Gospodarna in varna naložba za kmete – sončna elektrarna

Oglasno sporočilo

Avtor: B. P.

Varna naložba v lastno sončno elektrarno se splača vsem gospodinjstvom, ki na letni ravni porabijo približno 5000 kWh elektrike.

Naložba v lastno sončno elektrarno se splača vsem gospodinjstvom, ki na letni ravni porabijo približno 5000 kWh elektrike. S tega stališča je gospodarna in varna naložba tudi za kmete, ki je zaradi svoje dejavnosti porabijo še znatno več.

varna nalozba za kmete soncna elektrarna

Pred postavitvijo sončnih elektrarn so na kmetiji Flis za električno energijo plačevali okrog 6000 evrov na leto.

Z lastno samooskrbno napravo lahko namreč občutno zmanjšajo stroške za električno energijo in si zagotovijo energetsko neodvisnost vsaj za naslednjih 30 let, kolikor je minimalna življenjska doba, ki jo ima sončna elektrarna. Z njo pa zmanjšujejo tudi svoj ogljični odtis in tako varujejo okolje.

Da je vse našteto res, potrjujejo na kmetiji Flis iz Savinjske doline, ki je usmerjena predvsem v pridelavo in predelavo mleka. Okrog 80 glav krav mlekaric molzejo z računalniško vodenim robotom, poraba elektrike za celotno kmetijsko dejavnost je zelo velika in skupaj z gospodinjstvom znaša približno 130.000 kWh, kar pomeni, da je letni strošek zanjo okrog 6000 evrov. Naložba v lastno napravo za proizvodnjo elektrike, ki se jim bo povrnila najpozneje v sedmih letih, je bila zato več kot smotrna.


Subvencije Eko sklada za naložbe v obnovljive vire

Država za naložbe v obnovljive vire, tudi v sončne elektrarne, ponuja različne subvencije Eko sklada, ki se jih vsekakor splača izkoristiti. Za postavitev sončne elektrarne lahko od Eko sklada prejmete subvencijo do največ 80 odstotkov priključne moči odjemnega mesta. Višina subvencija je 180 evrov na kilovat (kW) moči, kar pomeni, da se lahko cena sončne elektrarne zniža za okrog 15 do 20 odstotkov. Eko sklad ponuja tudi subvencije za vgradnjo toplotne črpalke, in sicer lahko dobite povrnjenih od 20 do 50 odstotkov celotne naložbe oziroma največ 2500 do 5000 evrov. Za obe subvenciji je treba pripraviti ustrezno dokumentacijo, ki jo pri SONCE energija v okviru celotnega projekta (torej postavitev sončne elektrarne in montaža toplotne črpalke) pripravijo njihovi strokovnjaki.


 

Namesto ene kar dve sončni elektrarni

Strokovnjaki podjetja SONCE energija, ki so jim na kmetiji Flis zaupali izvedbo naložbe, so izračunali, da za zadovoljitev njihovih potreb potrebujejo sončno elektrarno z močjo 89,6 kW, katere pa ni bilo mogoče priklopiti na obstoječe merilno mesto. Rešitev so našli v povečanju moči obstoječega merilnega mesta s 3 x 50 na 3 x 63-amperske varovalke. K temu so dodali še eno merilno mesto z enako priklopno močjo. Ali je to sploh mogoče, so morali še preveriti pri tamkajšnjem distributerju, Elektro Celje, kjer so, na njihovo srečo, projekt potrdili. Na streho gospodarskih objektov so tako namesto ene postavili dve sončni elektrarni. Vsaka je priklopljena na svoje merilno mesto, skupaj pa v povprečju proizvedeta 7500 kWh na mesec.

varna nalozba za kmete

Sončni elektrarni na strehah gospodarskih objektov kmetije Flis skupaj v povprečju proizvedeta 7500 kWh električne energije na mesec. Naložba v dve sončni elektrarni s skupno močjo 89,6 kW se bo povrnila najpozneje v sedmih letih.


Sončna elektrarna, toplotna črpalka in električna polnilnica – vse na enem mestu

Odločitev za postavitev samooskrbne sončne elektrarne je še posebej smotrna, če hišo ogreva toplotna črpalka, saj na ta način pridobite tudi vso potrebno električno energijo za njeno delovanje. Če razmišljate kupiti tudi električni avto, pa je smiselno, da za njegovo optimalno polnjenje postavite tudi svojo električno polnilnico.
Vse troje lahko v okviru partnerskega programa naročite tudi prek tržnice SunContract, ki vam tako zagotavlja celovit nabor energetsko trajnostnih produktov.


Poleg ugodnih pogojev ponudbe je na končno izbiro izvajalca vplival predvsem strokovni odnos svetovalcev podjetja SONCE energija, ki so se potrudili, da so pripravili projekt, prilagojen potrebam in željam kmetije. Sončna elektrarna, sploh tako velika, je kompleksen projekt, zato je še posebej pomembno, da ima naročnik ob sebi zanesljivega partnerja, ki v sodelovanju z njim učinkovito rešuje vse izzive, ki se pri tem pojavljajo. »Z njihovo pomočjo smo uspešno postavili dve večji sončni elektrarni. Njihovi strokovnjaki so se pri tem resnično izkazali kot dobri poznavalci. Kljub nekaterim izzivom smo vse potrebno za izvedbo hitro dogovorili, ob tem pa smo se tudi sami veliko naučili,« pravi Darija Četina s kmetije Flis.

Celoten projekt so izvedli na ključ, poskrbeli so tudi za pridobitev subvencije Eko sklada, s katero so celoten strošek elektrarne zmanjšali za dobrih 15 odstotkov. Rezultat sta polno delujoči sončni elektrarni, s katerima bodo na kmetiji Flis dolgoročno ogromno prihranili.


Dodatne subvencije ministrstva za kmetijstvo

Ministrstvo za kmetijstvo je kot podporo za vzpostavitev in razvoj nekmetijskih dejavnosti na podeželju objavilo razpis, v okviru katerega ponuja dodatnih 5 milijonov evrov nepovratnih sredstev tudi za izgradnjo sončnih elektrarn za proizvodnjo elektrike za nadaljnjo prodajo. Z njimi lahko strošek postavitve takšne elektrarne zmanjšate tudi do 50 odstotkov. Upravičenci do sredstev po tem pozivu so nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji, samostojni podjetniki posamezniki, gospodarske družbe, zavodi ali zadruge. Med pogoji za pridobitev subvencije je treba poudariti, da mora biti v primeru proizvodnje električne energije ta namenjena za prodajo, lokacija objekta pa mora biti v naselju z manj kot 5000 prebivalci. Pri pridobivanju tovrstnih sredstev kot pri celotni izvedbi projekta izgradnje sončne elektrarne na ključ vam lahko pomagajo strokovnjaki SONCE energija.


Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE