Razcvet solarnih elektrarn

Letos smo Slovenci postavili že več kot petsto sončnih elektrarnSončne elektrarne doživljajo pravi razcvet. Samo v letošnjem letu so jih investitorji v Sloveniji postavili več kot 500, njihova moč se je v primerjavi z lanskim letom skoraj podvojila, proizvodnja električne energije iz tega vira pa se je potrojila. Kje so razlogi za tako visoko rast?


Letos smo Slovenci postavili že več kot petsto sončnih elektrarn

Sončne elektrarne doživljajo pravi razcvet. Samo v letošnjem letu so jih investitorji v Sloveniji postavili več kot 500, njihova moč se je v primerjavi z lanskim letom skoraj podvojila, proizvodnja električne energije iz tega vira pa se je potrojila. Kje so razlogi za tako visoko rast?

techaton_soncna_elektrarna_fotovoltaika


Enega od razlogov nedvomno predstavlja dejstvo, da so vlaganja v sončne elektrarne letos bolj donosna kot v prejšnjih letih, saj je razmerje med odkupnimi cenami električne energije, ki jih zagotavlja država, in višino investicije precej boljše, kot je bilo lani ali predlani. Kot je namreč znano, se zaradi vse večjega povpraševanja, cene sončnih elektrarn v zadnjih letih zelo hitro znižujejo, medtem ko se zagotovljene odkupne cene električne energije, za katere jamči država, v letošnjem letu niso znižale toliko, kot so se investicijski stroški.


Odkupne cene so trenutno med najbolj ugodnimi v Evropi. Investitorji so to hitro izračunali, zato se zanimanje za postavitev novih sončnih elektrarn hitro povečuje.


Nakup in namestitev zaupajte strokovnjakom

Ob tej priliki opozorimo na nekatere najpogostejše napake, ki jih lahko naredijo investitorji, če ti izberejo napačnega izvajalca oziroma strokovnjaka, ki jim pripravi izračun donosnosti. Med najbolj »usodnimi« napakami je lahko denimo ta, da se izvajalci kot pijanec plota držijo navodil, da je najbolj idealna usmeritev strehe obrnjena natanko proti jugu z naklonom 33 stopinj. Zato izvajalci tistim, ki nimajo najbolj idealne strehe, svetujejo, da sončne celice na streho montirajo na posebne nosilce, s katerimi lahko »lovijo« omenjeni naklon. To v praksi pomeni, da so sončne celice na strehi pod drugačnim kotom, kot je streha. Poleg vizualnega učinka taki »strokovnjaki« investitorju lahko povzročijo velik izpad dohodka, saj vgradnja sončnih modulov pod drugačnim kotom, kot je celotna streha, pomeni precej manjšo površino, prekrito s sončnimi celicami. Končni učinek pa je manjša nazivna moč take elektrarne in tudi manjši prihodki od prodane elektrike za celotno obratovalno obdobje sončne elektrarne (30 do 40 let).

 

techaton_SE_Fon_005
SE Fon 005 – 50 kW sončna elektrarna v okolici Tolmina. (Avtor fotografije: Pavel Rupnik
)


V primeru, če naklon strehe ni najbolj idealen, je končni izkoristek (plačilo) večji, če je celotna streha prekrita s sončnimi celicami, kot če so te nameščene pod drugačnim naklonom (zaradi senčenja je v tem primeru na enaki površini nameščenih manj modulov in posledično dosežena manjša nazivna moč elektrarne). Zato vsem investitorjem svetujemo, naj bodo pri tem še posebno previdni.


Prav tako investitorjem svetujemo, naj bodo zelo previdni pri izbiri ponudnikov fotonapetostnih modulov in ostale opreme ter pri izbiri izvajalcev. Nikar naj se ne zanašajo na prepričljivost prodajalcev (ti hvalijo predvsem tisto, kar prodajajo), na ceno, videz, rok izvedbe in podobno. Kupci naj se ob tem zavedajo, da so prodajalci in izvajalci velikokrat zares zelo prepričljivi in za povprečnega investitorja zelo strokovni, a v poplavi najrazličnejših ponudnikov, ki so v zadnjih letih zrasli kot gobe po dežju, je ogromno neznanja, nestrokovnosti.

Več na www.techaton.si

tel.: 041 893 700




Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI