Nabavne cene elektrike bodo jeseni višje

Avtor: Tjaša Štamulak, Andreja Šalamun

Nabavne cene elektrike bodo jeseni višje Razlogov je več: suša, vročina, izpadi jedrskih elektrarn v Belgiji in Franciji ter pomanjkanje poceni energije na Balkanu in v Italiji

Razlogov je več: suša, vročina, izpadi jedrskih elektrarn v Belgiji in Franciji ter pomanjkanje poceni energije na Balkanu in v Italiji

 

Morebitne podražitve elektrike za končne porabnike bodo neupravičene in ti se z njimi ne bi smeli kar tiho sprijazniti, pravi dober poznavalec energetskega trga in nekdanji minister za energetiko Mihael G. Tomšič.

 

Čeprav večina dobaviteljev električne energije obljublja, da bodo cene tako za podjetja kakor tudi za gospodinjstva vsaj do konca leta nespremenjene, priznava, da se poznejšim podražitvam najverjetneje ne bodo mogli izogniti.

Tomšič: Tudi država bi se morala upreti podražitvam

»Dobavitelji električne energije iščejo možnost za njeno podražitev, vprašanje pa je, ali bodo tvegali zvišanje cen,« razmišlja Tomšič. »To bi gotovo naredili, če bi se jim uspelo med sabo – protizakonito – dogovoriti. Naši proizvajalci elektrike, zlasti HSE, zaradi naložbe v TEŠ 6 in spodnjo Savo potrebujejo več prihodkov,« je prepričan. Opozarja pa, da kljub vse ostrejšim razmeram na trgu v evropskem merilu ni tehtnega razloga za povišanje. »Cene elektrike v Sloveniji so še vedno v spodnji polovici evropske lestvice, zato nas zahteva za zvišanje cen ne preseneča. Hkrati je ekonomski položaj porabnikov, tako gospodarskih kakor gospodinjskih, zelo neugoden. Pričakujem velik odpor proti zvišanju cen, ta odpor pa bi morala podpreti tudi država, čeprav je vlada kot lastnica zelo zainteresirana za povečanje dobička v elektropodjetjih,« pravi Tomšič…

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE