Naložba v lastno sončno elektrarno se splača vsem gospodinjstvom, ki na letni ravni porabijo približno 5000 kWh elektrike. S tega stališča je gospodarna in varna naložba tudi za kmete, ki je zaradi svoje dejavnosti porabijo še znatno več.

varna nalozba za kmete soncna elektrarna

Pred postavitvijo sončnih elektrarn so na kmetiji Flis za električno energijo plačevali okrog 6000 evrov na leto.

Z lastno samooskrbno napravo lahko namreč občutno zmanjšajo stroške za električno energijo in si zagotovijo energetsko neodvisnost vsaj za naslednjih 30 let, kolikor je minimalna življenjska doba, ki jo ima sončna elektrarna. Z njo pa zmanjšujejo tudi svoj ogljični odtis in tako varujejo okolje.

Da je vse našteto res, potrjujejo na kmetiji Flis iz Savinjske doline, ki je usmerjena predvsem v pridelavo in predelavo mleka. Okrog 80 glav krav mlekaric molzejo z računalniško vodenim robotom, poraba elektrike za celotno kmetijsko dejavnost je zelo velika in skupaj z gospodinjstvom znaša približno 130.000 kWh, kar pomeni, da je letni strošek zanjo okrog 6000 evrov. Naložba v lastno napravo za proizvodnjo elektrike, ki se jim bo povrnila najpozneje v sedmih letih, je bila zato več kot smotrna.


Subvencije Eko sklada za naložbe v obnovljive vire

Država za naložbe v obnovljive vire, tudi v sončne elektrarne, ponuja različne subvencije Eko sklada, ki se jih vsekakor splača izkoristiti. Za postavitev sončne elektrarne lahko od Eko sklada prejmete subvencijo do največ 80 odstotkov priključne moči odjemnega mesta. Višina subvencija je 180 evrov na kilovat (kW) moči, kar pomeni, da se lahko cena sončne elektrarne zniža za okrog 15 do 20 odstotkov. Eko sklad ponuja tudi subvencije za vgradnjo toplotne črpalke, in sicer lahko dobite povrnjenih od 20 do 50 odstotkov celotne naložbe oziroma največ 2500 do 5000 evrov. Za obe subvenciji je treba pripraviti ustrezno dokumentacijo, ki jo pri SONCE energija v okviru celotnega projekta (torej postavitev sončne elektrarne in montaža toplotne črpalke) pripravijo njihovi strokovnjaki.


Namesto ene kar dve sončni elektrarni

Strokovnjaki podjetja SONCE energija, ki so jim na kmetiji Flis zaupali izvedbo naložbe, so izračunali, da za zadovoljitev njihovih potreb potrebujejo sončno elektrarno z močjo 89,6 kW, katere pa ni bilo mogoče priklopiti na obstoječe merilno mesto. Rešitev so našli v povečanju moči obstoječega merilnega mesta s 3 x 50 na 3 x 63-amperske varovalke. K temu so dodali še eno merilno mesto z enako priklopno močjo. Ali je to sploh mogoče, so morali še preveriti pri tamkajšnjem distributerju, Elektro Celje, kjer so, na njihovo srečo, projekt potrdili. Na streho gospodarskih objektov so tako namesto ene postavili dve sončni elektrarni. Vsaka je priklopljena na svoje merilno mesto, skupaj pa v povprečju proizvedeta 7500 kWh na mesec.

varna nalozba za kmete

Sončni elektrarni na strehah gospodarskih objektov kmetije Flis skupaj v povprečju proizvedeta 7500 kWh električne energije na mesec. Naložba v dve sončni elektrarni s skupno močjo 89,6 kW se bo povrnila najpozneje v sedmih letih.


Sončna elektrarna, toplotna črpalka in električna polnilnica - vse na enem mestu

Odločitev za postavitev samooskrbne sončne elektrarne je še posebej smotrna, če hišo ogreva toplotna črpalka, saj na ta način pridobite tudi vso potrebno električno energijo za njeno delovanje. Če razmišljate kupiti tudi električni avto, pa je smiselno, da za njegovo optimalno polnjenje postavite tudi svojo električno polnilnico.
Vse troje lahko v okviru partnerskega programa naročite tudi prek tržnice SunContract, ki vam tako zagotavlja celovit nabor energetsko trajnostnih produktov.


Poleg ugodnih pogojev ponudbe je na končno izbiro izvajalca vplival predvsem strokovni odnos svetovalcev podjetja SONCE energija, ki so se potrudili, da so pripravili projekt, prilagojen potrebam in željam kmetije. Sončna elektrarna, sploh tako velika, je kompleksen projekt, zato je še posebej pomembno, da ima naročnik ob sebi zanesljivega partnerja, ki v sodelovanju z njim učinkovito rešuje vse izzive, ki se pri tem pojavljajo. »Z njihovo pomočjo smo uspešno postavili dve večji sončni elektrarni. Njihovi strokovnjaki so se pri tem resnično izkazali kot dobri poznavalci. Kljub nekaterim izzivom smo vse potrebno za izvedbo hitro dogovorili, ob tem pa smo se tudi sami veliko naučili,« pravi Darija Četina s kmetije Flis.

Celoten projekt so izvedli na ključ, poskrbeli so tudi za pridobitev subvencije Eko sklada, s katero so celoten strošek elektrarne zmanjšali za dobrih 15 odstotkov. Rezultat sta polno delujoči sončni elektrarni, s katerima bodo na kmetiji Flis dolgoročno ogromno prihranili.


Dodatne subvencije ministrstva za kmetijstvo

Ministrstvo za kmetijstvo je kot podporo za vzpostavitev in razvoj nekmetijskih dejavnosti na podeželju objavilo razpis, v okviru katerega ponuja dodatnih 5 milijonov evrov nepovratnih sredstev tudi za izgradnjo sončnih elektrarn za proizvodnjo elektrike za nadaljnjo prodajo. Z njimi lahko strošek postavitve takšne elektrarne zmanjšate tudi do 50 odstotkov. Upravičenci do sredstev po tem pozivu so nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji, samostojni podjetniki posamezniki, gospodarske družbe, zavodi ali zadruge. Med pogoji za pridobitev subvencije je treba poudariti, da mora biti v primeru proizvodnje električne energije ta namenjena za prodajo, lokacija objekta pa mora biti v naselju z manj kot 5000 prebivalci. Pri pridobivanju tovrstnih sredstev kot pri celotni izvedbi projekta izgradnje sončne elektrarne na ključ vam lahko pomagajo strokovnjaki SONCE energija.


Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.


Sonce Energija
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.