Ali je samooskrba z elektriko za gospodinjstva donosna naložba, koliko lahko prihranimo in koliko nas naložba stane, nam je pojasnil predstavnik podjetja Enertec, Peter Kumer, soustanovitelj nove blagovne znamke Moja elektrarna.
Količina proizvedene elektrike za sončne elektrarne letno
Proizvodnja električne energije s sončno elektrarno zavisi predvsem od lokacije objekta ter orientacije in naklona fotonapetostnih modulov. Če vzamemo neko povprečno lokacijo hiše, ter ne povsem optimalno orienetacijo in naklon strehe, bo v takem primeru povprečna specifična proizvodnja sončne elektrarne v Sloveniji znašala nekje 1050 kWh/kWp. To pomeni, da 10 kWp sončna elektrarna v Sloveniji povprečno proizvede 10.500 kWh električne energije letno.
Solarni nadstrešek eKUBO z integrirano 5,40 kWp napravo za samooskrbo |
Ponazoritev donosnosti investicije v sončno elektrarno na primeru povprečnega gospodinjstva
Donosnost investicje v sončno elektrarno po sistemu samooskrbe (poznano tudi pod drugim nazivom net metering) ponazorimo na primeru gospodinjstva, ki ima letni strošek z električno energijo 1.470,00 EUR, kar v porabljeni energiji predstavlja nekje 10.500 kWh.
Če želimo celotno porabljeno električno energijo proizvesti sami v svoji lastni sončni elektrarni in tako postati energetsko samooskrbni potrebujemo (upoštevajoč povprečno vrednost) sončno elektrarno moči 10 kWp. Investicija v takšen sistem sončne elektrarne znaša cca. 14.000 EUR, ob tem, da lahko dodatno koristimo nepovratna sredstva Eko sklada v višini 1.800 EUR (180 EUR/kWp), zato se vrednost investicije sončne elektrarne zmanjša na 12.200 EUR.
Po izvedbi sončne elektrarne nam ostanejo na položnici za električno energijo fiksni stroški, ki se, v primeru priključne moči 14 kW (3x 20A), znižajo na nekje 180 EUR/leto. Letni prihranek, ob upoštevanju trenutne cene električne energije, znaša 1.290 EUR. Iz tega izhaja, da se investicija v sončno elektrarno povrne v manj kot 10 letih.
Ker lahko predvidimo realno življenjsko dobo sončne elektrarne več kot 25 let ter stalno višanje cen električne energije (v zadnjih letih je cena električne energije za končnega odjemalca rastla 4% letno) so investicije v sončne elektrarne brez nadaljnega donosna naložba.
Kdo je primeren investitor ter višina donosa
Izgradnjo sončne elektrarne priporočamo vsem, ki v energetski samooskrbi prepoznajo prednosti, kot jih prinaša neodvisnost od gibanja cene električne energije ter vse tiste investitorje, ki v elektrifikaciji prepoznajo svojo prihodnost. Vsekakor je tudi donosnost investicije privlačna, saj ta znaša med 6 in 10%. V primerjavi z depozitom na banki je vsekakor naložba v samooskrbno sončno elektrarno neprimerno donosnejša. Izhajajoč iz realiziranih projektov samooskrbnih sončnih elektrarn lahko rečemo, da se za investicijo v sončno elektrarno odločajo predvsem tisti investitorji, ki se zavedajo, da je strošek električne energije največji strošek za gospodinjstvo, pa bi ga želeli znižati na minimum, bodisi zaradi varčevanja ali varnosti na stara leta.
Električni avtomobil in sončna elektrarna za samooskrbo se idealno dopolnjujeta |
Priporočena poraba elektrike
Sončna elektrarna je odlična »sopotnica« vsem vrstam električnega ogrevanja, saj v tem primeru praktično vso potrebno energijo objekta zagotovimo iz lastne sončne elektrarne. Glede na specifiko objekta (velikost, energetsko učinkovitost) se odločimo za takšen način ogrevanja, da lahko čim več (ali v celoti) potrebne energije proizvedemo v lastni sončni elektrarni. Pri tem je zelo pomembno, da gledamo na investicijo v sončno elektrarno z aspekta celotne potrebne električne energije glede na posamezen način ogrevanja. V nasprotju z današnjimi trendi se v manjših novogradnjah (do 120 m2) pogosto izkaže da ob kombinaciji s sončno elektrarno toplotna črpalka ni nujno najbolj racionalen način ogrevanja, ampak sta IR ogrevanje ali navadna električna peč boljša izbira.
Ustrezna moč sončne elektrarne, posegi na objektu
Ustrezna moč sončne elektrarne se določi na podlagi predvidene porabe električne energije, lokacije objekta, orinetacije in naklona strehe oziroma samih fotonapetostnih modulov. Pri čemer je priporočljivo upoštevati še morebitno povečanje/zmanjšanje porabe električne enegije v prihodnjih dveh, treh letih (npr. sprememba načina ogrevanja, električno vozilo) in moč elektrarne določiti na podlagi vseh teh dejavnikov.
Postavitev sončne elektrarne ne predstavlja velikega posega na objektu. Torej največji del predstavlja postavitev modulov, ki se najpogosteje montirajo na streho objekta. Tukaj je potrebno izpostaviti, da za praktično vsak tip kritine obstajajo certificirani montažni elementi, ki jih namestimo na streho objekta in služijo kot nosilna konstrukcija za namestitev fotonapetosnih modulov. Nadalje je potrebno nekje v objektu ali izven, namestiti manjšo elektro omarico in razsmernik, ki na steni potrebujeta površino nekje do 1m2. Za delovanje sončne elektrarne je potrebna še povezava med streho in lokacijo razsmernika ter povezava med razmernikom ter električno omarico samega objekta (lahko hišni etažni razdelilec ali priključno merilno omarico).
Razsmernik s pripadajočim elektro razdelilcem |
Nadzor delovanja sončne elektrarne, trajanje od izvedbe do priklopa
Za spremljanje delovanja sončne elektrarne, ki imajo vgrajen razsmernik proizvajalca SOLAR EDGE je na voljo aplikacija, do katere lahko dostopa vsak lastnik sončne elektrarne. Aplikacija prikazuje aktualne podatke o delovanju sončne elektrarne in to na ravni posameznega modula, kar nam omogoča takoj identificirati morebitno težavo oziroma nepravilnost v delovanju sončne elektrarne. Sicer pa je čas izvedbe precej odvisen od načina financiranja naložbe in tudi odzivnosti investitorja.
Ker je za realizacijo projekta sončne elektrarne potrebno v določenih primerih opraviti več kot 40 korakov, največji del teh se tiče sistemskega operaterja distribucijskega omrežja, je najdlje trajajoči korak izdaja soglasja za priključitev, ki ima v skladu s pravili upravnega postopka 30 dnevni rok. Realen rok za izvedbo sončne elektrarne znaša med 60 in 90 dni.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields