Kakšno sončno elektrarno naj postavim?

Kaj storiti, če ne dobim soglasja za priklop sončne elektrarne na omrežje? Rešitev je otočna sončna elektrarna ali hibridna sončna elektrarna.

Do pred kratkim, pa tudi še sedaj, je velika večina lastnikov sončnih elektrarn nameščalo sončne elektrarne net metering s Solar Edge razsmerniki in optimizatorji. Zaradi grozeče krize energije, so številni šele sedaj ugotovili, da jim sončna elektrarna na strehi, nič ne pomaga v primeru redukcij ali izpada omrežja. Na ta način zgrajene sončne elektrarne, namreč prenehajo delovati, če izpade omrežje.

Lastniki sončnih elektrarn so zato pričeli z iskanjem rešitev, vendar elektrarne z obstoječimi Solar edge optimizatorji ni mogoče usposobiti, da bi delovala v primeru električnega mrka.

 

hibridna soncna elektrarna

Hibridna sončna elektrarna

Sončne elektrarne z naknadno vgrajenimi hranilniki

Nekateri lastniki sončnih elektrarn iščejo kompromisne rešitve z vgradnjo hranilnika v obstoječe sončne elektrarne. Hranilnik elektrike naj bi vsaj za določen čas omogočil delovanje izbranih porabnikov v gospodinjstvu, vendar sončna elektrarna v času izpada ne bo delovala, ne bo proizvajala električne energije.

Ta rešitev je možna, problem pa je v ceni. Litij ionsko baterijo, ki predstavlja bistven del hranilnika, namreč ni mogoče enostavno priključiti v obstoječo sončno elektrarno. Poleg hranilnika – baterije, sta potrebna še dva razsmernika, kar pa investicijo močno podraži. 

Hranilnik energije za trifazni tok z vgradnjo, stane več kot 10.000€, kar pa je že podobne znesek, ki ga je investitor odštel za sončno elektrarno.

 baner soncne elektrarne

Otočna sončna elektrarna z baterijami

V podjetju Velog d.o.o., kjer smo se o problematiki pogovarjali, se opisanega problema že dolgo zavedajo. Zato kupcem nudijo otočne sončne elektrarne, ki delujejo neodvisno od omrežja. Otočni solarni razsmernik je zasnovan tako, da ne more oddajti proizvedene elektrike v omrežje, iz omrežja pa jo lahko po potrebi jemlje. Ker viškov ne oddaja v omrežje, se ti shranjujejo v baterijah.

Bistvo otočnih sončnih elektrarn je, da so zasnovane tako, da je izguba energije čim manjša. Sončna elektrarna deluje dobro, če je doseženo ravnotežje med proizvodnjo elektrike, porabo in ustrezno kapaciteto baterij. Cilj je, da čimveč porabnikov deluje v času, ko se solarna energija proizvaja. S tem se poveča efektivnost elektrarne in zmanjša potreba po baterijah z veliko kapaciteto. S tem pa se seveda tudi zmanjša cena sončne elektrarne.

 

velog

 

Hibridne sončne elektrarne

Rešitev z otočno sončno elektrarno je dobra za enofazne sisteme. Za trifazne sisteme je preveč zakomplicirana, zlasti pa predraga.

V podjetju Velog za trifazne sisteme nudijo hibridne sončne elektrarne. Hibridni razsmernik, je omrežni razsmernik z UPS izhodom, ki deluje z baterijami, pa brez. Prednost tega sistema je, da je lahko hibridna sončna elektrarna priklopljena tudi na sistem net meteringa, torej lahko viške oddaja v omrežje. 

Lastnik sončne elektrarne ima lahko tako stalno polno baterijo in v času, ko ni dovolj sonca, po potrebi napaja izbrane, nujne porabnike. V obdobju, ko je sončne energije dovolj, pa energijo proizvaja in viške oddaja v omrežje.

 hranilnik razsmernik

Hibridni razsmernik

Kaj pa interesenti, ki so dobili zavrnjeno soglasje za net metering elektrarno?

Tudi na to skupino razočaranih kupcev, mislijo v Velogu. Rešitev je v vgradnji enake hibridne sončne elektrarne, kot za net metering, le da se izpust viškov v omrežje povsem omeji. To je torej v bistvu neke vrste otočna elektrarna, le da je grajena s hibridnim razsmernikom.

Kot pri otočni elektrarni, je tudi tu, potrebno najti ravnotežje med proizvodnjo, porabo in hrambo energije.

Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI