V Sloveniji bi lahko proizvedli petkrat več električne energije iz bioplinskih elektrarn
Danes v Sloveniji v bioplinskih elektrarnah (BPE) proizvedemo 14,7 megavata električne energije, brez posegov v proizvodnjo hrane pa bi jih lahko 86 megavatov. Poleg pridobivanja zelene električne energije in toplote bi pomagali preživeti tudi malim kmetom.
“Bioplinske elektrarne bodo pomagale preživeti malim kmetom,” tako pravi Marjan Kolar, direktor GIZ Bioplin in kmetovalec.
V Sloveniji trenutno deluje 11 BPE, ki skupaj proizvedejo 14,7 megavata električne energije. To je veliko premalo, pravi Marjan Kolar, direktor GIZ Bioplin , ki je tudi kmetovalec, ki ima lastno BPE. Brez vpliva na prehrano bi namreč lahko z BPE proizvedli do 86 megavatov električne energije. V Nemčiji denimo, ki sodi med najbolj razvite države na tem področju v Evropi, trenutno obratuje 4.700 tovrstnih naprav, kar bi, zmanjšano na velikost Slovenije, pomenilo 114 BPE.
Do leta 2020 pa v Nemčiji načrtujejo zgraditi 12 tisoč novih. V sosednji Avstriji jih obratuje prek 270. Celo na Hrvaškem so s posluhom in ustrezno zakonodajo omogočili razvoj bioplinske tehnologije. Subvencionirana cena za odkup električne energije, s katero želi Hrvaška spodbuditi pridobivanje elektrike iz obnovljivih virov energije, je višja, kot jo plačuje Slovenija, poudarja Kolar.
Gospodarske, družbene in ekološke prednosti
Razvite in ekološko občutljive evropske države so v mnogih letih obratovanja BPE prepoznale njihove številne gospodarske, družbene in ekološke prednosti, nadaljuje sogovornik. Zaradi izjemno velikega energetskega potenciala je bioplin v Evropi pomemben del energetske strategije prihodnosti.
Njegova prednost je tudi, da omogoča neprekinjeno proizvodnjo električne energije, pri izkoriščanju sonca ali vetra, denimo, je elektriko mogoče proizvajati le takrat, ko sta ta vira na voljo…
Celoten članek: http://www.finance.si/293560/Pri-bioplinu-imamo-%B9e-veliko-rezerve/rss