V vsej Evropi lahko trenutno opazujemo podobna nihanja v povezavi s solarno elektriko. Subvencije se hitro zmanjšujejo in kaže, kot da bodo v kratkem povsem izginile.


Vzrok so vedno večje luknje v državnih proračunih in dejstvo, da enostavna ne bodo več potrebne, saj se bo cena elektrike iz omrežja izenačila s solarno ceno. Zato so postali pozorni  investitorji in podjetniki, oboji pa so nezadovoljni s trenutnim nejasnim in spremenljivim stanjem. Kaj se bo torej zgodilo, ali bodo čez dve leti subvencije še obstajale, in če ne, kaj se bo zgodilo s fotovoltaičnim področjem.

 

fotovoltaika_solar


Kljub vsemu rast

Kljub zmanjševanju podpor svetovna fotovoltaična industrija raste, cene fotovoltaične opreme pa se še naprej nižajo. Na Nizozemskem so ugotovili, da so podpore nepotrebne, zato so jih pred kratkim ukinili. Kmalu se bo to zgodilo še na drugih trgih, kar pomeni, da se fotovoltaična industrija in proizvajalci sončne elektrike nahajajo na prehodu iz subvencioniranega v konkurenčno delovanje. Solarna industrija kljub temu ostaja najhitreje rastoča gospodarska panoga v svetu, vendar se še vedno nahaja nekako na robu dogajanja, čeprav bi morala biti v središču. Na vse skupaj neugodno vpliva še sedanja finančna kriza, ki je v resnici kriza zaupanja, ta pa lahko zaviralno vpliva na premike v pravo smer. Pomembna prednost fotovoltaičnega področja je še, da je delovno intenzivno, omogoča odpiranje novih delovnih mest, poleg tega pa je še vir sonaravne elektrike, zato boljše kombinacije skoraj ne moremo najti.

 

Vsaka stavba generator

S tehniko, ki je danes na razpolago lahko vsako zgradbo spremenimo v generator energije. To je še posebej pomembno zato, ker velik del okolju škodljivih emisij prihaja ravno od stavb. S solarnega vidika je to možno, zakaj se torej nebi spopadli s tem izzivom. Pri tem ni pomembno, da lahko običajno pridelamo samo del tiste elektrike, ki se dnevno pretaka skozi hišne naprave, saj z vsakim pridobljenim solarnim kilovatom prihranimo kilovat elektrike iz premoga. Sonce nam vsak dan znova pošilja svojo žlahtno energijo, izkoristimo njegovo moč.


Varnost in neodvisnost

Ta dva pojma sta danes postala vodilo, ki ga želi doseči prav vsak Zemljan. V razvitem svetu to pomeni predvsem energetsko samozadostnost in vsaj minimalno preskrbo v času morebitnih izpadov velikih sistemov. V prihodnjem letu strokovnjaki NASA pričakujejo dodatno povečanje sončne aktivnosti, ki se dogaja v  enajstletnih ciklih. Letos smo imeli srečo, saj nekaj večjih izbruhov ni bilo usmerjenih proti Zemlji in so se razgubili v vesolju. Posledica bodo težave z elektroniko, kar bo zaustavilo sodobne avtomobile in letala, onesposobilo satelite ter prekinilo dobavo elektrike iz omrežja. Večina Zemljanov bo v trenutku prestopila v srednji vek in preživljala tihe večere ob svečah, tisti s fotovoltaiko na strehi pa v razsvetljenih domovih, ob glasbi  in TV programih ter delujočem ogrevalnem sistemu, saj brez obtočnih črpalk danes nič ne deluje. Tudi zato je sončna elektrika veliko pomembnejša od možnosti vlaganja in oplemenitenja prihrankov ali zagotovljene dodatne rente na stara leta.

 

Večina sodobnih hišnih naprav deluje na nizko napetost, zato bi jim lahko proizvajalci začeli brez izjem dodajati še eno, nizkovoltno napajalno vtičnico, s katero prestopimo na akumulatorsko napajanje brez dodatnih predelav in pretvornikov, ki za svoje delovanje porabljajo dodatno energijo. Zato ima sodobna in varna stavba poleg debele toplotne izolacije vgrajeno tudi otočno fotovoltaično elektrarno, nekaj akumulatorjev, ter centralno ogrevanje in solarno pripravo tople vode, ki oba delujeta brez črpalk in elektronike, na dobrem starem principu gravitacije.

 

Slovenci smo za Nizozemci in Nemci na tretjem mestu v EU po višini prihrankov v bankah. Na področju denarja smo dokazali, da se znamo pripraviti na nepredvidljivo v prihodnosti. Ali nebi bilo pametno, da bi začeli podobno ukrepati tudi na področju tehnike ?


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.