Slap svetlobe in toplote, ki ga oddaja Sonce, znamo že nekaj časa neposredno spremeniti tudi v elektriko.
To omogočajo fotonapetostni moduli, ki lahko del spektra sončnih žarkov neposredno spremenijo v enosmerni električni tok, način pretvorbe pa je čist, zanesljiv, brez gibljivih delov in zato popolnoma tih.
![]() Tri nove sončne elektrarne BISOL v skupni moči 886 kilovatov na strehah Knauf Insulation Foto: Skupina BISOL Group |
Vrste fotonapetostnih modulov
Proizvajalci najpogosteje izdelujejo fotonapetostne module, ki so sestavljeni iz tankih ploščic izjemno čistega monokristalnega silicija. Ploščice so črne barve in so sposobne v elektriko spremeniti od 14 do 18% vse energije sončnih žarkov ki pada nanje. Drugi tipi fotovoltaičnih modulov je izdelan iz multikristalnega silicija, ploščice so na pogled modre barve in lahko v elektriko pretvorijo 13 do 15% sončne energije. Ta dva tipa modulov zavzemata skoraj 90% tržni delež vse vgrajene fotovoltaike. Proizvajalci razvijajo še tankoplastne fotonapetostne module, pri čemer na polimerno folijo nanašajo samo nekaj mikronov debelo plast amorfnega silicija, baker – indijevega diselenida ali kadmijevega telurida. Raziskovalci na tem področju nenehno iščejo nove materiale in načine nanašanja, izkoristki takšnih celic pa ves čas rastejo in se trenutno nahajajo v območju od 6 do 11%.
![]() Shema postopkov ob gradnji fotovoltaične naprave za proizvodnjo elektrike in priključitev v omrežje |
Primernost kraja postavitve
Slovenija se nahaja na takšni zemljepisni legi, da je postavitev fotovoltaičnih modulov brez izjem smotrna na vsem ozemlju. Pred nameščanjem je potrebno izbrati čim boljši položaj glede na strani neba in module postaviti s primernim naklonom. Pri nas je najprimernejša usmeritev proti jugu, z naklonom 30°, pri čemer manjša odstopanja naklona nimajo bistvenega vpliva. Povprečno imamo največ ur sončnega sevanja na primorskem in področjih z višjo nadmorsko višino. Poleg kraja postavitve lahko na učinkovitost vpliva še morebitno medsebojno senčenje modulov ter senčenje bližnjih in oddaljenih objektov, ki ga lahko določimo z napravo za merjenje senčenja. Na količino sončne elektrike slabo vpliva še pregrevanje modulov, do 30% izboljšavo pa lahko dosežemo s sledilnimi moduli, pri čemer motorni pogoni omogočajo natančno usmerjenost proti soncu, od jutra do večera.
![]() Povprečno mesečno trajanje sončnega obsevanja na štirih krajih v Sloveniji |
Lokacijska informacija
Pridobitev lokacijske informacije za bodočega investitorja ni obvezna, vendar je priporočljiva, saj vsebuje pomembne informacije, ki olajšajo odločitev. Lokacijsko informacijo izdajajo občine na območju, na katerem se nahaja zemljišče oziroma objekt, kjer namerava investitor postaviti svoje module. Pomembna je še pridobitev mnenja o možnosti vključitve v omrežje, saj služi kot pomoč pri načrtovanju investicijskega vložka.
Izda jo pristojno elektrodistribucijsko podjetje, ki bo s tem ugotovilo možnosti priključitve glede na tip, moč in vrsto vključitve (enofazno, dvofazno in trifazno). Upoštevali bodo razmere v elektrodistribucijskem omrežju in dovoljene motnje, ki jih fotovoltaična naprava lahko povzroča v elektrodistribucijskem omrežju. To pomeni, da bo podalo osnovne pogoje za priključitev fotovoltaične naprave v skladu z izračunanimi parametri omrežja in želenim načinom izvedbe priključka pri investitorju.
Postopek pridobivanja dovoljenj
Po odločitvi investitorja o izgradnji proizvodne naprave je potrebno pridobiti vsa soglasja in dovoljenja za gradnjo in priključitev na javno elektrodistribucijsko omrežje.
Proizvodne naprave do nazivne moči 1 MW po Energetskem zakonu ne potrebujejo energetskega dovoljenja. Če ima proizvodna naprava višjo nazivno moč, pa je potrebno pred pridobitvijo drugih dovoljenj pridobiti energetsko dovoljenje. Energetsko dovoljenje izda ministrstvo, ki je pristojno za področje energetike, v njem pa predpiše pogoje in vsebino vloge za izdajo energetskega dovoljenja za posamezne vrste objektov, naprav in omrežja ter energetske dejavnosti. Investitor mora pridobiti energetsko dovoljenje pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Energetsko dovoljenje vsebuje lokacijo in območje, vrsto objekta, vrsto goriva, način in pogoje opravljanja energetske dejavnosti ter obveznosti imetnika energetskega dovoljenja. Pristojno elektrodistribucijsko podjetje v imenu SODO (sistemski operater distribucijskega omrežja z električno energijo) izda soglasje za priključitev po upravnem postopku na podlagi vloge investitorja oziroma osebe, pooblaščene s strani investitorja. Prti tem elektrodistributer upošteva različne predpise, med njimi tudi navodila za priključevanje in obratovanje elektrarn inštalirane moči do 10 MW.
Kaj mora vsebovati vloga
Vloga mora vsebovati tehnično dokumentacijo za postavitev oziroma gradnjo fotovoltaične naprave, torej vse potrebne podatke z mnenjem o možnosti priključitve proizvodne naprave na javno elektrodistribucijsko omrežje, če tega že imamo. Na tej osnovi bo izdano soglasje in določeni tehnični pogoji in načini vključevanja fotovoltaične naprave. Po hitrem postopku lahko investitor soglasje pridobi v 30 dneh, kar je odvisno od zahtevnosti načina priklopa, ali po ugotovitvenem postopku, ki traja do 60 dni. Skrajšan postopek lahko pričakujejo graditelji, ki so napravo izvedli po standardu SIST EN 50438 in se priključujejo na omrežje kot običajni proizvajalci elektrike.