Prihodnje leto bo za nove sončne elektrarne menda na voljo le četrtina letošnjih sredstev
Vlada bo v prihodnjem letu močno zmanjšala obseg subvencij za obnovljive vire energije. Za nove »zelene«, predvsem sončne, elektrarne bo po naših informacijah prihodnje leto na voljo le deset milijonov evrov, medtem ko naj bi letos obseg subvencij presegel 40 milijonov evrov. Kako močno bo to občutila fotovoltaična industrija?
Uradnega odgovora na vprašanje, koliko sredstev bodo v prihodnjem letu namenili zelenim virom energije, z ministrstva za infrastrukturo nismo prejeli. Je pa že v predlogu novele energetskega zakona, ki je bil objavljen pred kratkim, predvidena sprememba oblike subvencioniranja sončnih elektrarn in drugih obnovljivih virov energije. Glavna novost, ki jo predlagajo na ministrstvu Zvonka Černača, je oblikovanje letne kvote razpoložljivih sredstev za subvencioniranje obnovljivih virov energije, prav tako naj bi nekateri viri energije dobili prednost pred drugimi.
Kako bodo spremembe vplivale na posel
»Odkar je ministrstvo za infrastrukturo objavilo novelo energetskega zakona, nam telefon nenehno zvoni. Investitorji bi sončne elektrarne radi postavili še letos, saj ni jasno, kaj bo prihodnje leto s podporami,« pravi direktor Sol Navitasa in podpredsednik fotovoltaičnega združenja Robert Otorepec. A za prihodnost panoge ga vseeno skrbi. »Po našem mnenju so predlogi ministrstva v nasprotju z vsaj šestimi evropskimi direktivami. Menim, da omejitev količine novih elektrarn ni prava pot, bolj smiselno bi bilo omejiti donose,« pravi. Omejitve postavljanja novih sončnih elektrarn bi bile po njegovem mnenju lahko usodne za panogo, od katere je v Sloveniji odvisnih okoli 2.500 delovnih mest.
Država do zdaj preveč radodarna
Otorepec se sicer strinja, da je bila rast na področju sončnih elektrarn v Sloveniji v preteklosti preveč intenzivna, predvsem pa so bile sončne elektrarne zaradi visokih subvencij preveč donosne. Zagotovljene odkupne cene elektrike iz sončnih elektrarn se sicer po novem znižujejo vsakih šest mesecev. Na vprašanje, kolikšno bo znižanje 1. januarja, nam z ministrstva za infrastrukturo niso odgovorili. Glede na leto 2010, ko je odkupna cena za megavatno uro iz mikro sončnih elektrarn znašala 415 evrov, se je subvencija za megavatno uro v letošnjem drugem polletju znižala že za več kot 50 odstotkov. Po mnenju številnih pa je odkupna cena še vedno precej previsoka…