Cvetoča doba sončnih elektrarn

V Sloveniji ne beležimo zaostankov izgrajenih sončnih elektrarn. Napovedujejo se nove subvencijske sheme, hkrati pa se daljnoročno obeta počasno nižanje odkupnih cen električne energije. Donosi zagotovljenega odkupa električne energije so v letu 2011 investitorjem v mikro sončno elektrarno, moči do 50 kW, omogočili pokritje investicije v cca. osmih letih.

 

Razvoj in trendi rasti proizvodnje energije iz obnovljivih virov v Sloveniji

V Sloveniji ne beležimo zaostankov izgrajenih sončnih elektrarn. Napovedujejo se nove subvencijske sheme, hkrati pa se daljnoročno obeta počasno nižanje odkupnih cen električne energije. Donosi zagotovljenega odkupa električne energije so v letu 2011 investitorjem v mikro sončno elektrarno, moči do 50 kW, omogočili pokritje investicije v cca. osmih letih.


solarne_elektrarne_fotovoltaika_1

Trenutna vlaganja v sončne elektrarne so bolj donosna kot v prejšnjih letih, saj je razmerje med višino investicije in odkupnimi cenami električne energije ugodnejše kot v preteklosti.


Cvetoča doba fotovoltaike še zdaleč ni v zatonu, drastični ukrepi na slabše se nam ne obetajo. O stanju v panogi smo se pogovarjali z g. Matjažem Valenčičem, energetskim svetovalcem, ki ocenjuje da je rast sončnih elektrarn skokovita, pri ostalih elektrarnah iz obnovljivih virov pa je ta zmernejša ali pa je celo ni.


Zato vlada načrtuje spremembo uredbe, s katero bi rast gradnje sončnih elektrarn sicer nadaljevali, vendar jo nekoliko upočasnili. Možni ukrepi bodo veljali samo za nove investicije.  Napovedana je verjetna sprememba subvencijskih shem (pobuda je v obravnavi),  odkupne oz. podporne cene pa naj bi se spreminjale dvakrat in ne le enkrat letno, nižanje odkupnih cen naj bi  bilo hitrejše  in sicer 8% znižanje na 6 mesecev. S tem investicije v sončne elektrarne ne bi bile zgolj sezonske, rast investicij pa se bi upočasnila. Možni so tudi administrativni ukrepi – omejevanje skupne moči ali števila novih investicij.


Matja-Valeni-150x150

Matjaž Valenčič, energetski svetovalec

solarne_elektrarne_fotovoltaika_2

Vlaganje v fotovoltaiko je še vedno varna naložba ki prinaša visoke donose


Je pametneje izbrati obratovalno podporo ali zagotovljen odkup električne energije?

Proizvodna cena električne energije iz sončnih elektrarn je precej višja od tržne, zato je investicija finančno privlačna predvsem glede na državno podporo. Možni podpori sta obratovalna podpora (OP) ali zagotovljen odkup (ZO), slednji je za sončne elektrarne ugodnejši.  Trenutni donosi zagotovljenega odkupa omogočajo pokritje investicije v mikro sončno elektrarno (do 50 kW) v približno osmih letih.

 

Kako obetavni so bili letošnji donosi?

Podporna shema v Sloveniji zagotavlja finančno varnost investicije v fotovoltaiko, donos pa je odvisen od razmerja med višino investicije in zajamčeno odkupno ceno. Trenutna vlaganja v sončne elektrarne so bolj donosna kot v prejšnjih letih, saj je razmerje med višino investicije in odkupnimi cenami električne energije  ugodnejše kot v preteklosti. Cene izgradnje  sončnih elektrarn se v zadnjih letih hitreje znižujejo kot zagotovljene odkupne cene, za katere jamči država, zato se je donos izboljšal.

 

solarne_elektrarne_fotovoltaika_3

Silicijeve celice so sestavljene iz rezin silicija in lepilnih plasti


Je investicija v solarno elektrarno varna naložba?

