Podjetje SunContract na energetski tržnici proizvajalcem in velikim poslovnim odjemalcem omogoča dva inovativna načina dobave in odkupa električne energije – po dinamični ceni ali hibridni model dobave. Obe možnosti omogočata optimizacijo stroškov in prednosti uporabe energetske tržnice.
Podjetje Stroj iz Radelj ob Dravi ima na strehah proizvodnih prostorov sončno elektrarno z močjo 600 kWp.
Dinamični model: 2 v 1
Dinamični model združuje dve storitvi v enem: povezuje končne odjemalce in proizvajalce električne energije neposredno z borzo BSP Southpool, tako da imajo prek posredništva podjetja SunContract dostop do aktualnih borznih cen elektrike. Hkrati jim omogoča trgovanje na dinamični tržnici SunContract, kjer si lahko pogodbene cene fiksirajo za več mesecev v naprej. To pomeni, da zakupujejo in prodajajo električno energijo po fiksnih tarifah, ki jih izberejo sami, brez posrednika.
Kakor pravijo v podjetju SunContract, je dinamični model najbolj transparenten in najbolj pošten način obračunavanja cen, saj tako proizvajalec kot odjemalec električne energije cene elektrike obračunavata glede na stanje na trgu in ne plačujeta dodatnega stroška rizika podražitve ali pocenitve cen na trgu.
Dinamično ceno določa trg na borzi električne energije (BSP – energetska borza SouthPool) in uporabniki lahko borzne cene spremljajo na spletni strani BSP Southpool. Cena se vsak dan določa vnaprej za vsako uro posebej, glede na ceno, doseženo na avkcijskem trgovanju na debelo.
Kaj vsebuje ponudba dinamične cene?
Če se odločite za dobavo ali odjem električne energije po dinamični ceni, je mesečna cena odvisna od dnevnega oziroma urnega gibanja cen na Slovenski energetski borzi BSP Southpool, zvišana oziroma znižana za izravnalni strošek. Prednost dinamičnega modela je, da uporabnik količinsko pri porabi ni zavezan, hkrati pa ima ves čas trajanja pogodbe odpovedni rok 30 dni.
Odjemalci imajo na voljo tudi uporabo energetske tržnice SunContract, kjer si lahko dinamične pogodbene cene fiksirajo. To pomeni, da lahko vse pogodbene cene kadarkoli, ne glede na gibanje cen na borzi, dodatno optimizirajo s sklepanjem neposrednih P2P dogovorov s proizvajalci oz. odjemalci električne energije na tržnici SunContract in za tekoči mesec ali več mesecev vnaprej zakupijo elektriko neposredno od proizvajalcev obnovljivih virov.
Podjetje Meltal – Rado Snežič s Ptuja ima na strehah proizvodnih prostorov sončno elektrarno z močjo 789 kWp.
Kako do dinamičnega modela?
Tako za odjemalce kot tudi za proizvajalce je pot do dinamičnega modela preprosta. Uporabnik se najprej brezplačno registrira na platformi SunContract, kjer odda povpraševanje. Odjemalec mora priložiti zadnji račun za elektriko, proizvajalec pa podatek o proizvodnji. Na podlagi tega se oceni, ali je uporabnik primeren kandidat za dinamično tržnico. Sledita priprava in podpis pogodbe in ko pogodbo potrdi še distributer, se uporabnika lahko vključi v bilančno skupino, saj takrat, kakor pojasnjujejo v podjetju SunContract, začnejo dobivati 15-minutne podatke o porabi oziroma proizvodnji električne energije, ki so potrebni za delovanje dinamičnega modela. Uporabniku dodelijo še uporabniško ime in geslo in že lahko začne trgovati na tržnici SunContract.
Uporaba energetske tržnice in njenih P2P dogovorov je na splošno najbolj ugodna za proizvajalce, ki so hkrati uporabniki proizvedene energije, še posebej za tiste poslovne uporabnike, ki imajo lastno proizvodnjo elektrike in več poslovnih enot oz. merilnih mest. Platforma SunContract jim namreč omogoča, da elektriko, proizvedeno na enem merilnem mestu, prek individualnih dogovorov uporabljajo na drugem merilnem mestu znotraj svoje skupine po ceni, ki jo določijo sami. Če imajo proizvodnjo in odjem na enem merilnem mestu, pa po PS2 shemi poleg stroška same elektrike prihranijo še na omrežnini, prispevkih in v špicah.
Ceno odkupljene oz. prodane elektrike, določene po pogodbi, lahko proizvajalec poskusi kadarkoli zvišati, odjemalec pa znižati – in sicer s sklepanjem neposrednih P2P dogovorov na tržnici. Tržnica delujejo na načelu »first in, first out« (FIFO).
Hibridni model: manj tveganj in večja prilagodljivost
Hibridni model odkupa in prodaje električne energije uporabnikom omogoča še večjo varnost, saj kombinira fiksni del cene in prilagodljivost dinamične cene, ki temelji na borzni ceni BSP. Delež fiksnega dela cene je lahko od 50 do 70 odstotkov. Dodatno pa platforma SunContract omogoča proizvajalcem in odjemalcem neposredno pogajanje o cenah, kar omogoča še večjo fleksibilnost pri določanju cen.
»Hibridni model prinaša strankam manj tveganj in večjo prilagodljivost,« poudarjajo v podjetju SunContract. Stranke lahko samostojno določijo deleže količin, ki jih želijo fiksirati, obdržijo pa možnost trgovanja P2P in sklepanja individualnih dogovorov na dinamični tržnici.
Trajnostna energetska prihodnost
Inovativna platforma SunContract s svojimi modeli odkupa in prodaje električne energije ter sočasno možnostjo neposrednih dogovorov odpira vrata trajnostni energetski prihodnosti, kjer uporabniki igrajo ključno vlogo. Električna energija iz obnovljivih virov jim je vedno na dosegu in vsi lahko sodelujejo pri oblikovanju energetske prihodnosti.
Kaj je tržnica SunContract?
Energetska tržnica SunContract s svojim poslovnim modelom omogoča decentralizacijo energetskega trga, saj posameznikom omogoča, da vplivajo na trg električne energije – ne samo na ceno elektrike, ampak lahko tudi sami izberejo njen vir. In na tržnici SunContract ponujajo izključno elektriko iz različnih obnovljivih virov (voda, sonce, biomasa, kogeneracija). Tehnologija omogoča, da vsaka enota proizvedene čiste energije doseže odjemalce energije v realnem času. Na ta način poslovni subjekti in gospodinjstva lažje dosegajo cilje na področju porabe čiste energije.
Platforma omogoča neposredno povezovanje proizvajalcev elektrike s končnimi porabniki, brez posrednikov (dobaviteljev električne energije) in s tem tudi brez provizije, ki jih ti zaračunavajo na ceno elektrike, kar posledično vodi do znižanja stroškov vseh vpletenih. Tržnica je tako najboljše mesto za odjemalce energije, ki želijo zmanjšati stroške za elektriko, pa tudi za proizvajalce elektrike, ki želijo povečati svoje prihodke s proizvodnjo elektrike.
Če želite sodelovati na energetski tržnici, morate najprej zamenjati dobavitelja električne energije. To storite z brezplačno registracijo na tržnici SunContract, kjer pod zavihkom »Elektrika« oddate obrazec za menjavo dobavitelja.
Nove subvencije za pravne osebe za naložbe v sončne elektrarne in hibridne sisteme
Borzen je oktobra v okviru ukrepov za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo objavil javni poziv za spodbujanje proizvodnje električne energije in toplote iz obnovljivih virov ter za shranjevanje električne energije in toplote. Na voljo je 80 milijonov evrov, od tega več kot polovica – 42 milijonov evrov – za sončne elektrarne in hibridne sisteme.
Podjetja lahko za naložbo v sončno elektrarno pridobijo subvencijo v višini 20 odstotkov celotne vrednosti naložbe oziroma 180 €/kW sončne elektrarne. Za naložbo v sončno elektrarno z baterijskim hranilnikom pa lahko pridobijo subvencijo v višini 45 odstotkov celotne vrednosti naložbe oziroma 225 €/kWh.
Razpis je odprt do porabe sredstev. Pogoj za prijavo je pridobljeno soglasje. Več informacij: prodaja@sonce.com ali 059 03 23 40.
Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields