S povprečno močjo 125 W sončne elektrarne na prebivalca Slovenije dosegamo komaj četrtino evropskega povprečja.
Do leta 2012 smo izgradili 1.473 sončnih elektrarn
Sončne elektrarne (SE) so sprva zelo počasi rastle. Glede na rast rabe električne energije in okoljske obremenitve, ki jih povzročajo neobnovljivi viri energije, je bilo nujno spodbuditi gradnjo elektrarn na obnovljive - trajne vire energije. Spodbude so prišle pozno, prva z Uredbo o pravilih za določitev cen in za odkup električne energije od kvalificiranih proizvajalcev električne energije v letu 2002, učinkovitejša spodbuda pa šele leta 2009 z Uredbo o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije.
![]() |
![]() |
![]() |
Statistika kaže, da so se investitorji po uvedbi podporne sheme proizvodnji energije iz obnovljivih virov opogumili, število investitorjev sončne elektrarne se je v treh letih povečalo za 10 krat, od 160 v letu 2009 na 1.473 v letu 2012. Vendar s povprečno močjo 125 W sončne elektrarne na prebivalca Slovenije dosegamo komaj četrtino evropskega povprečja.
Postopki in zahteve države zapirajo trg sončnih elektrarn
Z omejevanjem ukrepov za gradnjo SE je naša država postala izrazito neprijazna. Izgovori, da ni denarja za finančne spodbude, so verjetni, vendar bi država lahko precej pocenila in poenostavila vsaj postopke priključitve male sončne elektrarne, ki ne prenese visokih fiksnih stroškov. Tudi na področju obdavčevanja lastnikov malih sončnih elektrarn bi lahko bila država bolj prijazna in prilagodljiva, ki sedaj podpira predvsem velike sisteme. V primerjavo, leta 2009 je bila zgrajena le 1 sončna elektrarna nad 500 W, lansko leto pa kar 50 tako velikih sistemov fotovoltaičnih elektrarn.
Usposobljenost lastnika sončne elektrarne je nujnost
S korekcijo podpor in drugimi omejitvami se je izgradnja novih sončnih elektrarn zmanjšala, hkrati pa si je država vzela nekaj časa in začela urejati razmere na trgu. S Pravilnikom o strokovnem usposabljanju in preizkusu znanja za upravljanje energetskih naprav je država predpisala stopnjo usposobljenosti ali poučenosti upravljalcev in vzdrževalcev energetskih naprav. Malo sončno elektrarno, ki za postavitev ni potrebovala gradbenega dovoljenja, lahko upravlja lastnik, ki je poučen z navodili za tehnično pravilno in varno obratovanje, s tehničnimi predpisi o tovrstnih napravah in z ukrepi za racionalno uporabo energije.
Malo sončno elektrarno je potrebno upravljati tako kot vsako drugo napravo. Pravilo štiriperesne deteljice varnosti je: ljudje, živali, okolje in premoženje.
Glede na dejstvo, da različno razumemo zahteve v zvezi z usposobljenostjo upravljavca sončne elektrarne, je zadevo potrebno poenotiti. Temu so namenjena usposabljanja za upravljavca male sončne elektrarne. Lastniki sončnih elektrarn naj čim prej opravijo usposabljanje za upravljavca malih elektrarn pri slovenskih izvajalcih usposabljanja. Poleg tega naj izdelajo navodila za obratovanje in požarni načrt sončne elektrarne, ter izvedejo ukrepe v povečanje učinkovitosti obratovanja in vzdrževanja SE.
Lastniki pozor
Lastniki sončne elektrarne naj čim prej izpolnijo zakonske obveznosti, ki povečujejo varnost, učinkovitost in zanesljivost obratovanja njihovih SE. Ne nazadnje, omrežna SE je del globalnega elektroenergetskega sistema in lastnik je odgovoren, da deluje skladno z omrežjem, drugače lahko skrbnik omrežja začasno ali trajno izklopi SE iz omrežja. Po oceni izvajalcev usposabljanja je v Sloveniji več kot 2.000 lastnikov enostavnih sončnih elektrarn, ki še niso usposobljeni, pa bi morali biti. Samo da se ne bodo takrat, ki jih bo obiskal inšpektor, izgovarjali, da niso vedeli.
Podobni članki