Na žalost noben človeški izdelek nima ničelne energetske bilance, med drugim tudi fotovoltaika ne. Je pa na področju neposrednega pridobivanja elektrike iz svetlobe fotovoltaika trenutno najboljša znana tehnologija. Elektrika je izjemno žlahtna energija, ki jo lahko pošiljamo na velike razdalje, delno tudi skladiščimo in kar je najpomembnejše, brez težav spreminjamo v druge vrste energije. Fotovoltaični panel povrne energijo, ki je bila vložena v njegovo izdelavo, po treh do petih letih delovanja, odvisno od njegove učinkovitosti. Od takrat naprej pa je čist vir energije, ki ne bo povzročal kislega dežja, onesnaževal vode ali zraka in ne bo vir toplogrednih plinov. Zato fotovoltaika zagotovo spada med vire, ki bodo začrtovali našo bodočnost.  


Pot svetlobe in gibanje elektronov v silicijevi ploščici

Varno in zanesljivo

Zagotovljena in s preizkusi ugotovljena ter zagotovljena življenjska doba fotovoltaičnih panelov je 30 let. Tudi dolgoročni učinek je odličen, saj bodo paneli po 25 letih še vedno sposobni proizvesti preko 80% energije v primerjavi s tisto količino, ki so jo oddajali, ko so bili še popolnoma novi. Standardiziranje in stalna kontrola kvalitete ob izdelavi posameznih delov in celote pa kupcem zagotavljajo, da so svoj  denar vložili v dober in zanesljiv proizvod. Module lahko po tem, ko jih zavržemo, recikliramo in vse materiale iz katerih so sestavljeni, steklo, silicij in aluminijasti okvir, vrnemo v naslednji proizvodni krog. S tem nismo samo ohranjali okolja temveč tudi zmanjšali energetske in denarne vložke v proizvodnjo novih tovrstnih izdelkov. 

 

Streha vatikanske sprejemne dvorane z 2400 fotovoltaičnimi paneli

Način delovanja

Ploščica solarnega panela je izdelana iz zelo čistega silicija, ki spada med polprevodnike. Ko svetloba pade na njeno površino, se je nekaj odbije, del pa absorbira. Energija svetlobe izbije nekaj elektronov iz njihovih položajev in jim omogoči da se začnejo prosto gibati. Pri tem se zaradi različnih vzrokov gibljejo v določeni smeri. To gibanje elektronov sedaj postane električni tok, ki ga z električnimi kontakti na silicijevi ploščici odvedemo do uporabnika. Ta tok elektrike, skupaj z napetostjo, ki pri tem nastane, določa moč celice. Ko več posameznih silicijevih ploščic povežemo v skupino in jo vgradimo na nosilno podlago ter pritrdimo na nosilni okvir, dobimo fotovoltaični kolektor, ki proizvaja določeno napetost in moč.     



Prikaz količine toplogrednih plinov v gramih na kilovatno uro proizvedene energije


Uporabnost in estetika

Panelov ni potrebno vzdrževati, odporni so na vremenske vplive, nameščanje pa je razmeroma enostavno. Najprej so bili uporabljeni za delovanje v oddaljenih in nedostopnih predelih, kjer ni drugih virov elektrike. Na ta način so lahko omogočili razsvetljevanje, hlajenje, črpanje vode, delovanje telekomunikacij ali manjših poljskih bolnišnic, ter delovanje drugih naprav, ki jih poganja elektrika. Različne izvedbe in oblike panelov omogočajo nameščanje na stavbe, pri čemer postanejo njihov sestavni in celo okrasni del. Evropske smernice za gradnjo javnih in zasebnih stavb vsebujejo tudi predloge, s katerimi pospešujejo vgradnjo virov obnovljivih energij, z namenom povečanja števila tako imenovanih eko stavb in plusenergetskih objektov, z oznako E+ zgradbe.

 

Skokovit razvoj

Industrija fotovoltaike je v Evropi v nekaj preteklih letih povzročila odprtje preko 75.000 delovnih mest. Pri tem vodi Nemčija, ki je tudi največji fotovoltaični trg na svetu, sledi ji Španija z več kot 23.000 novimi delovnimi mesti, nato Italija z 2.000 in Francija s približno enako številko. Analitiki trdijo, da bo v Evropi število novih delovnih mest neposredno povezanih s fotovoltaiko, do leta 2020 preraslo število 200.000. Pri tem je pomembno, da obrati za proizvodnjo lahko stojijo kjerkoli in ne nujno v bližini urbanih središč. Na splošno tovrstna industrija v svetovnem merilu raste za skoraj neverjetnih 40% na leto. V državah združene Evrope trenutno deluje več kot 50% vse svetovne fotovoltaike, s čimer dokazujemo skrb za okolje in zmanjšujemo energetsko odvisnost.

 

Državica Vatikan načrtuje, da bodo postali prva CO2 nevtralna država na svetu. Delno bodo to dosegli s prehodom na fotovoltaiko, s katero že sedaj napajajo svojo veliko radijsko postajo in nekaj objektov. Projekt pa bodo zaključili še s posaditvijo mešanega gozda na tisoč hektarjih najetih madžarskih ravnic, ki bodo postale zaščiten narodni park in s čimer bodo dosegli zastavljen cilj.

 

Odločilnih 5%

Energetska bilanca planeta Zemlja je sestavljena iz 95% energije, ki prihaja od vroče magme v notranjosti in od 5 % energije, ki jo dobi od sonca. Teh 5% je izjemno pomembnih, saj so temelj  fotosinteze, ki je motor za pogon skoraj vsega živega na zemlji. Energijo sončnih žarkov znajo rastline, alge in nekatere bakterije pretvoriti v hrano in kisik, ti isti žarki pa so zaslužni tudi za nastanek premoga, nafte in plina, ki jih je modra narava shranila globoko pod površino. Pospešeno spreminjanje teh davnih zalog v toplotno in druge vrste energij je povzročilo neugodne spremembe v okolju, ki so danes že merljive in vidne. Zato je fotovoltaika ena od najboljših možnosti, da planet obdržimo v ravnovesju, v katerem so nam ga zapustili predniki. S fotovoltaiko se delno približamo nenadkriljivi naravi in poskušamo oponašati njene ničelne energetske bilance, kjer ni viškov in kjer energija in elementi krožijo v edinstvenem sistemu, ki mu do sedaj v vesolju še nismo uspeli najti podobnega. Če sedaj ne bomo zajezdili svetlobe, ki nam jo pošilja Sonce, ne bomo mogli nikoli uresničiti brez števila sanj, ki jih sanjamo posamezniki in niti sanj, v katerih človeštvo sanja celo o potovanjih na druge planete.

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.