V ameriškem laboratoriju NREL (National Renewable Energy Laboratory) so pred kratkim izdelali najbolj črno solarno silicijevo rezino, ki vpije kar 99,7% sončnih žarkov. Računajo, da bodo po tej poti tako povišali izkoristek modulov, da bo solarna elektrika lahko konkurirala fosilni, brez da bi za to potrebovali državne podpore.
Nižja cena, višji izplen
Poskusi kažejo, da lahko s to tehnologijo ceno solarnih celic znižajo za 2 do 3%, količino proizvedene elektrike pa povišajo za 3 do 10%, in to na stabilnih modulih, brez sledilnih mehanizmov. Novi postopek je tudi veliko cenejši od sedanjih, s katerimi zmanjšujejo odboj svetlobe. Črna celica odbije samo 0,3% sončne svetlobe in enako dobro deluje v oblačnem vremenu in takrat, ko je sonce nizko nad obzorjem, ko vzhaja ali zahaja.
![]() Črna silicijeva rezina ne odbija svetlobe in je za človeško oko popolnoma črna |
Črno celico izdelajo s potapljanjem silicijeve rezine v mešanico kislin, ki vsebuje nanodelce zlata ali srebra ter na površini izjedka milijone majhnih kraterjev. Vanje se dobesedno ujamejo svetlobni žarki, zato je odboj tako majhen. Postopek traja samo nekaj minut, površina brez odboja pa je za človeško oko absolutno črna.
Zaradi nove rekordne sposobnosti vpijanja sončnih žarkov bo sedanji odboj, ki znaša okrog 3%, zmanjšan za 2%, za podoben odstotek pa se takoj poviša učinkovitost modula. Trenutno so dosegli 16,5% izkoristek, s postopkom pasivizacije v laboratoriju pa kar 18,2%, oba pa dosegajo z nizkimi stroški. Enostavnost in nizka cena postopka, ki znaša samo 4 cente na vat, bo črno celico v zelo kratkem času spravila v serijsko proizvodnjo mono ali multikristalnih silicijevih modulov. Bitka za vsak zelo pomemben odstotek solarnega izkoristka se torej nadaljuje.
Povezane vsebine