V Evropi letno naberemo okoli 800 ton starih ali poškodovanih fotonapetostnih modulov, do leta 2030 naj bi jih 220 tisoč ton
V prihodnosti bodo fotonapetostni moduli sestavni deli streh in fasad in jih bo treba vsakih 30 let zamenjat i, opozarja Franko Nemac z Agencije za prestrukturiranje energetike (ApE). Tako bomo dobili izjemno veliko različnih materialov, ki bodo imeli svojo vrednost in jih bo smiselno čim bolj vnovič uporabiti.
Zdaj je recikliranje fotonapetostnih modulov še prostovoljna zaveza proizvajalcev, z leti pa bo najverjetneje postalo zakonska obveznost, kot to poznamo pri avtomobilih ali električnih in elektronskih izdelkih.
V Evropi se vsako leto za reciklažo nabere okoli 800 ton starih ali poškodovanih modulov, a sčasoma se jih bo čedalje več, meni Katja Goršek iz Bisola. Po predvidevanjih jih bomo čez slabi dve desetletji zbrali 220 tisoč ton na leto. »Največ v Nemčiji, ki ima največ sončnih elektrarn na svetu,« pravi Gorškova in doda, da zaradi majhnih količin zbranih modulov zdaj še ni večjih reciklažnih linij na industrijski ravni.
Za razgradnjo poskrbi neprofitna organizacija
Že zdaj pa večina večjih proizvajalcev z raznimi sporazumi z neprofitnimi organizacijami poskrbi, da se njihov izdelek po končani uporabi čim bolj reciklira. Tudi edini slovenski proizvajalec Bisol se je k temu pred nedavnim zavezal s podpisom pogodbe s francosko organizacijo CERES (European Center for the Recycling of Solar Energy).
Neprofitna organizacija poskrbi za celoten proces reciklaže modulov svojih partnerjev, na zbirnih točkah po vsej Evropi pa jih bodo začeli zbirati 1. januarja 2012, so povedali v Bisolu. Naloga našega proizvajalca je, da »svoje« module po končanem delovanju dostavi na te zbirne točke, vse drugo je v rokah CERES . Kot smo že pisali, bo Bisol tej organizaciji plačeval letno članarino od tisoč do dva tisoč evrov.
Odslužene module vrnite proizvajalcu
Svojo nalogo imajo tudi lastniki sončnih elektrarn. Ti morajo, podobno kot druge elektronske odpadke, odslužene ali poškodovane fotovoltaične module dostaviti na zbirno točko ali proizvajalcu, pravijo v Bisolu …