Investicija v sončno elektrarno je finančno varna naložba, če je pravilno vodena. Pogoji za uspešno investicijo v glavnem v glavnem so: dober vodja investicije, projektant in izvajalec, pravilna izbira opreme, lokacija ter orientacija strehe. Ni potrebno poudariti, da streha, ki ne bo zdržala niti obilnejše snežne odeje, ni primerna za postavitev sončne elektrarne.

 

Koliko zanesljiv je sistem državnih podpor v Sloveniji?

Sistem državnih podpor je tako zanesljiv kot država Slovenija in evropska zakonodaja. V pogodbi o zagotavljanju podpore se namreč pogodbeni stranki obvezujeta, da se bosta prilagajala predpisom Evropske unije ali aktom Evropske komisije, ki urejajo zagotavljanje podpore proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov energije.

 

Kakšne so omejitve za vgradnjo sončnih elekrarn?

Sončne elektrarne lahko postavimo na osončene strehe, ki so obrnjene približno proti jugu. Odklon od idealne lege in idealnega naklona pomeni nekoliko manjšo proizvodnjo energije in manjši donos,  zato je že pred načrtovanjem investicije potrebno pridobiti  mnenje izvedenca, po potrebi pa tudi opraviti meritve. Možna je tudi postavitev v ovoj stavb (streha, fasada) ali kot samostojen objekt.

 

solarne_elektrarne_fotovoltaika_4

Kontaktni in varnostni elementi morajo dolga leta opravljati svojo funkcijo


Je smiselno dajati streho v najem?

Investicija v sončno elektrarno je visoka in zahtevna, zato ni vsak lastnik stavbe pripravljen na gradnjo lastne sončne elektrarne. Hkrati pa je investicija v sončno elektrarno zanimiva za investitorje, ki nimajo dovolj lastnih streh.  Zato se je tudi pri nas, podobno kot v tujini, pojavila možnost oddaje streh za postavitev sončnih elektrarn. Prednost za lastnika stavbe: investitor popravi streho in plačuje nekaj sto evrov najemnine letno, prednost za investitorja: donos investicije je  zanesljiv.

 

Kakšne so napovedi za razvoj panoge?

Rast  sončnih elektrarn (po številu in po moči) je v Sloveniji hitrejša od pričakovane. Število sončnih elektrarn se je v zadnjem letu podvojilo, moč proizvedene energije pa se je potrojila.

Obnovljivi viri energije ostajajo ključna prioriteta tako v Sloveniji kot v EU, vsaj še v naslednjem desetletju. V Sloveniji ni težav za zagotavljanje podpore pri odkupu električne energije iz obnovljivih virov, kljub temu pa se vlada že pripravlja na spremembo subvencijskih shem. V obravnavi je pobuda, da bi se odkupne – podporne cene spreminjale dvakrat, in ne le enkrat letno. S tem bi investicije v sončne elektrarne ne bile več tako sezonske.


Kdaj bo elektrika iz sončnih elektrarn konkurenčna?

Glede na predvideno rast tržne cene električne energije v gospodinjstvih in trend padanja investicij za sončne elektrarne je pričakovati, da bo od leta 2018 elektrika iz sončnih elektrarn konkurenčna.

 

Kolikšna je življenska doba, kaj predstavlja večje dejavnike tveganja?

Zanesljivost sončnih modulov, ki predstavljajo večji del investicije, se povečuje, proizvajalci pa običajno garantirajo  80% moči v 25 letih. Razsmernike, ki obsegajo približno 15% investicije, je potrebno zamenjati po 12 letih. Ocenjeni letni stroški obratovanja znašajo 0,5% investicije, zavarovanja 0,3 do 1% in vzdrževanja do 1% investicije. Dejanski stroški so odvisni od vrste elektrarne, lokacije in ogroženosti (vremenski pojavi, požar, vandalizem, kraja…).

 

Kako je s povračilno dobo, padajo cene opreme?

