Fotovoltaični moduli, podobno kot večina elektronike, vsebujejo nevarne snovi in spadajo med posebne odpadke, zato jih ne moremo kar tako odvreči na smetišča. Običajno so v pogonu do 25 let, zato je večina v svetu izdelanih panelov ta trenutek še v uporabi. V kratkem pa pričakujemo prve zamenjave, zato nekateri proizvajalci že iščejo načine za recikliranje. Da se nebi ponovil primer iz Nemčije, ko so pred kratkim ugotovili, da zbiralci starih varčnih sijalk zaračunajo odstranjevanje, nato pa jih zdrobijo in na skrivaj zakopljejo.
![]() Ostanki proizvodnje in poškodovana fotovoltaika spadajo med posebne odpadke |
Količine skokovito rastejo
Subvencionirana cena sončne elektrike in stalno nižanje cen modulov poganja njihovo prodajo. Vodilne fotovoltaične države, ZDA in Nemčija, bodo zato imele večje probleme z recikliranjem. Paneli s proizvodnimi napakami ali tisti, ki se poškodujejo med transportom in montažo že danes izginjajo neznano kam. Recikliranje fotovoltaike zato postaja nov posel, saj je samo 20% proizvajalcev v svetu pripravljenih prevzeti zastarele modele nazaj.
Strupene sestavine
Trenutno med izdelavo uporabljajo strupeni kadmij, silicijev tetraklorid in indij. Okoljske organizacije in firme, ki se z reciklažo ukvarjajo, pritiskajo na proizvajalce, da bi že med načrtovanjem proizvodnje panele tako prilagodili, da bi bila razgradnja čim enostavnejša. Priporočajo prehod na novo tehnologijo izdelave silicijevih rezin, v katerem porabijo manj energije, recikliranje pa je enostavnejše. Kljub temu, da je trenutno celo redke materiale, kadmij in telur, ceneje kupiti kot pa prestrezati z recikliranjem, bo njihovo pomanjkanje in cena razgradnje panelov verjetno vplivala tudi na ceno fotovoltaike, če se seveda ne bodo pojavile nove tehnologije.erevija varčujem z energijo varčevanje energije sončna energija fotovoltaika modul