V Sloveniji se vedno več kozolcev, hlevov in drugih gospodarskih poslopij ponaša s sončnimi elektrarnami na svojih strehah. Kmetje izkoriščajo velike strešne površine svojih gospodarskih poslopij in druge zazidljive površine ter nanje postavljajo fotonapetostne sisteme. S proizvodnjo zelene električne energije prispevajo tako k ohranjanju okolja kot izkoristijo možnost dodatnega zaslužka. Zakaj ne bi te možnosti izkoristili tudi vi?
![]() Fotonapetostni moduli znamke BISOL so dokazano primerni tudi za živinorejske objekte |
Kmetje in drugi investitorji lahko sončno elektrarno postavijo z lastnimi sredstvi ali se odločijo za prilagojene namenske kredite, ki jih ponuja večina slovenskih bank. Že nekaj let zapored tudi Ministrstvo za kmetijstvo v okviru programa za razvoj podeželja z razpisom za ukrep 311 – diverzifikacija v nekmetijske dejavnosti kmetom omogoča subvencioniranje 70 odstotkov investicije. Letošnje leto je razpis sicer že zaključen, a glede na minula leta bo bržkone vlada razpis ponovila. Lahko pa se odločite za zagotovljen odkup elektrike, proizvedene v sončni elektrarni, ki ga država jamči za 15 let. Višina zagotovljenih cen celotno obdobje ostaja nespremenjena.
Načeloma se lahko elektrarna postavi na vsako streho ne glede na obliko ali vrsto kritine. Priporočajo se strehe in druge površine, ki so obrnjene na jug, nimajo senčenj na sami površini ali v okolici, objekti pa niso statično vprašljivi. Prav tako mora biti ohranjenost kritine objekta dovolj dobra, da bo vzdržala dodatno obtežitev zaradi namestitve fotonapetostnega sistema.
Pri postavitvi sončnih elektrarn na kmetijska, predvsem živinorejska, poslopja je smiselno preveriti, ali so fotonapetostni moduli primerni tudi za namestitev na območja s povišano vsebnostjo amoniaka v zraku. Visoka kakovost modulov znamke BISOL se zagotavlja tako z omenjenim in drugimi certifikati kot tudi z neprestanim preverjanjem kakovosti v proizvodnem procesu.
Skupina BISOL Group je postavila že 153 sončnih elektrarn, veliko med njimi jih stoji na gospodarskih poslopjih. Lep primer postavitve sončne elektrarne na gospodarski objekt je sončni sistem s fotonapetostnimi moduli znamke BISOL v okolici Maribora. Investitor se je že leta 2010 odločil postaviti 49,9-kilovatno sončno elektrarno s predvideno letno proizvodnjo 56.487 kilovatnih ur električne energije, kar zadošča za potrebe 14 okoliških gospodinjstev. Ob pričakovanem letnem izplenu elektrarne lahko omenjeni investitor pričakuje prihodke v višini 21.825 evrov ali več letno.
![]() Integrirana sončna elektrarna BISOL na kozolcu |
Lastnik omenjene sončne elektrarne je z njenim delovanjem tako zadovoljen, proizvedla je namreč več od predvidenega, da je lani investiral v postavitev svoje druge sončne elektrarne na gospodarskem poslopju. Zaslužek, ki ga ustvari s sončnimi elektrarnami, je tako odlična dopolnitev njegove kmetijske dejavnosti in je v primerjavi s pridelovanjem vrtnin, s čimer se sicer ukvarja, manj odvisna od zunanjih dejavnikov.
Poleg postavitve lastne elektrarne se lahko kmetje s primernimi strešnimi površinami odločijo tudi za njihovo oddajo v najem. Skupina BISOL Group najema strešne površine, na katerih je možno postaviti vsaj 40-kilovatno sončno elektrarno. Tej velikosti ustrezajo strehe z naklonom, ki so večje od 300 m2, ali približno 800 m2 velike ravne strehe. V zameno za podelitev služnostne pravice do 30 let najemojemalec plačuje nadomestilo stranki bodisi glede na letni prihodek elektrarne bodisi stranka vnaprej prejme izplačan enkratni znesek. V kolikor je strešna kritina dotrajana, jo lahko najemojemalec delno ali v celoti tudi zamenja, kar se vračuna v letno ali enkratno nadomestilo.
V Sloveniji število ponudnikov sončnih elektrarn narašča iz dneva v dan, pa vendar niso vsi enako kakovostni. Treba se je zavedati, da je naložba v fotovoltaiko dolgoročna, saj je življenjska doba sončne elektrarne kar 40 let in več. Zato je sončna elektrarna zanesljiva investicija le takrat, ko so izpolnjeni vsi pogoji, ki zagotavljajo njeno dolgoletno in brezhibno delovanje: kakovostne komponente, strokovno načrtovanje in izkušen izvajalec.
Več na www.bisol.si
tel.: 03 703 22 98