V letu 2011 cena opreme vztrajno pada, od približno 3 €/W na približno 2,2 €/W, hkrati pa je podpora za vse sončne elektrarne nespremenjena celo leto. Trenutna doba povračila vloženih sredstev, če ima investitor lastna sredstva je približno 8 do 10 let in sicer za mikro sončno elektrarno moči 10 kW ter 10 do 12 let, če najame ugoden kredit.

solarne_elektrarne_fotovoltaika_5

Južno streho stavbe lahko pokrijemo z lastnimi paneli ali pa površino oddamo v najem


Je tudi manjši sistem sončne elektrarne ekonomičen, je velikost/moč relevantna?

Pri investiciji v sončno elektrarno je potrebno upoštevati fiksne stroške, neodvisne od moči elektrarne (upravni postopki, merilna oprema, soglasja…), variabilne stroške, ki so odvisni od velikosti elektrarne (število modulov, moč razsmernikov, ožičenje…) in ceno kapitala. Pri vsaki elektrarni je potrebno pripraviti izračun ekonomike. Poleg idealne lege in orientacije modulov je pomembno izbrati tudi module z višjim izkoristkom. Na donosnost močno vpliva obrestna mera kredita. V načelu je tudi sončna elektrarna moči 3.3 kW (to je potrebna moč za povprečno slovensko gospodinjstvo) z vračilno dobo 12 let ekonomsko upravičena. Pri večjih elektrarnah predstavlja fiksni strošek manjši del investicije, zato je ekonomika ugodnejša.

 

Je ob zamenjavi strehe pametno razmisliti o integrirani solarni elektrarni, velja enak princip podpor?

Integrirana solarna elektrarna ima nekaj prednosti: estetika, manjša občutljivost na vremenske vplive, investicija je v primeru novogradnje nižja, saj moduli nadomestijo strešno kritino, ne nazadnje je tudi odkupna cena elektrike ugodnejša. Vendar elektrarne, ki bodo priključene od 1. januarja 2012 ne bodo imele dodatka za integriranost, zato po novem letu ne bo več finančnih spodbud za tovrstne elektrarne.

 

Kako zahtevni so postopki za izgradnjo in priključitev na omrežje? Kako hitro po priključitvi za proizvedeno elektriko izdamo prvi račun?

Pridobivanje soglasij je zahtevno in dolgotrajno opravilo, izkušena ekipa jih lahko pridobi v treh do šestih mesecih. Od priključitve sončne elektrarne na omrežje do prvega izstavljenega računa običajno poteče tri do šest mesecev, plačila pa so redna, in sicer v roku 30 dni od prvega izstavljenega računa.

 

Cene izgradnje  sončnih elektrarn se v zadnjih letih hitreje znižujejo kot zagotovljene odkupne cene, zato se je donos izboljšal.


Je spremljanje delovanja sončne elektrarne zahtevno?

Spremljanje delovanja je koristno, saj se na ta način hitreje odkrijemo motnje delovanja in morebiten izpad proizvodnje. Zahtevnost delovanja je odvisna od vgrajene opreme, v načelu pa je možno na vsak razsmernik priključiti elektronski nadzorni sistem in prikazati sprotno delovanje na spletni strani investitorja.

 

Katere vrste elektrarn se najpogosteje vgrajuje in zakaj?

Po številu prevladujejo mikro sončne elektrarne do moči 50 kW, trenutno je priklopljenih  900 mikro sončnih elektrarn v skupni moči 25 MW. Po moči prevladujejo male sončne elektrarne do moči 1000 kW, trenutno je priklopljenih  150 malih sončnih elektrarn v skupni moči 40 MW.

 

Kako tolmačiti donose z vidika davka fizičnih oz. pravnih oseb?

Obdavčitev je odvisna od statusa proizvajalca. Če je proizvajalec fizična oseba, mora ob investiciji plačati DDV, v prihodkih znašajo 70 % normirani stroški, ostalo je obdavčeno s 25 % davkom na prihodek, obračuna se tudi dohodnina.

