Lastna sončna elektrarna že dolgo ni več samo modni trend. Postaja življenjski stil, za katerega se odloča vse več posameznikov. Ideja o samooskrbi namreč postaja vedno bolj privlačna. Da to niso zgolj prazne floskule pa dokazujejo tudi številke – v samo zadnjem letu se je število samooskrbnih naprav povečalo za kar 50 %.
Ob koncu leta 2020 je bilo v Sloveniji nameščenih 8.641 naprav za samooskrbo s skupno priključno močjo 103 MW, leto prej pa samo 4.684 s pol manjšo priključno močjo. Poleg dejstva, da so samooskrbne sončne elektrarne prijazne denarnici (stroške električne energije zmanjšajo tudi do 75 %) je potrebno izpostaviti, da so prijazne tudi okolju. Sončne elektrarne namreč ne povzročajo izpustov toplogrednih plinov, z njimi letno prihranimo več sto kiloton CO2, za piko na i, pa smo z lastno sončno elektrarno skoraj neodvisni od distributerjev električne energije ter od nihajočih cen elektrike na trgu.
Kako izkoristiti sonce najbolje kar se da?
Povprečno sončno obsevanje na površinsko enoto v Sloveniji je približno 1.242 kWh/m2*. Da bi čim bolje izkoristili moč sonca je zelo pomembno, da se načrtovanja sončne elektrarne lotite skupaj s strokovnjaki. Naprej je potrebno določiti velikost elektrarne, glede na porabo električne energije in razpoložljive površine, pri katerih je pomembna orientacija, naklon in velikost strehe, ki jo imamo na voljo. Načeloma je za postavitev sončne elektrarne primerna vsaka streha, v teoriji pa je najbolj optimalna tista, ki je orientirana na jug in ima naklon med 30 in 35 stopinjami. Če bi enako veliko sončno elektrarno namestili na streho, ki je obrnjena na vzhod ali zahod, bi njen izkoristek bil za približno 15 % slabši. V primeru, da do odstopanja pride tudi pri naklonu strehe, govorimo o 20 stopinjah navzgor ali navzdol, se učinkovitost sočne elektrarne zmanjša še za okrog 5 %. V praksi se da to enostavno nadomestiti s povečano površino sončnih panelov. Potrebno je vedeti, da na količino proizvedene energije ne vplivata samo usmerjenost in naklon, temveč tudi mikrolokacija objekta. Na izplen lahko vplivajo tudi ovire, ki bi jo lahko senčile – drevesa, visoke stavbe, dimniki, frčade …
Sončna elektrarna s paneli Black edition na novogradnji
Zdaj lahko sončno elektrarno načrtujete sami
V obdobju, ko je svet »prizadela« pandemija, smo vsi iskali nove načine, kako nemoteno nadaljevati z delom, se približati ljudem … O tem so razmišljali tudi pri podjetju Enertec, kjer so se v preteklem letu soočali s številnimi izzivi. »Zaradi virusa COVID-19, kar nekaj mesecev nismo imeli možnosti obiska strank in svetovanja na domu. Ko se pogovarjamo o postavitvi naprave, kot je sončna elektrarna, sta ogled in svetovanje izjemno pomembna. A vsaka takšna situacija nas postavi pred nove izzive in prinese nove ideje. Zadnjih nekaj mesecev smo s strokovnjaki aktivno razvijali aplikacijo, s katero lahko stranka praktično sama preveri, ali je njena streha primerna za postavitev sončne elektrarne.«, pravi Igor Kozlar iz podjetja Enertec.
Aplikacija za izračun in simulacijo sončne elektrarne
Aplikacija za izračun in simulacijo sončne elektrarne je bila med uporabniki zelo dobro sprejeta. Njena prednost je, da simulira delovanje sončne elektrarne glede na lokacijo objekta, naklon in usmeritev strehe. Omogočala bo tudi spremljanje delovanja sončne elektrarne in s tem še odzivnejše odpravljanje morebitnih napak v njenem delovanju. S tem bo komunikacija sicer brezstična a kljub temu osebna, saj v podjetju dajejo velik poudarek na poprodajne storitve. Zavedajo se, da je investicija v sončno elektrarna za večino enkratna odločitev, zato je pomembno, da stranko ob tem spremlja strokovna ekipa.
Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields