PREBOLD, 26. januarja 2011 – Združenje slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) je v lanskem letu sistematično proučevalo razvoj in potencial domačega fotovoltaičnega trga. Izsledki raziskave so vzpodbudni.


Proučevana so bila tri področja oziroma ciljne skupine: splošno o sončnih elektrarnah, potencialni investitorji v sončne elektrarne in obstoječi imetniki sončnih elektrarn. Več kot tri četrtine vprašanih je seznanjenih s postopki postavitve in delovanja sončnih elektrarn. Po mnenju potencialnih investitorjev pa imajo na delovanje sončne elektrarne najmočnejši vpliv lega strehe (39 %), kakovost fotonapetostnih modulov (37 %) in kakovost izvedbe del (24 %).


Med najpogosteje poudarjenimi prednostmi sončnih elektrarn so: čista energija, neomejena razpoložljivost vira, zagotovljen donos in ekonomska sprejemljivost. Najpogosteje navajane slabosti sončnih elektrarn pa so: visok začetni vložek, odvisnost od osončenja, nihanje osončenja med letnimi časi. Zelo visok je delež (72 %) potencialnih investitorjev, ki so dobro seznanjeni s petnajst letnim zagotovljenim odkupom električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov. Prav tako se zavedajo dejstva, da je naložba v sončno elektrarno dolgoročna in zanesljiva investicija, saj si kar 59 % vprašanih želi postaviti sončno elektrarno.

 

Velika večina (73 %) udeležencev ciljne skupine potencialnih investitorjev je seznanjena o možnosti nakupa elektrarne na ključ, kar je tudi sicer najpogostejši način izvedbe postavitve sončnih elektrarn. Kar 93 % lastnikov že delujočih sončnih elektrarn je zadovoljnih z izvedbo postavitve sončne in s pridobljeno količino električne energije.

zsfi_anketa


Dodatne informacije:

Združenje slovenske fotovoltaične industrije - GIZ

Latkova vas 59a, 3312 Prebold

Tel.: +386 (0)3 703 22 70

Faks: +386 (0)3 703 22 76

E pošta: info@zsfi.si

Splet: http://www.zsfi.si


Sončna elektrarna spada med tehnologije prihodnosti in sedanjosti, za investicijo v tovrstni solarni sistem se odloča čedalje več investitorjev. Vakuumski in ploščati kolektor je drugi najbolje izkoriščan sistem obnovljivih virov energije. Elektrarna na sonce je donosna investicija, koristi naravne vire, ekološko ozaveščeni uporabniki dejansko vplivajo na zmanjšanje toplogrednih plinov. Električna energija je dobrina, brez katere človeštvo ne more obstajati. Jo znamo koristiti? Je med osnovnimi potrebami človeka tretirana kot se pričakuje? Smo vzgojeni da jo trošimo racionalno? Je električna energija samoumevna? Življenska doba PV sončne elektrarne je vsaj 25 let. Donosnost investicije v solarni sistem ni vprašljiva, država podpira investicije v obnovljive vire energije, podpore se sicer vv razvitih državah EU spreminjajo, glede na ekspanzijo sončnih elektrarn in glede na dosežen delež električne energije iz obnovljivih virov energije. Sončna elektrarna predstavlja vir električne energije, brez negativnih učinkov na okolje. Cene modulov se umirjajo, povpraševanje za sončne elektrarne pa stalno raste.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.