Izumitelji trdijo, da jim je uspelo izdelati prvo fotovoltaično okno, ki združuje energetsko učinkovitost, visoko energijsko gostoto in omogoča skoraj nemoten razgled. Vse podobne izdelke označujejo s kratico PVGU (Photovoltaic Glass Unit).
![]() Velike steklene površine sodobnih nebotičnikov postanejo fotovoltaični kolektorji |
Varčno in učinkovito
Osnovna nova ideja je paket vodoravnih steklenih in votlih pravokotnih prizem, ki so z ožjo stranico naložene ena na drugo. V stike so vgrajeni fotovoltaični trakovi, ki svetlobo spremenijo v elektriko. Površina vodoravnih ploskev je zaradi tega zelo velika, zato je električni donos tega okna kar štirikrat večji, kot ga lahko dobimo iz obstoječih podobnih izdelkov. V poletnem času ko je sonce visoko, trakovi delujejo tudi kot senčilo, in so ravno v pravem položaju za prestrezanje energije. Stekleni paket je v vodoravni smeri prozoren, pogled v zunanjost pa je le delno oviran.
![]() Stekleni profili z vodoravnimi pasovi fotovoltaike proizvajajo elektriko |
Poskus v Sears Towerju
Nekaj takšnih oken so vgradili v južno fasado nebotičnika, v 56 nadstropje. Če bodo testi zadovoljivi, bi lahko na tem delu fasade vsa okna zamenjali z novimi in s tem v sončnem dnevu pridelali kar 2 MW elektrike. Celoten paket je vgrajen še med zunanje in notranje steklo, zato so tudi toplotno izolacijske lastnosti takega okna zelo dobre. Za sedaj delajo poskuse samo z okenskimi površinami. Če bo sistem učinkovito deloval ga bodo poskusili vgraditi tudi v prozorne strešnike. Prvi izračuni proizvajalca, Pythagoras Solar, kažejo, da se bo investicija povrnila v petih letih, cena ploskve velike 30 x 30 cm takega modula pa znaša okrog 80 €. Tako učinkoviti moduli lahko danes energetsko neučinkovitim stavbam omogočijo premik v smer ničenergetskih objektov.