za širšo uporabo. Ima vetrnico, fotovoltaične module, akumulatorsko baterijo, dizelski agregat in ionizacijski čistilec vode. Iz zraka lahko proizvede do 17 litrov vode na dan, pitno vodo pa pridela tudi iz oporečne.
Vetrnice iz Slovenije
Veliko si obetajo tudi od poslovnega sodelovanja z nizozemskim podjetjem DonQi , za njegove vetrnice pa že izdelujejo vse kovinske dele. Elanu so predlagali, da bi izdelovali plastične obode za vetrnice, ko bo povpraševanje po teh zraslo. Verč si želi, da bi vsi deli vetrnice nastali v Sloveniji po patentu nizozemskega partnerja. DonQi jim je že dal stroje in patent za izdelovanje delov…