Trend montaže solarnih panelov se bo v prihodnje zagotovo spremenil. Tako gospodinjski odjemalci kot tudi poslovni uporabniki zaradi pomanjkanja prostora na strehi ali uporabnosti iščejo alternativne rešitve. Korake v tej smeri narekuje tudi EU politika.

Nujnost učinkovite rabe energije in prehoda na obnovljivih virov energije (OVE) je poleg okoljske dobila novo dimenzijo, ki je po prioritetah višje kot kadarkoli prej – to je samooskrba z električno energijo. Glede na to, da države članice EU praktično nimajo lastnih virov fosilnih goriv, sta oskrba prebivalstva in delovanje gospodarstva pretežno odvisna od uvoza energentov, kar se je v zadnjem času pokazalo kot izjemno problematično in zaskrbljujoče.

 

soncna elektrarna na strehi

Rešitev je sonce

Povečano samozadostnost lahko zagotovimo zgolj z izkoristkom OVE in EU velik potencial vidi predvsem v izrabi sončne energije, torej v sončnih elektrarnah. Gre za tehnologijo, ki ima minimalne vplive na okolje, sploh če se postavlja na obstoječih grajenih površinah, projekti so hitro izvedljivi in nenazadnje tudi cenovno ugodni v primerjavi z drugimi proizvodnimi viri iz OVE.

 

baner soncne elektrarne

Kam vse bi lahko postavili sončne elektrarne?

Zaradi eksponentnega večanja potreb svetovnega prebivalstva in s tem potreb po energiji je sočasna raba zemljišč v določenih primerih nujna. Na ministrstvu za infrastrukturo so zato pripravili predlog Zakona o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, ki med drugim predlaga umestitev sončnih elektrarn ob cestah, na priobalnih in umetnih vodnih lokacijah ter področjih pod vodovarstvenem režimom, na področjih odlagališč odpadkov, gozdnih zemljiščih in kmetijskih zemljiščih - agrovoltaika. Ob tem na ministrstvu izpostavljajo, da je pri sočasni rabi ključnega pomena, da primarni namen zemljišč ostane nespremenjen.


Informativni izračun za svojo sončno elektrarno lahko pridobite TUKAJ!


soncna elektrarna na strehi nadstreska

Slovenija je skladno s pravnim okvirom EU zavezana dosegati cilje na področju obnovljivih virov energije (OVE). Cilj do leta 2020 je bil 25 % OVE v končni porabi energije, s sprejemom Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) pa je Slovenija zavezana doseči cilj vsaj 27 % do leta 2030. Ti cilji se bodo s posodobitvijo Direktive o spodbujanju uporabe energije še zviševali.


Solarni nadstrešek kot primer dobre prakse

Za inovativno rešitev izrabe OVE pa ne potrebujemo čakati, da bo zakon sprejet. Že sedaj obstajajo alternativne praktične rešitve za primere, ko na strehi nimamo dovolj prostora ali zadostnih pogojev za postavitev sončnih celic. Ena izmed takšnih je solarni nadstrešek, ki prinaša številne prednosti. Ne le da nudi zaščito vozilom pred vročim soncem, točo ali snegom, takšna sončna elektrarna ustvari velik delež energije za samooskrbo. »Solarni moduli na nadstreških lahko zajemajo svetlobo tako z zgornje kot tudi spodnje strani, torej tudi odbito svetlobo, kar omogoča dodaten izplen sončne energije," pojasni Bojan Horvat iz oddelka razvoja v podjetju Enertec.

 

soncna elektrarna na strehi Bojan Horvat razvoj v podjetju Enertec

Bojan Horvat, razvoj v podjetju Enertec d.o.o., Moja elektrarna (foto: Bojan Puhek, Tsmedia)

Za takšen korak so se v letošnjem letu odločili tudi pri podjetju Energetika Maribor. Projekt je izpeljalo podjetje Enertec, ki upravlja z blagovno znamko Moja elektrarna, v skladu z njihovimi zahtevami. Gre za zgleden primer, kako učinkovito lahko izkoristimo dane površine. »Na razpoložljive površine smo namestili solarne panele ter s tem znižali stroške električne energije, povečali stopnjo samooskrbe, hkrati pa poskrbeli za varnost avtomobilov zaposlenih in poslovnih partnerjev. Na strešno površino in kar na pet nadstreškov smo namestili 250 kW veliko sončno elektrarno, ki bo letno predvidoma proizvedla 278 MWh električne energije. Od tega imajo solarni nadstreški, ki nudijo 56 parkirnih mest, 170 kW moči,« projekt opiše Horvat in doda »V luči trenutne rasti cen energentov se krajša doba povračila investicije. Sprva smo predvidevali, da bo znašala 12 ali 13 let, glede na trenutno stanje pa kaže, da se bo začetna investicija povrnila že v 8–10 letih.«  


Vsa morebitna dodatna vprašanja glede cene sončne elektrarje, izvedbe, subvencije Eko sklada in podobno, napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.


Enertec d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.