Električno sonce na šolski strehi

Avtor: tihec

Velika naftna in druga energetska podjetja že več desetletij pospešeno vlagajo svoj denar v razvoj različnih tehnologij, za katere mislijo, da bodo v prihodnosti prinašale dobičke. Med njimi so velike vetrnice, naprave za prestrezanje energije morskih valov in bibavice, ter na srečo tudi fotovoltaika.

Velika naftna in druga energetska podjetja že več desetletij pospešeno vlagajo svoj denar v razvoj različnih tehnologij, za katere mislijo, da bodo v prihodnosti prinašale dobičke. Med njimi so velike vetrnice, naprave za prestrezanje energije morskih valov in bibavice, ter na srečo tudi fotovoltaika. Zaradi tega je razvoj na tem področju zelo živahen in ima različne dobre učinke na okolje in denarnice lastnikov. Temu gibanju so se pridružili tudi proizvajalci in distributerji električne energije, kar na prvi pogled ni logično, saj s tem postavljajo sisteme, s katerimi konkurirajo sami sebi. Ker pa se v tem poslu vrti vedno več denarja, okoljski vidik pa postaja iz minute v minuto pomembnejši, je takšno delovanje razumljivo in tudi nujno.

 

Elektro Maribor in njegov OVEN

Oven (Obnovljivi Viri Elektra Maribor) je hčerinsko podjetje Elektra Maribor, ki se ukvarja z dobavo elektrike iz obnovljivih virov, trenutno iz hidro in fotovoltaičnih virov. Med razgovorom z g. Damjanom Poredošem iz Službe za inženiring Elektra Maribor, smo izvedeli, da je podjetje do konca lanskega leta instaliralo za več kot 600 kWp sončnih elektrarn, od katerih jih 88 kWp stoji na strehah njihovih obratov v Mariboru in Ptuju, ostale pa so postavili za druge kupce. Gradijo jih po vsej Sloveniji in niso omejeni samo na štajerski konec.    

 

Monitorji v učilnici  neposredno prikazujejo  delovanje sončne elektrarne

Prikaz trenutne proizvodnje energije na strehi Elektra Maribor v Radvanju

Investicije v solarno opremo so vedno dosegljivejše, cene modulov in potrebne opreme pa počasi padajo, zato pričakujejo, da bo gradnja v nekaj letih dostopna skoraj vsakomur. Pospešilo jo bo tudi višanje cene električne energije iz omrežja, zato predvidevajo, da se bosta ceni v 10 do 15 letih izenačili. V letu 08 je bila investicija v kW moči solarne elektrarne povprečno 5000 €, v prihodnje bo ta znesek vedno manjši, prav tako pa tudi razlika med ceno »običajne« in solarne elektrike. Vendar bo tudi takrat najzanimivejše dodajanje in odvzemanje energije iz javnega omrežja, saj sta nabava in vzdrževanje akumulatorskih kompletov razmeroma dragi.

 

Streha šole na Ptuju

Posebej pohvalna je poteza podjetja Oven, ki je na strehi Elektro in računalniške šole na Ptuju postavilo fotonapetostno elektrarno, s skupno močjo 5,1 kWp. Razdeljena je na tri dele, od katerih sta dva stabilna, izdelana iz modulov dveh različnih proizvajalcev, tretji pa je sledilni, z močjo 1,7 kWp. Sistem je tako izveden, da je možna primerjava in opazovanje trenutnega delovanja in učinkovitosti vseh treh delov sistema, namen pa je energetski in pedagoški.

 

Vgradili so tri razsmernike, ki enosmerno napetost spreminjajo v izmenično in se avtomatizirano, preko glavne zaščitne omare, sinhronizirajo z omrežjem. Na steno učilnice so namestili še tri LCD zaslone, ki prikazujejo trenutno delovanje posameznega dela sistema.  Opazujemo lahko tudi zmogljivost sledilnega sistema, ki je sposoben proizvesti od 25 do 30% več energije, merjeno na letni ravni, zaradi sledilnih mehanizmov pa je za enak odstotek tak sistem tudi dražji. Elektro Maribor je s svojimi hčerinskimi podjetji postavitev strešne elektrarne v celoti sponzoriral, zato šola z njo ni imela nobenih stroškov. To je, po našem mnenju, najpomembnejši podatek, saj lahko šolarji pridobijo dobre izkušnje in vpogled v delovanje in sposobnost fotovoltaike, kar mi in celoten planet nujno potrebujemo.

 
 

 

erevija Varčujem z energijo fotovoltaika sončni kolektorji ogrevanje elektro maribor

 

 

Sončna elektrarna spada med tehnologije prihodnosti in sedanjosti, za investicijo v tovrstni solarni sistem se odloča čedalje več investitorjev. Vakuumski in ploščati kolektor je drugi najbolje izkoriščan sistem obnovljivih virov energije. Elektrarna na sonce je donosna investicija, koristi naravne vire, ekološko ozaveščeni uporabniki dejansko vplivajo na zmanjšanje toplogrednih plinov. Električna energija je dobrina, brez katere človeštvo ne more obstajati. Jo znamo koristiti? Je med osnovnimi potrebami človeka tretirana kot se pričakuje? Smo vzgojeni da jo trošimo racionalno? Je električna energija samoumevna? Življenska doba PV sončne elektrarne je vsaj 25 let. Donosnost investicije v solarni sistem ni vprašljiva, država podpira investicije v obnovljive vire energije, podpore se sicer vv razvitih državah EU spreminjajo, glede na ekspanzijo sončnih elektrarn in glede na dosežen delež električne energije iz obnovljivih virov energije. Sončna elektrarna predstavlja vir električne energije, brez negativnih učinkov na okolje. Cene modulov se umirjajo, povpraševanje za sončne elektrarne pa stalno raste.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE