Inovacije SunContracta za zeleno samooskrbo

Oglasno sporočilo

Globalna energetska NFT tržnica, družinski paket s prenosom viškov ter hibridni razsmerniki in pametne baterije.

To so inovacije visokotehnološkega podjetja SunContract, ki prav vsem omogočajo zeleno samooskrbo.

 

Globalna energetska NFT tržnica

Podjetje SunContract je prvo podjetje na svetu iz energetskega sektorja, ki je na blockchainu povezalo nezamenljive žetone (NFT) s sončnimi paneli, in sicer z odprtjem prve globalne energetske tržnice, na kateri so žetonizirani delujoči sončni paneli. Gre za prvo tovrstno storitev na svetu, ki prav vsem prinaša možnost, da sončne panele najamejo za določeno obdobje in si na tak način ustvarijo lastno sončno elektrarno in s tem postanejo samooskrbni.

Omogoča namreč, da do lastne sončne elektrarne pridejo tudi tisti, ki nimajo primerne strehe za postavitev sončne elektrarne, tudi gospodinjstva v blokih in tisti, ki jim distribucijska podjetja niso izdala soglasij za priključitev ali pa do zdaj niso imeli finančnih možnosti za naložbo v sončno elektrarno.

 

Podjetje SunContract je globalno energetsko NFT tržnico premierno predstavilo na konferenci Crypto Expo Europe 2024 v Bukarešti v začetku marca. Na fotografiji z leve: Gregor Novak, soustanovitelj in direktor razvoja SunContract, ter Sonia Dunlop, generalna direktorica svetovnega združenja Global Solar Council.

 

En žeton, en panel

Bistvo globalne NFT tržnice je, da lahko kdor koli z nezamenljivim žetonom NFT kupi poljubno število panelov določene sončne elektrarne, pri čemer za en žeton dobi en panel.

Cena posameznega panela oziroma žetona je odvisna od več dejavnikov, pravi Gregor Novak, soustanovitelj in direktor razvoja SunContract: »Pri prvi seriji žetonov, ki smo jih dali na trg, je bila cena enega žetona, s katerim je bilo mogoče kupiti en panel z vršno močjo 245 W, okrog 150 evrov. Prva serija žetonov je sicer pošla v enem dnevu, druga v nekaj dneh, tudi tretja je že pošla, tako da je trenutno v prodaji četrta serija. Zanimanje je res izjemno tako po svetu kot pri nas, kar kaže, da smo na pravi poti. Naša inovacija je velik korak v demokratizaciji, decentralizaciji in digitalizaciji obnovljive energije, ki je tako z le nekaj kliki od kjerkoli na svetu dostopna vsakomur.« Projekt ima tudi umetniško noto – vsak NFT namreč predstavlja unikatna stripovska slika, katere idejni nosilec je umetnik Simon Sanda.

 

Samooskrbni že za 2000 evrov

Manjše gospodinjstvo v bloku, ki na leto porabi približno 3000 kWh električne energije, bi na primer moralo kupiti 12 panelov. To pomeni naložbo v višini približno 1800 evrov. Gospodinjstvo s povprečno letno porabo od 4000 do 4500 kWh pa bi moralo kupiti 16 panelov, kar pomeni naložbo v višini 2400 evrov. Na voljo je tudi kalkulator, s katerim lahko vsak izračuna, koliko žetonov oziroma panelov potrebuje. Prvi izračuni tistih, ki so žetone oziroma panele že kupili, kažejo, da se naložba povrne v približno petih letih. Naslednjih pet let pa ima gospodinjstvo električno energijo skoraj zastonj, plačuje pa vse druge prispevke in dajatve, ki so obračunani na položnicah.

 

Kako do lastništva NFT-jev?

Lastništvo NFT-jev je mogoče pridobiti z registracijo in nato nakupom na energetski NFT tržnici Suncontract. Lastnik posameznega žetona lahko z njim poljubno trguje ali prejema prilive v svojo denarnico na podlagi energije, ki jo proizvede panel, povezan z njegovim žetonom. Slovenski odjemalci električne energije lahko proizvedeno energijo prek energetske tržnice neposredno uporabljajo tudi za potrebe samooskrbe.

Storitev je zasnovana tako, da kupec z nakupom NFT postane najemnik panelov za določeno obdobje. Trenutno je to obdobje 10 let, a bo lahko po posameznih farmah variiralo in bo lahko do 15 let. Kupec nima nobenih dodatnih stroškov niti skrbi z vzdrževanjem in zavarovanjem panelov.

 

SunContract svoje storitve širi še na Hrvaško, v Estonijo in na Malto. Na fotografiji z leve: direktor podjejta v skupini SONCE energija Roman Gregorn, soustanovitelj in direktor razvoja SunContract Gregor Novak in direktor SunContract Slovenija Jošt Štrukelj.


baner soncne elektrarne


 

Inovacija podjetja SunContract sledi svetovnim tehnološkim smernicam in hkrati pripomore k energetski samooskrbi prebivalstva, napredku v zelenem prehodu in trajnostnemu razvoju. »Naša vizija je, da bi bil lahko vsak samooskrben, z lastno elektrarno, ki jo lahko uporablja kjerkoli in jo upravlja prek svojega pametnega telefona,« pravi Gregor Novak in doda, da je inovacija primerna tudi za podjetja, ki si želijo zakupiti svoj obnovljivi vir energije za daljše časovno obdobje.

Prva žetonizirana sončna elektrarna na svetu stoji v vasi Višnje pri Ajdovščini v Sloveniji, ima vršno moč 517 kW in obsega 2112 solarnih panelov. V izgradnji je že več novih sončnih elektrarn, tudi agrofotovoltaična, ki bodo obsegale več kot 15.000 sončnih panelov in bodo žetonizirane, nekatere že letos poleti, druge pa predvidoma v začetku prihodnjega leta.

 

Prva žetonizirana sončna elektrarna na svetu stoji v vasi Višnje pri Ajdovščini v Sloveniji. Ima vršno moč 517 kW in obsega 2112 sončnih panelov.

 

Družinski paket s prenosom viškov

Medtem ko so NFT-ji, ki omogočajo sestavljanje osebne elektrarne, globalna storitev, pa je SunContract trgu ponudil tudi novo storitev, ki je v prvi vrsti namenjena slovenskim odjemalcem električne energije. Samooskrbna storitev po novi uredbi, imenovana Družinski paket s prenosom viškov, prinaša možnost energetske samooskrbe širše družine s sončno energijo in prenos viškov. Z energijo lastne sončne elektrarne lahko z vključitvijo v družinski paket postanejo samooskrbni ne le lastnik sončne elektrarne, ampak tudi njegovi družinski člani.

»Nova storitev se splača vsem družinskim članom, saj omogoča prenos viškov proizvedene električne energije na druge družinske člane že takoj naslednji dan po njihovem nastanku. Tako lahko posameznik pokriva stroške porabe energije v času, ko je njegova sončna elektrarna ne proizvaja. Preneseni viški v obliki bonusa ne zapadejo. Smo edini v Sloveniji, ki omogočamo tako storitev,« pravi direktor SunContract Slovenija Jošt Štrukelj.

 

Hibridni razsmerniki in pametne baterije

Novim in obstoječim strankam ponujajo tudi lastne napredne hibridne razsmernike in pametne baterije. »Omogočamo avtomatizirano upravljanje z baterijskim hranilnikom, s čimer so naše stranke maksimalno samooskrbne, njihova poraba in viški pa optimizirani. Zaradi tega je nižji tudi strošek dogovorjene obračunske moči, ki ga določa novi omrežninski akt,« pravi direktor podjetja v skupini SONCE energija Roman Gregorn. V tako imenovani hibridni sistem je lahko vključena tudi sončna elektrarna, s čimer uporabniki postanejo v celoti samooskrbni. Po Gregornovih besedah so cilji sistema ustvarjanje čim večjih prihrankov, čimprejšnje vračilo naložbe in pomoč elektrodistribucijskemu omrežju.

Novim in obstoječim strankam SunContract od zdaj ponuja tudi lastne napredne hibridne razsmernike in pametne baterije.

Glavna prednost sistema je, da omogoča neprekinjeno napajanje doma. Hranilnik električne energije deluje trifazno sinhrono, zato omogoča tudi neprekinjeno delovanje toplotne črpalke, seveda pod pogojem, da je hranilnik ustrezno zmogljiv. Druga prednost hibridnega sistema je možnost, da se čim več električne energije porabi iz sončne elektrarne, kar omogoča tudi racionalizacijo stroškov omrežnine po novi metodologiji. Tretja prednost pa je možnost pretoka električne energije iz omrežja v hranilnik ponoči, ko je energija cenejša. To je še posebej dobrodošlo v obdobju, ko je proizvodnja iz sončne elektrarne manjša.

 

Cena hibridnega sistema

Cene hibridnega sistema so zelo različne, odvisne so predvsem od zmogljivosti hranilnika, ki so na voljo z zmogljivostmi od 4 do 24 kWh, začnejo pa pri okrog 5000 evrih. V kolikšnem času se bo naložba povrnila, bo v prihodnje v veliki meri odvisno od subvencij, katerih višina še ni znana, a naj bi bila kmalu. Če bodo subvencije tolikšne, kot pričakujejo v podjetju SONCE energija, bo vračilna doba naložbe v tak sistem podobna kot pri sončnih elektrarnah po starem sistemu (net meteringu).

Sonce energija d.o.o.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE