Trendi v solarni industriji, nove tehnologije solarnih elektrarn in novi poslovni modeli. Vse to je privabilo številna podjetja in obiskovalce na letošnjo konferenco in sejem Intersolar 2015, ki sta potekala od 9. do 12. junija. Najbolj vidni ponudniki in inovativne rešitve so prejeli nagrade.
Zmagovalni inverter podjetja HiQ Solar |
Solarna industrija še naprej v vzponu
Upad cen na enoto instalirane moči fotovoltaičnih elektrarn in hkrati zmanjševanje državnih subvencij pri odkupu električne energije predstavljajo nove izzive in nove priložnosti, predvsem na področju finančnih in poslovnih modelov. Kljub tem izzivom je bila solarna industrija tudi v letu 2014 v naglem vzponu. V letu 2014 je bilo instaliranih več kot 40GW solarnih elektrarn po vsem svetu, kar je pomembno doprineslo k skupni bilanci. V letu 2014 je namreč skupna instalirana moč solarnih elektrarn po vsem svetu znašala že 170GW. V tej rasti najbolj prednjači Kitajska, sledijo ji Japonska in ZDA. V Evropi beležimo zmerno rast. Na podlagi ocen in trendov strokovnjaki predvidevajo, da bi lahko v roku 5 let potrojili sedanjo instalirano moč na vsega skupno 550GW.
Najbolj prodorni in inovativni prejeli nagrade
Nagrade za najboljše dosežke na področju fotovoltaike in solarnih projektov v Evropi so na dogodku Intersolar podelili že osmič zapored.
Prvi dobitnik nagrade na področju fotovoltaike je podjetje HiQ Solar za svoj inovativni inverter. TrueString 480V Inverter je zaradi napredne tehnologije prilagodljiv, ima izredno visoko učinkovitost, je lahek in omogoča delovanje v zahtevnih klimatskih pogojih. Drugi dobitnik nagrade je LG Electronics Deutschland GmbH za solarni modul MonoX NeON 2. Nagrado so prejeli zaradi inovativne in učinkovite izdelave modula (manjša poraba materialov) in zaradi visoke učinkovitosti delovanja modula. Posledično podjetje napoveduje nižje cene proizvodnje in nižje končne cene modulov. Tretji dobitnik nagrade v kategoriji fotovoltaike je podjetje REC Solar EMEA GmbH za strešne namestitve fotovoltaičnih elektrarn in njihov inovativni modul TwinPeak, s katerim dosegajo visoko učinkovitost.
Energetska soba zmagovalne samozadostne stavbe podjetja IBC SOLAR AG |
V kategoriji najboljših solarnih projektov v Evropi so bili ravno tako trije dobitniki nagrad. Prvi prejemnik nagrade je IBC SOLAR AG za samozadostno stavbo, ki so jo leta 2014 zgradili v Neuenstadt am Kocher. Gre za stavbo, ki z najnovejšimi energetskimi rešitvami proizvede vso potrebno energijo za svoje delovanje (gretje, hlajenje, električni porabniki). To so dosegli s pametnim upravljanjem vseh energetskih virov in porabnikov, s sistemom shranjevanja električne energije, kombinirano toplotno in energetsko postajo ter toplotnimi črpalkami. Stavba deluje izključno na osnovi obnovljivih virov energije. Drugo nagrado je prejel konzorcij več podjetij in institutov za inovativno rešitev klimatizacije s pomočjo solarnih vakumskih kolektorjev, ki zaradi posebnega antirefleksnega nanosa omogočajo temperature med 100°C in 150°C. Rešitev sestavljajo še hladilnik pare z močjo 80kW in posebni hranilniki toplote in hladu. Rešitev je dokaz, da lahko samo s pomočjo solarne energije zagotovimo učinkovito klimatizacijo. Tretja nagrada pa je pripadla večnadstropni stanovanjski zgradbi – aktivna zgradba, ki ima 75 bivalnih enot in proizvede več energije kot jo porabi. Dosežek sloni na učinkoviti izolaciji stavbe in aktivni proizvodnji električne energije. Gre za stavbo, ki je dokaz, da lahko EU doseže cilje energetske politike do leta 2020.
Napredek tudi pri shranjevanju energije
Vzporedno z dogodkom Intersolar 2015 je potekal tudi dogodek EES Europe, ki je predstavljal inovativne rešitve za shranjevanje energije, kar je še posebno pomembno za fotovoltaično industrijo. Ta del dogodka je bil v večji meri osredotočen na baterije, sisteme za shranjevanje energije in proizvodnjo energije. Predstavili so se vidnejši proizvajalci, ponudniki in dobavitelji.
Povezane vsebine