Britansko podjetje Naked Energy je patentiralo in začelo s proizvodnjo svojega Virtu Technology sončnega kolektorja, ki proizvaja elektriko in toploto hkrati.
Način odvzema toplote omogoča fotovoltaiki visok izkoristek in višjo življenjsko dobo |
Proizvajalci trdijo, da modul odda na kvadratni meter več elektrike, kot običajni ploščati modul, zajeta toplota pa še dodatno povečuje njegovo učinkovitost.
Bistvo je vakuumska cev
Pri tem izdelku so pomešali dve tehnologiji, ki sta bili do sedaj ločeni. Fotovoltaični moduli se nahajajo v vakumirani stekleni cevi, cevni sistem pa jim odvzema toploto, ki nastaja med delovanjem. Zaradi tega imajo moduli ves čas najprimernejšo delovno temperaturo, zaradi česar je tudi fotovoltaični izplen odličen. Z odvedeno toploto lahko ogrevamo stavbo, vodo, razsoljujemo ali hladimo prostore. Kombinirani modul zavzame manj kot polovico površine, kot če bi hoteli enak učinek doseči z ločeno fotovoltaiko in termosolarnimi kolektorji.
Novi zbiralnik energije lahko namestimo v vsakem položaju na različne podlage |
Poenostavljena je instalacija, toplotne izgube so zelo majhne, zato enako dobro delujejo v hladnem ali toplem podnebju. Takšen sončni sistem deluje neodvisno od napajanja iz omrežja, zato je tudi zelo zanesljiv, doba vračanja vloženega denarja pa je neprimerno krajša.
Tak solarni sistem tudi prilagodijo potrebam kupca, ki se lahko odloči, kaj je zanj bolj pomembno, toplota ali elektrika. Proizvajalec je patentiral sistem vakumiranja, namestitve fotovoltaičnih elementov in cevni sistem za odvzem toplote ter uporabil samočistilne odporne cevi iz borosilikatnega stekla. Posebnost je še izbira naklona fotovoltaičnih elementov, saj ga lahko spreminjamo glede na naklon strehe.
Cevi na opečnati strehi so na prvi pogled podobne vakuumskemu termosolarnemu sistemu |
Montaža kjerkoli
Solarni modul nima omejitev glede na položaj, saj lahko stoji navpično, vodoravno ali pod katerikolim naklonom. Strehe so lahko ravne, lomljene ali izvedene v loku, z obliko je možna popolna prilagoditev. Zaradi tega je manj občutljiv na vremenske vplive in tudi z arhitekturnega stališča manj moteč. Zaradi učinkovitosti, ki jo trenutno ugotavlja londonski Imperial College je izdelek prejel tudi več nagrad zaradi inovativne konstrukcije. Stalno hlajena fotovoltaika ima zaradi tega daljšo življenjsko dobo in ohranja visok učinek dolga leta delovanja, zato je skupna proizvodnja energije iz takega panela večkrat višja kot iz običajnih modulov ali termosolarnih sprejemnikov.