Če je investitor pravna oseba (s.p., dopolnilna dejavnost, d.o.o.) in je davčni zavezanec, velja pri investiciji mehanizem obrnjene davčne obveznosti (DDV se prevaljuje), velja pa vsaj 5 letna amortizacijska doba.

 

solarne_elektrarne_fotovoltaika_6

Električne povezave med sestavnimi deli in števci so razmeroma eostavne


Kaj so najpogostejše napake?

Rast sončnih elektrarn je hitra, zato se pojavlja tudi večje število novih ponudnikov, ki nimajo ustreznega znanja ali izkušenj. Tudi na tem področju se pojavljajo »inovatorji«, ki vsiljujejo manj ustrezne in zahtevne rešitve  – vgradnjo modulov na strehe s sledilniki ali drugačnim naklonom od strehe, kjer to ni potrebno. Poleg tega se pojavlja tudi oprema, ki ni dovolj kvalitetna in nima ustreznih jamstev za dolgotrajno delovanje. Obvezno je potrebno vključiti stroko. Referenčnih objektov je dovolj, uspešni primeri dobre prakse naj bodo v pomoč pri izbiri odločitev. Žal se tega ne poslužujejo niti največji investitorji, zato se tudi na velikih sončnih elektrarnah pojavljajo napake, ki bi jih bilo možno z boljšim načrtovanjem preprečiti.

 

Koliko so banke in zavarovalnice vpete v pospeševanje solarnih elektrarn?

Za banke je kredit za izgradnjo sončne elektrarne zanesljiv, saj je vračilo zagotovljeno s prilivi elektrarne. Nudijo kreditiranje celotne investicije, pogoj pa je popolno zavarovanje. Zavarovalnice nudijo več zavarovalnih paketov, od posameznega rizika zaradi toče ali požara do kompletnega zavarovanja, ki krije tudi škodo ob izpadu proizvodnje.

 

Kako zahteven je postopek pridobitve kredita in zavarovanja?

Postopek pri komercialnih bankah je običajno enostaven; če je lokacija po oceni banke primerna, pripravijo izračun donosa in iz tega določijo višino sredstev, ki so jih pripravljeni vložiti. Pri Eko skladu je postopek nekoliko drugačen, prav tako se razlikujejo pogoji kreditiranja in kasneje odkupa električne energije, zato naj vsak investitor preveri, katera ponudba je zanj ugodnejša.


Elektrarne morajo biti prilagojene lokalnim vremenskim razmeram (sneg, veter, udar strele). Priporočljivo je spoštovanje pravil stroke. Oprema naj bo kakovostna, pomembni so tudi izvedbeni detajli.

Kaj predstavlja večje tveganje? Kako se zavarovati proti požaru?

Tveganje zaradi vplivov vremenskih pojavov (veter, toča, strela) je potrebno zmanjšati z izbiro in vgradnjo  pravilne opreme in postavitvijo na manj izpostavljene lege. Kljub temu je priporočljivo opremo ustrezno zavarovati. Tudi tveganje zaradi požara ali snegoloma je potrebno zmanjšati s primerno izvedbo, pri večjih elektrarnah pa je potrebno upoštevati tudi posebna navodila gasilcev in na posamezne module vgraditi odklopnike, ki ob požaru prekinejo proizvodnjo električne energije in na ta način omogočijo gašenje objekta, na katerem je sončna elektrarna.

 

Kaj jamčijo zavarovanja in kolikšen del stroškov investicije predstavljajo?

Ponudba zavarovanj obsegajo dve možnosti:  zavarovanje med izgradnjo in zavarovanje med obratovanjem.

Možno se je zavarovati pred tveganji in sicer za posamezne rizike ali za vse požarne nevarnosti – požar, strela, ter elementarne nevarnosti, kot npr. vihar, toča, poplava,  vlom, tatvina, odgovornost, strojelomni riziki  in rizik obratovalnega zastoja.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI